iPhone z tym samym systemem usuwania wody co Apple Watch?

Najnowszy patent firmy Apple sugeruje, że iPhone może otrzymać ten sam system usuwania wody co Apple Watch.

Patent systemu usuwania wody ze szczelin iPhone'a (Apple 2019-2020)

Zegarek Apple Watch Series 2 był pierwszym modelem całkowicie wodoodpornym, w którym firma Apple wprowadziła ważną funkcję chroniącą wewnętrzne komponenty przed zalaniem. Jak zapewne wiesz, Apple Watch ma system wyrzucania wody, w którym głośnik wyrzuca wodę na zewnątrz – a teraz może on pojawić sie w przyszłych generacjach iPhone’a. Takie rozwiązanie sugeruje nowy patent zarejestrowany przez firmę Apple.

System wyrzucania wody Apple Watcha działa, wykorzystując głośnik do wibrowania i emitowania określonych dźwięków, które wypychają wodę z zagłębień, co jest przydatne, gdy używasz zegarka Apple Watch podczas pływania lub pod prysznicem.

Jak zauważył serwis Patently Apple, ta funkcja może być dostępna w przyszłych modelach iPhone’a, ponieważ Apple zarejestrowało nowy patent, który wykorzystuje dokładnie ten sam system. Patent został pierwotnie zgłoszony przez Apple’a w 2019 roku, ale został opublikowany dopiero teraz przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych USA.

Rysunki pokazują system odprowadzania wody wbudowany w iPhone’a, który działa podobnie do technologii znanej z Apple Watch Series 2 i nowszych. Wykorzystuje głośnik i moduł czujnika z powłoką hydrofobową, która odpycha wodę, co sprawia, że iPhone będzie jeszcze bardziej wodoodporny, a także zapobiegnie awariom głośników zaraz po kontakcie z płynami.

Opierając się na opisie patentowym, system ten jest w stanie usuwać różne rodzaje cieczy, w tym wodę słodką, słoną, gazowaną i inne. Może nawet wykryć obecność kryształków słonej wody na akustycznej barierze siatkowej.

Gdy przenośne urządzenie elektroniczne (iPhone) jest wystawione na działanie słonej wody, np. podczas surfowania w Santa Cruz, kryształy słonej wody mogą pozostawić osad na akustycznej barierze siatkowej, gdy woda morska wyparuje. W związku z tym funkcja może zostać uruchomiona, aby w wystarczającym stopniu usunąć kryształy słonej wody z akustycznej bariery siatkowej.

Nie są jednak znane żadne plany, aby ta funkcja znalazła się w tegorocznych modelach iPhone’a, które zobaczymy już 15 września 2020 roku. Należy pamiętać, że co roku Apple zgłasza setki patentów i nie wszystkie z nich są faktycznie wykorzystywane w rzeczywistym produkcie.

Popularny kanał YouTube Slo Mo Guys udostępnił niedawno oszałamiający film przedstawiający działanie systemu wyrzucania wody Apple Watch, który warto go obejrzeć:

źródło: 9TO5Mac