Karta graficzna Nvidia GeForce 256 jako zestaw LEGO PC Classic!

„Pierwszy na świecie” procesor graficzny GPU Nvidia GeForce 256 z 1999 roku został odtworzony w formie kloców LEGO!

 Nvidia GForce 256 jako zestaw LEGO PC Classic

Jeśli, uważasz się za weterana gier komputerowych (czyli tych starych) i majstrujesz przy komputerach od lat dziewięćdziesiątych, prawdopodobnie będziesz miał miłe wspomnienia z kartą graficzną Nvidia GeForce 256, którą Nvidia nazywała „pierwszym na świecie procesorem graficznym”. Teraz została ona odtworzona w formie klocków LEGO. Wydana 11 października 1999 roku karta graficzna była pierwszą pod marką „GeForce” od Nvidii.

Karta GeForce 256 sławę zyskała bardziej tym, że jest pierwszą na świecie kartą graficzną – akceleratory gier 3D istniały przed jej wydaniem, ale termin GPU lub jednostka przetwarzania grafiki jeszcze nie istniała. Nvidia zdefiniowała ten termin jako „procesor jednoukładowy ze zintegrowanymi silnikami do transformacji, oświetlenia, ustawiania/ przycinania trójkątów i renderowania, który jest w stanie przetwarzać co najmniej 10 milionów wielokątów na sekundę”.

Projekt pochodzi od użytkowniczki Twittera @Bhaal_Spawn, która jest także odpowiedzialna za kilka innych kreacji LEGO inspirowanych klasycznymi elementami sprzętu komputerowego.

W marcu widzieliśmy kartę akceleracyjną 3Dfx Voodoo 3D, która została przesłana na stronę internetową LEGO Ideas, gdzie twórczość fanów zamienia się w rzeczywiste nowe produkty LEGO. Obecnie ma 2331 głosów z 10 000 potrzebnych, a do końca głosowania pozostało jeszcze 517 dni. Bhaal_Spawn opisuje siebie jako „dziwaka, który stworzył LEGO Sound Blaster”.

GeForce 256 został zbudowany w procesie produkcyjnym 220 nm, podczas gdy nowoczesne procesory graficzne mają zakres od 14 nm do 7 nm. Szczycił się także 50 gigaflopami obliczeń zmiennoprzecinkowych, podczas gdy RTX 2080 Ti ma 14,2 teraflopów. Technologia przeszła długą drogę w ciągu ostatnich 20 lat.

Nvidia GForce 256 jako zestaw LEGO PC Classic od Bhaal_Spawn

Co do następnego projektu, Bhaal_Spawn mówi: „Ludzie wciąż proszą mnie o wykonanie płyty głównej, aby ją założyć w formie. Zobaczymy!”

źródło: @Bhaal_Spawn (Twitter)