Siri może wkrótce mówić po polsku?

Asystent głosowy Siri firmy Apple jest dostępny w 11 językach w 37 krajach, nowe oferty pracy Apple’a sugerują, że Siri wkrótce będzie obsługiwać więcej języków, w tym być może polski?

Siri po polsku?

Biuro Apple w Cork w Irlandii zatrudnia osoby biegle władające językiem chorwackim, czeskim, flamandzkim, greckim, węgierskim, polskim, rumuńskim, słowackim i ukraińskim. Natomiast biuro Apple w Singapurze zatrudnia osoby biegle posługujące się językiem indonezyjskim i wietnamskim. Apple zatrudnia osoby biegle posługujące się tymi językami na stanowisko Annotation Analyst, na którym trzeba tłumaczyć fragmenty rozmów z Siri, aby dobrze ocenić odpowiedzi asystenta głosowego.

Fakt, że Siri nie jest dostępny w żadnym z języków wymienionych powyżej oraz fakt, że Apple zatrudnia osoby biegle władające tymi językami na stanowisko Annotation Analyst dla Siri, zdecydowanie sugeruje, że gigant technologiczny z Cupertino pracuje nad rozszerzeniem obsługi swojego asystenta na te języki i kraje. Nie ma żadnego innego powodu, dla którego Apple miałoby zatrudniać Annotation Analysts, którzy są ekspertami w tych językach, gdyby nie dodanie obsługi tych języków w Siri.

Dodanie obsługi nowego języka (szczególnie tak zawiłego jak język polski) w asystencie głosowym opartym na sztucznej inteligencji to dość spore wyzwanie, o czym przekonało się już Google w prowadzając swojego Asystenta w naszym kraju. Może to więc zająć dużo czasu. Dlatego nie oczekujmy, że Siri w najbliższym czasie będzie obsługiwać język polski i inne wymienione powyżej. Niemniej, jest to bardzo dobra wiadomość dla POlaków, którzy korzystają z iPhone’ów, a nie mogą rozmawiać z Siri w swoim ojczystym języku.

Jeśli Apple doda obsługę tych języków do Siri, możliwe, że aplikacja Tłumacz skorzystałaby na tym i będzie obsługiwać tłumaczenie na te języki.

Fragment ogłoszenia o prace firmy Apple na stanowisko: Siri Annotation Analyst - Polish Speaking (9/2020)
Fragment ogłoszenia o prace firmy Apple na stanowisko: Siri Annotation Analyst – Polish Speaking (9/2020)

Podczas gdy Apple dodaje obsługę większej liczby języków do Siri i ulepsza asystenta głosowego z dnia na dzień, Siri nadal pozostaje w tyle za Asystentem Google i Alexą pod względem obsługiwanych języków i funkcji. Apple będzie musiało zrobić to dużo lepiej, jeśli chce zwiększyć udział Siri w rynku.

źródło: MacRumors