10 przydatnych funkcji czytnika Kindle

Oto 10 rzeczy, które oprócz czytania e-booków, można robić na czytnikach Kindle – praktyczne wskazówki i ukryte funkcje.

Założę się, że większość właścicieli czytników Kindle firmy Amazon nie wie o tym, że można na nich robić także inne rzeczy, oprócz czytania ulubionych e-booków. Czytnik Kindle może znacznie więcej niż pobieranie książek ze sklepu Amazon.

Sprawdź 10 wskazówek, dzięki którym być może odkryjesz przydatne funkcje czytnika Kindle. Możesz wysyłać i konwertować dokumenty, grać w gry, zrobić screena lub przeglądać strony internetowe – zobacz, jakie ukryte funkcje kryją czytniki Kindle.

10 przydatnych funkcji czytników Kindle - oprócz czytania

1. Jak zrobić zrzuty ekranu (screeny) na czytnikach Kindle?

Na czytnikach Kindle możesz bardzo łatwo zrobić screena. W zależności od modelu, zrzuty ekranu wykonuje się inaczej:

 • Na Kindle Paperwhite oraz Kindle Voyage zrobisz zrzut ekranu naciskając w tym samym czasie na dwa przeciwległe narożniki ekranu.
 • Aby zrobić zrzut ekranu na Kindle Touch, przytrzymaj przycisk Home i dotknij ekranu.
 • Aby wykonać zrzut ekranu na Kindle Classic należy najpierw wcisnąć klawisz Klawiatury, a następnie ciągle trzymając ten przycisk, należy wcisnąć i przytrzymać klawisz Menu przez około 5 s.
 • Aby zrobić screena strony książki na wcześniejszych wersjach Kindle’a z klawiaturą (Kindle 1, 2, 3, Keyboard, DX), wystarczy przytrzymać klawisze Alt + Shift ↑ + G.

Aby uzyskać dostęp do plików graficznych ze zrzutami ekranu, musisz podłączyć czytnik do komputera za pomocą kabla USB i pobrać pliki z katalogu Documents. W zależności od wersji będą to czarno-białe GIF-y lub pliki w formacie PNG o różnej rozdzielczości.

Podczas wykonywania screena ekran czytnika może przez chwilę zamrugać.

2. Ukryte komendy i polecenia na czytnikach Kindle Paperwhite i Touch

Oprócz ustawień, które dostępne są z poziomu menu czytnika (Menu → Settings), w czytnikach Kindle można wywołać specjalne polecenia z pola wyszukiwarki. Należy być jednak ostrożnym, ponieważ cofnięcie niektórych z nich możliwe jest jedynie po wyzerowaniu urządzenia!

Aby uruchomić tajne polecenia, należy wpisywać poniższe komendy w polu wyszukiwania Kindle’a. Komendy składają się ze średnika + kodu liczbowego lub literowego, a inne z tyldy ~ + litery.

 • ;311 – pozwala na zmianę sieci komórkowej, do której podłączony jest czytnik (dostępne tylko w modelach z 3G),
 • ;411 – szczegółowe informacje o urządzeniu: numer seryjny, wersja zainstalowanego oprogramowania, informacje o tym czy czytnik został zarejestrowany, dokładny czas i data i wiele innych,
 • ;611 – na siedmiu stronach wyświetlane są informacje o modemie i sieci 3G,
 • ;711 – informacje o sieci Wi-Fi: siła sygnału, zabezpieczenia sieci czy adres MAC czytnika,
 • ;st (lub ;setTime) – ręczne ustawienie daty i czasu, format danych podawany musi być formacie unixowym:
  ;st 2016-05-02 15:30
  Należy pamiętać, że datę i czas spokojnie można ustawić w opcjach: Menu → Settings → Device Options, gdzie najlepszy wyborem jest ustawienie automatyczne daty i czasu (Set Automatically).
 • ~ds – wyłącza możliwość usypiania urządzenia!
 • ~rs lub ~resumeScreensaver – włącza usypianie ponownie (nie działa na wszystkich urządzeniach!). Na Kindle Touch i Paperwhite jedyną metodą na włączenie usypiania jest restart urządzenia: Menu → Setttings → Menu → Restart,
 • ;fc-cache – czyszczenie pamięci podręcznej dla zainstalowanych alternatywnych czcionek,

Polecenia, które działają po wpisaniu ich w pasku wyszukiwania otwartej książki:

 • ;ReadingTimeOff – wyłącza funkcję Time left in book – wyświetlana będzie jedynie lokalizacja.
 • ;ReadingTimeOn – ponownie włącza funkcję.
 • ;ReadingTimeReset – kasuje informacje o czasie czytania dla konkretnej książki.

W sieci możesz znaleźć bardzo wiele komend i poleceń, które mogą nieodwracalnie uszkodzić czytnik, dlatego niedoświadczonym użytkownikom nie polecam wpisywania tych komend. Większość przydatnych ustawień znajdziesz w Menu → Setttings.

3. Wypożyczanie książek innym osobom z Twojej biblioteki Kindle

Możesz pożyczać swoje książki z Kindle’a na okres 14 dni, bez konieczności udostępniania konta.

 • wejdź na stronę amazon.com/mycd
 • wybierz tytuł książki, którą chcesz udostępnić
 • kliknąć na przycisk Loan this title
 • następnie wybierz osobę, z która chcesz podzielić się książką.

Tylko książki, które kwalifikują się do wymiany będą miały aktywny przycisk wypożyczenia.

4. Przeglądanie stron internetowych na czytniku Kindle (Experimental Browser)

Czytnik e-booków nie jest najlepszym urządzeniem do przeglądania stron internetowych, jednak jest to możliwe za pomocą eksperymentalnej przeglądarki internetowej, którą można uruchomić przechodząc na ekran główny i wybierając Menu → Experimental Browser.

W pasku adresu wpisujemy standardowy adres URL i czekamy aż strona się załaduje. W prawym górnym rogu, można wybrać ustawienia przeglądarki i wybrać ukrywanie obrazków, wyłączyć javascripty lub czytać artykuły z naszego bloga w widoku dostosowanym do czytnika (wystarczy wybrać Article View) – czyli okrojoną, lekką wersję strony ograniczająca się do czystego tekstu.

Widok strony w Experimental (Web) Browser na czytniku Paperwhite 3
Widok strony w Experimental (Web) Browser na czytniku Paperwhite 3

5. Wysyłanie dokumentów na czytnik za pomocą e-maila

Za pomocą funkcji Send to Kindle możesz wysyłać e-booki, pliki PDF i tekstowe do swojego czytnika Kindle za pomocą zdefiniowanego adresu e-mail. Aby z powodzeniem wysłać pliki na czytnik, e-mail może zawierać maksymalnie 25 załączników i może być jednocześnie wysłany do maksymalnie 15 adresów zdefiniowanych w Send to Kindle. Łączny rozmiar dokumentów w jednej wiadomości powinien być mniejszy niż 50 MB. Jeśli całkowita wielkość dokumentów przekracza 50 MB, możesz wysłać skompresowane archiwum ZIP. Zzipowane pliki są automatycznie wypakowywane przez usługę konwersji i przekształcane do formatu obsługiwanego przez Kindle’a.

Aby wysłać dokumenty za pomocą funkcji Wyślij na Kindle (Send to Kindle) na adres e-mail, wykonaj następujące czynności:

 1. Upewnij się, że adres e-mail nadawcy został dodany do listy dozwolonych adresów e-mail na Twoim koncie Amazon (sekcja Approved Personal Document E-mail List w sekcji Settings)
 2. Dodaj swój adres e-mail, aby wiadomości były akceptowane – możesz dodać zaufane adresy z księgarni internetowych, aby automatycznie wysyłać zakupione e-booki bezpośrednio na czytnik.
 3. Sprawdź, czy wysyłany dokument jest obsługiwany przez czytnik Kindle:
  • Kindle Format (.MOBI, .AZW)
  • Microsoft Word (.DOC, .DOCX)
  • HTML (.HTML, .HTM)
  • RTF (.RTF)
  • Text (.TXT)
  • JPEG (.JPEG, .JPG)
  • GIF (.GIF)
  • PNG (.PNG)
  • BMP (.BMP)
  • PDF (.PDF)
 4. Wyślij dokument na swój adres e-mail w domenie twoja-nazwa@kindle.com

Wysłany dokument zostanie dostarczony na urządzenie lub do aplikacji połączonej z kontem Kindle. Amazon dostarczy plik jeśli tylko urządzenie połączy się z internetem (w ciągu 60 dni od momentu wysłania).

Wysyłanie dokumentów przez e-maila do czytnika Kindle to jedna z najbardziej przydatnych funkcji. Większość dokumentów może być jednak trudna do odczytania na czytniku, dlatego warto przekonwertować je do formatu Kindle. Możesz to zrobić podczas wysyłania dokumentów na swojego Kindle’a. Wspomniane w poprzednim punkcie obsługiwane formaty dokumentów mogą być automatycznie przekształcone na pliki .AZW, jeśli w temacie takiej wiadomości wpiszesz Convert.

6. Czytanie artykułów internetowych i czasopism na czytniku Kindle

Kindle służy nie tylko do czytania książek ale także czasopism, które można kupić bezpośrednio na czytniku. Możesz także czytać artykuły, które dodasz do aplikacji Instapaper , Readability lub Pocket (na smartfonie, tablecie lub laptopie). Po zapisaniu artykułu i skonfigurowaniu wysyłki z aplikacji, zostanie on wysłany do wszystkich zsynchronizowanych urządzeń z Twoim kontem.

W aplikacji Instapaper możesz to zrobić przechodząc do ustawień aplikacji i dodając swój adres e-mail w domenie @kindle.com, @free.kindle.com lub @kindle.cn – musisz pamiętać, aby dodać Twój adres z Instapaper do zaufanych nadawców (jak w przypadku usługi Send to Kindle).

Wysyłanie artykułów z Instapaper do czytnika Kindle
Wysyłanie artykułów z Instapaper do czytnika Kindle

Jeżeli korzystasz z Readability, to możesz skorzystać z funkcji Send to Kindle, aby przesłać natychmiast wybrany artykuł do e-czytnika.

7. Jak zaktualizować oprogramowanie czytnika Kindle?

Nowe wersje oprogramowania zawierają poprawki stabilności i bezpieczeństwa oraz często dodają nowe funkcje poprawiające korzystanie z urządzenia. Mogą to być dodatkowe opcje lub nowe czcionki, które można wybrać podczas czytania e-booka. Zatem warto zadbać o to, aby czytnik miał zawsze aktualny firmware.

Przed aktualizacją czytnika:

 1. Sprawdź, czy masz wolne miejsce na czytniku, aby ściągnąć lub wgrać najnowsze oprogramowanie.
 2. Sprawdź, jaką masz zainstalowaną wersję – jeśli byłeś podłaczony do internetu, oprogramowanie mogło zostać zainstalowane automatycznie. Home → Menu (trzy poziome kreski w prawym górnym rogu) → Settings→ Menu (jeszcze raz) → Device Info.
 3. Naładuj baterię przynajmniej do 55%.
 4. Zarchiwizuj swoje książki na komputerze, podłączając czytnik kablem USB.

Automatyczna aktualizacja czytnika:

 1. Włącz sieć Wi-Fi, i podłącz czytnik do zasilania.
 2. Przejdź na stronę domową i wybierz Menu →Settings → Wi-Fi Networks.
 3. Sprawdź, zainstalowaną wersję oprogramowania, wybierz:  Home → Menu (trzy poziome kreski w prawym górnym rogu) → Settings→ Menu (jeszcze raz) → Device Info.
 4. Wybierz synchronizację, oprogramowanie powinno zostać pobrane na urządzenie.
 5. Jeżeli nie zostało automatycznie zainstalowane możesz wymusić aktualizację wybierając: Menu → Settings → Menu → Update Your Kindle.

Manualna aktualizacja czytnika (przez USB):

 1. Pobierz plik odpowiedni dla swojego czytnika. ze strony internetowej Amozaonu: Fire & Kindle Software Updates.
 2. Podłącz czytnik do komputera za pomocą kabla USB.
 3. Przegraj pobrany plik do katalogu głównego.
 4. Odłącz kabel.
 5. Wejdź do Menu → Settings → Menu → Update Your Kindle.
 6. Poczekaj kilka minut, aż czytnik zostanie zaktualizowany. Na wyświetlaczu urządzenia zobaczysz komunikat: Software Update
  Your Kindle software is updating. This can take a few minutes.
  DO NOT turn off your Kindle during the update process.
  Your Kindle will restart automatically as soon as the update is complete.
 7. Po zakończeniu aktualizacji czytnik zostanie ponownie uruchomiony – poczekaj na uruchomienie się urządzenia.

8. Ukryte gry w starszych modelach czytnika Kindle

Jeśli masz starszą  wersję Kindle’a z klawiaturą fizyczną, możesz zagrać na czytniku w ukryte gry. Gra Saper pojawi się na ekranie głównym po przytrzymaniu przycisków Alt + Shift (to ten klawisz ze strzałką do góry ↑) + M. Po wyskoczeniu Sapera, należy przytrzymać klawisz G, aby pojawił się GoMoku. W grze GoMoku należy przytrzymać M, aby z powrotem przejść do Mine Sweepera.

Ukryte gry Saper i Go-Moku na starszych czytnikach Kindle
Ukryte gry Mine Sweeper i GoMoku na starszych czytnikach Kindle

9. Dzielenie się zawartością konta na czytniku Kindle

Na czytniku Kindle możesz udostępnić swoje książki z inną osobą za pośrednictwem biblioteki rodzinnej (Family Library). Opcja ta łączy dwa konta Amazon. Aby ustawić współdzielenie kont przejdź do ekranu głównego i wybierz:  Menu → Settings → Registration → Household → Family Library → Add a New Person → Add Adult.

Członek rodziny lub Twój znajomy będzie musiał wprowadzić swoje ID i hasło do konta Amazon. Po wprowadzeniu tych informacji, druga osoba zostanie poproszona, aby umożliwić udostępnianie. Następnie zostaniesz poproszony, aby umożliwić wymianę zasobów. Obaj użytkownicy mogą wybrać, czy chcą podzielić się wszystkimi swoimi książkami, czy tylko niektórymi tytułami.

Uważaj z kim współdzielisz swoje konto, pomimo że Amazon twierdzi, że decydując się na udostępnianie, każdy użytkownik może używać tylko swoich metod płatności powiązanych z danym kontem!

10. Współdzielenie treści na koncie dla dzieci

Nie ma potrzeby, aby dzieci musiały mieć osobne konto na Twoim urządzeniu. Można dodać konto dziecka za darmo.

Aby skonfigurować profil dziecka na Kindle’u przejdź do ekranu głównego i wybierz Menu → Settings → Registration → Household → Family Library → Add a New Person→ Add Child. W tym miejscu podaj hasło kontroli rodzicielskiej, wpisz imię dziecka, datę urodzenia, płeć i wybierze przycisk Next.  Zaznacz tytuły, które mają być dostępne w bibliotece Twojego dziecka, a następnie naciśnij przycisk Next i Done.

Zobacz także: Tablety nie służą do czytania e-booków!

źródło: c|net – 10 tips every Kindle owner should know, Świat Czytników – „Tajne” polecenia w Kindle Paperwhite / Touch