Netflix zekranizuje „Problem trzech ciał”

Międzynarodowy chiński bestseller „Problem trzech ciał” doczeka się adaptacji jako serial oryginalny sci-fi Netflix – zrobią go twórcy „Gry o tron”!

„Problem trzech ciał”, „Ciemny las” „Koniec śmierci” – cykl Wspomnienie przeszłości Ziemi - serial oryginalny Netflix

Powieść science fiction Problem trzech ciał (tyt. oryg. The Three-Body Problem) to pierwszy tom cyklu Wspomnienie o przeszłości Ziemi napisanego przez Cixin Liu. Choć koncept wydaje się mało odkrywczy – jest to opowieść o pierwszym spotkaniu z obcą cywilizacją – jednak sposób, w jaki Liu Cixin łączy naukę z fikcją, sprawia że jego wizja przyszłości i kontaktu z przybyszami spoza Ziemi jest o wiele bardziej realistyczna niż inne podobne fabuły z gatunku science fiction. Jest to wciągająca historia o całej ludzkości narażonej na to samo zewnętrzne zagrożenie, które zarazem łączy i dzieli ludzi.

Netflix od zawsze szuka ciekawych historii na materiał dla swoich produkcji. Przy serialach takich jak Czarne lustro czy Sense8 skupiono się na poszukiwaniu historii, które są jedyne w swoim rodzaju. Problem trzech ciał to także wyjątkowa i niezwykle uniwersalna opowieść, dlatego gigant streamingu zdecydował się na jej podstawie (i dwóch kolejnych części) stworzyć serial.

Listę twórców otwierają scenarzyści i producenci wykonawczy – David Benioff i D.B. Weiss (Gra o tron) oraz Alexander Woo (Terror: Dzień hańby, Czysta krew) – mający ogromne doświadczenie w pracy przy ambitnych sagach rozgrywających się w różnych punktach czasu i przestrzeni.

Z kolei Rian Johnson oraz partner produkcyjny Ram Bergman (Looper – Pętla czasu, Na noże, Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi) od dawna serwują widzom emocjonujące i zaskakujące złożoną strukturą hity. Tym razem ten duet objął pieczę nad produkcją wykonawczą i od początku podkreślają, że zamierzają wiernie oddać treść książek w swoim serialu. 

Dla twórców ogromnie ważne było zdobycie wsparcia Liu Cixina, który stworzył to rozległe uniwersum. Rzeczywistość przeszła jednak oczekiwania – Cixin dołączył do zespołu produkcyjnego jako konsultant wraz z Kenem Liu, który przetłumaczył Problem trzech ciał oraz Koniec śmierci na język angielski. Z pewnością udział Cixina i Liu gwarantuje wierne oddanie ducha powieści. 

Członkami zespołu artystycznego są także genialni i wybitni producenci wykonawczy, tacy jak: 

  • Bernadette Caulfield (Gra o tron, Z Archiwum X), świeżo upieczona prezes firmy producenckiej Benioff & Weiss,
  • Nena Rodrigue, prezes ds. telewizji w firmie producenckiej T-Street prowadzonej przez Riana Johnsona i Rama Bergmana,
  • Lin Qi, przedstawiciel uprawnionych z tytułu własności intelektualnej (Yoozoo Group i The Three-Body Universe), a także Zhao Jilong, wiceprezes The Three-Body Universe, którzy z wielkim zaangażowaniem biorą udział w tworzeniu franczyzy Problemu trzech ciał,
  • firma Plan B Entertainment (należąca do Brada Pitta, Jeremy’ego Kleinera i Dede Gardner), która wyprodukowała światowe hity, takie jak film oryginalny Netflix pt. Okja oraz nagrodzony Oscarem film Moonlight,
  • Rosamund Pike i Robie Uniacke, których firma Primitive Streak angażuje się w prestiżowe projekty dotyczące własności literackiej na arenie międzynarodowej.

O czym jest „Problem trzech ciał”?

Pierwszy tom rewelacyjnej trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, największego w ostatnich latach wydarzenia w światowej fantastyce naukowej, porównywalnego z klasycznymi cyklami Fundacja i Kroniki Diuny.

Bardzo oryginalna książka, wyjątkowe połączenie spekulacji naukowych i filozoficznych, polityki i historii, teorii spiskowych i kosmologii, w której królowie i cesarze znani z dziejów Zachodu i Chin łączą się w onirycznym świecie gry, a gliniarze i fizycy zajmują się światowymi spiskami, morderstwami i najazdem przybyszów z kosmosu w świecie rzeczywistym.
– George R.R. Martin

Okładka książki „Problem trzech ciał” Cixin Liu

Podczas rewolucji kulturalnej w Chinach tajna baza wojskowa Czerwony Brzeg wysyła sygnały w kosmos w poszukiwaniu inteligentnego życia pozaziemskiego. Do prac zostaje włączona Ye Wenjie, córka wybitnego fizyka zamordowanego przez czerwonogwardzistów, i dzięki niej badacze w końcu nawiązują kontakt z obcą cywilizacją stojącą u progu zagłady. W XXI wieku naukowiec Wang Miao zostaje członkiem komisji badającej przyczyny serii samobójstw czołowych fizyków. W wyniku prywatnego dochodzenia natyka się na tajemniczą grę wirtualną o nazwie „Trzy ciała”, której celem jest uratowanie mieszkańców planety zagrożonej oddziaływaniem grawitacyjnym trzech słońc. Niebawem odkrywa, że świat tej gry wcale nie jest fikcją…

Cytat z „Problemu trzech ciał” wydaje się bardzo pasowac do podejścia twórców: W mojej pracy chodzi o łączenie wielu pozornie niezwiązanych ze sobą rzeczy. Po połączeniu ich we właściwy sposób dosięgasz prawdy.

Jak podkreśla wiceprezes ds. seriali oryginalnych Netfliksa Peter Friedlander, wszystkich pracujących przy produkcji łączy jeden cel: oddać hołd tej niezwykłej opowieści i zabrać widzów w najlepszą podróż w ich życiu.

źródło: Netflix Polska