Jak wgrać e-book w formacie EPUB na Kindle’a?

Chcesz przeczytać e-booka w formacie EPUB na czytniku Kindle firmy Amazon? Nie musisz konwertować pliku na MOBI – odpowiednio wyślij go przez Send to Kindle!

Wgrywanie pliku EPUB na Kindle jako MOBI

Jeśli masz czytnik e-booków Kindle, to z pewnością wiesz, że możesz na nim czytać książki tylko w określonych formatach plików, przy czym preferowanym jest format MOBI. Nie zawsze jednak posiadamy e-booka lub publikację w tym formacie i należy go przekonwertować na PDF-a lub MOBI. Jednak nie każdy wie, że nie trzeba tego robić, bo nieoficjalnie Amazon pozwala na szybkie przesyłanie plików, które automatycznie zamieniane są na odpowiedni format możliwy do odczytania na Kindle’u.

W przypadku korzystania z wysyłania książek na czytnik Kindle za pomocą opcji Send to Kindle możemy wysłać pliki w następujących formatach plików :

 • podczas wysyłki, te pliki są konwertowane na MOBI:
  • Microsoft Word (.doc, .docx)
  • HTML (.html, .htm)
  • RTF (.rtf)
  • JPEG (.jpeg, .jpg)
  • GIF (.gif)
  • PNG (.png)
  • BMP (.bmp)
  • Adobe PDF (.pdf) jeśli w tytule wiadomości wpiszemy Convert
 • te pliki pozostają w pierwotnym formacie:
  • Kindle Format (.mobi, .azw)
  • plik tekstowy (.txt)
  • Adobe PDF (.pdf)

Użytkownicy najczęściej mają problem z e-bookami w formacie EPUP, które chcieliby wgrać na swój czytnik Kindle. W tym celu korzystają z różnych podejrzanych stron do konwersji plików albo w skrajnych przypadkach odpowiedniego oprogramowania. Ale nie jest to potrzebne!

Jak wysłać plik EPUB na Kindle?

Okazuje się bowiem, że nieoficjalnie i za przyzwoleniem Amazonu, można wysłać plik EPUB. Wszystko co musisz zrobić to zmienić rozszerzenie pliku z .epub na .png lub .jpg – poniżej znajdziesz dokładną instrukcję krok po kroku.

Aby wysłać e-booka w formacie EPUB na Kindle wykonaj poniższe czynności:

zmień rozszerzenie

rozszerzenie pliku e-booka (po kropce) np. tytul.epub zmień na tytul.png

wyślij plik na czytnik

plik wyślij na swojego e-maila (twoja-nazwa@kindle.com) do usługi Send to Kindle

odbierz plik na czytniku

połącz swój czytnik Kindle z siecią Wi-Fi i wybierz opcję Sync z menu

UWAGA: Jeśli wysyłasz plik przez przeglądarkę lub program pocztowy, plik tytul.png załącz jako załącznik, a nie obrazek wklejony w treści wiadomości! Nie przeciągaj pliku z Pulpitu do okna wiadomości, bo wówczas konwersja się nie powiedzie!

Po wykonaniu tych kroków, na liście książek (DOWNLOADED i ALL) zobaczysz przekonwertowany plik w formacie MOBI z rozszerzeniem .mobi lub KF8 z rozszerzeniem .azw3.

Ta metoda ma jedną małą wadę, która nie powinna w żaden sposób wpłynąć na komfort czytania. Tak przesłany plik e-booka zawiera niepełne metadane. Na przykład tytuł to nazwa pliku, który załączysz do e-maila, w przypadku tytul-ksiazki.png , e-book na czytniku będzie nazywał się tytul-ksiazki, a w miejscu autora znajdzie adres e-mail (lub nazwa display name e-maila – np. imię i nazwisko), z którego przesyłałeś plik. Nie zobaczysz na liście książek także oryginalnej okładki książki, ale po otwarciu e-booka wszystko jest na swoim miejscu, tj, okładka, spis treści a nawet osadzone w e-booku czcionki.

Plik można wysłać także za pomocą aplikacji Send To Kindle na komputery z systemami macOS lub Windows. Jednak wysłanie e-mailem to najszybsza i najwygodniejsza metoda przesyłania jakichkolwiek e-booków na czytnik Kindle – bez użycia kabli i tracenia zbędnego czasu!

źródło: Amazon Kindle