Festiwal „Chopin i jego Europa” na żywo na YouTubie

W sobotę 15 sierpnia 2020 roku rozpocznie się Festiwal „Chopin i jego Europa” – choć odbywa się on co roku, jeszcze nigdy nie był przygotowywany i realizowany w tak wyjątkowej sytuacji.

Festiwal „Chopin i jego Europa” - na żywo na YouTubie (15 sierpnia 2020)

W tym roku Google jest patronem wydarzenia i dzięki YouTube’owi może ono zagościć po raz pierwszy w tak szerokim zakresie w domach melomanów z całego świata. Mimo że organizator musiał zrezygnować z części koncertów, w programie znajdziecie wiele muzycznych atrakcji. Będą zwycięzcy i laureaci Konkursu Chopinowskiego, będą młodzi, znakomici polscy artyści, wystąpią dwa świetne kwartety smyczkowe (Belcea Quartet i Apollon Musagète Quartett), będzie również fenomenalny tenor Christoph Prégardien.

Zobacz także:

Na widzów czeka niemal 30 koncertów – i prawie wszystkie będą transmitowane na żywo na kanale Instytutu na YouTubie. Będzie muzyka polska i jubileuszowy Beethoven, wielka pianistyka, wirtuozi, wschodzące gwiazdy, wybitni soliści w recitalach.

Co wyróżnia Festiwal „Chopin i jego Europa”?

To przywoływanie oryginalnego brzmienia utworów, które – wykonywane na instrumentach z epoki lub ich kopiach – pozwolą Wam zbliżyć się do aury dźwiękowej czasów kompozytora. Legendarne zespoły i soliści, specjalizujący się w wykonawstwie historycznym, są stałymi gośćmi Festiwalu, przybliżając obraz minionych epok.

Pianiści grają na fortepianach z kolekcji Instytutu, który dysponuje obszernym zbiorem instrumentów z czasów Chopinowskich: słynnymi Pleyelami, Erardami, Broadwoodem, a także kopią fortepianu Buchholtz (warszawskiego instrumentu Chopina) i wiedeńskiego Grafa. Dlatego ogromną gratką dla miłośników muzyki będzie koncertowe wykonanie Hrabiny Stanisława Moniuszki, po raz pierwszy w historii właśnie na instrumentach z epoki, pod dyrekcją Fabio Biondiego, z międzynarodowym gronem solistów, Europą Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej. 

Miejmy nadzieję, że tegoroczny festiwal, jak żaden inny, obudzi w nas pozytywne emocje, których teraz tak bardzo potrzebujemy.

Zasubskrybujcie kanał i oglądajcie wyjątkowe występy!

źródło: Google Polska