Najlepsze superkomputery na świecie (czerwiec 2020)

Sprawdź, które superkomputery są obecnie najbardziej wydajne na świecie – te maszyny to piekielnie szybkie i niezawodne potwory!

Najwydajniejsze superkomputery na świecie (wydajność, stan na czerwiec 2020 r.)

Japoński superkomputer Fugaku wyprzedził wszystkich konkurentów, i zajmuje obecnie pierwsze miejsce w dwuletnim rankingu najpotężniejszych maszyn obliczeniowych na świecie opublikowanym przez projekt badawczy Top500. Fugaku, który został opracowany przez Fujitsu we współpracy z federalnym laboratorium badawczym Riken, był w stanie wykonać prawie trzy razy więcej obliczeń na sekundę niż były lider rankingu Summit – superkomputer z USA.

Fugaku nie tylko zajął pierwsze miejsce w rankingu pod względem liczby obliczeń na sekundę – tzw. TeraFLOPS – ale we wszystkich czterech kategoriach, w których projekt ocenia superkomputery. Według laboratorium Riken żaden inny komputer nie osiągnął tego wyczynu. Fugaku miał również najwięcej rdzeni ze wszystkich komputerów, najwyższą teoretyczną szczytową wydajność obliczeń i najwyższą moc.

ℹ️ Główną miarą wydajności obliczeniowej, stosowaną obecnie dla superkomputerów, jest liczba wykonywanych w ciągu sekundy operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych w precyzji 64-bitowej (FLOPS) Przykładowo teraflops („TFLOPS”) to 1012 FLOPS, a petaflops („PFLOPS”) to 1015 FLOPS. Mierzy się ją za pomocą odpowiednich testów wzorcowych.

Superkomputery są używane do wykonywania skomplikowanych symulacji, które wymagają dużej liczby zmiennych. Typowe zastosowania obejmują modelowanie ekonomiczne i klimatyczne, badania neurologiczne i nauki nuklearne. W przypadku Fugaku moc maszyny jest również wykorzystywana do badania koronawirusa, a dokładniej do przeprowadzania symulacji ruchu kropelek oddechowych w powietrzu w różnych warunkach, takich jak biura lub wagony kolejowe.

nazwaproducentkrajmoc obliczeniowa (teraFLOPS)
FugakuFujitsu??415.530,0
SummitIBM??148.600,0
SierraIBM??94.640,0
Sunway TaihuLightNRCPC??93.014,6
Tianhe-2ANUDT??61.444,5
HPC5Dell??35.450,0
SeleneNvidia??27.580,0
FronteraDell??23.516,4

Lista 8 najlepszych superkomputerów na świecie obejmuje dwa komputery Della i dwa komputery firmy IBM, a także dwa chińskie superkomputery obsługiwane przez chiński rząd.

źródło: Top500 | Statista