PLAY wprowadza usługę Czat RCS, czyli „następcę SMS-a”

Obsługa długich komunikatów tekstowych, załączanie multimediów czy informacja o dostarczeniu i odczytaniu wiadomości – to tylko niektóre z zalet Czatu RCS, z której będą mogli korzystać abonenci Play.

Czat RCS w sieci Play

Przez wiele osób usługa RCS (ang. Rich Communication Services) jest określana jako następca SMS. Dlatego też PLAY wprowadza Czat RCS w oparciu o własną platformę. Wiadomości tekstowe znane jako SMS towarzyszą ludziom od niemal 28 lat i wciąż cieszą się dużą popularnością. Wraz z postępem technologii zarówno możliwości jak i potrzeby użytkowników uległy zmianie. Zaowocowało to wypracowaniem standardu RCS, który oferuje zdecydowanie więcej niż standardowe wiadomości, zachowując przy tym wiele ich zalet.

Korzystanie z Czatu RCS nie wymaga instalowania dodatkowej aplikacji – do ich wysyłania i odbierania służy domyślna aplikacja obsługująca wiadomości. Co więcej użytkownik zachowuje także swój unikalny identyfikator, czyli numer telefonu – nie są potrzebne żadne nicki czy loginy. Wiele osób przyzwyczajonych do otrzymywania raportów dostarczenia wysłanych przez siebie wiadomości na pewno ucieszy fakt, że w przypadku Czatu RCS można otrzymać potwierdzenie nie tylko dostarczenia, ale i odczytania wysłanego komunikatu. Aplikacja informuje także o tym, że odbiorca jest w trakcie pisania odpowiedzi. Nowy format umożliwia także tworzenie czatów grupowych czy opcję dodawania dowolnych multimediów takich jak zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, filmy, nagrania głosowe czy pliki do maksymalnie 100 MB.

Czym jest czat RCS ??

Czat RCS to nowy standard wysyłania wiadomości tekstowych, nazywany następcą SMS i MMS. Co to oznacza w praktyce? Teraz możesz pisać znacznie dłuższe wiadomości, dodawać do nich pliki do 100 MB i sprawdzać status dostarczenia.  Czat RCS jest dostępny na Twoim telefonie bez dodatkowych opłat. Nie musisz pobierać żadnych aplikacji ani zakładać specjalnego konta – możesz od razu zacząć pisać.

Jak wysyłać wiadomości RCS w Play?

Możesz wysyłać wiadomości do wszystkich w Play, którzy korzystają z usługi. Poznasz ich po tym, że podczas pisania, dymki w oknie wiadomości będą miały odpowiedni kolor – inny dla czatu RCS, inny dla SMS. Tak samo wysłane wiadomości są oznaczone właściwymi kolorami. Jeśli piszesz do osoby, która nie korzysta z czatu RCS, wiadomość zostanie wysłana jako zwykły SMS lub MMS.

Jak działa czat RCS?

Czat RCS działa na zasadzie transmisji danych. Możesz z niego korzystać, jeśli jesteś w zasięgu sieci Play lub Wi-Fi.

Dlaczego warto?

  • Długie wiadomości wzbogacone plikami– wysyłaj długie wiadomości tekstowe i dodawaj do nich zdjęcia, GIF-y i pliki do 100 MB.
  • Status dostarczenia wiadomości – sprawdzaj, czy Twoje wiadomości zostały dostarczone, odczytane lub ktoś właśnie na nie odpisuje.
  • Czaty grupowe – rozmawiaj z kilkoma osobami jednocześnie w jednej konwersacji.

Co ważne, jeśli wysyłka wiadomości Czat RCS nie będzie możliwa, użytkownik zostanie zapytany czy ma ona zostać wysłana jako SMS. W ramach usługi jest także możliwość ustawienia automatycznej zmiany takich wiadomości na SMS. Osoby, które nie korzystają z Czatu RCS będą otrzymywały takie wiadomości w postaci SMS lub MMS.

Czat RCS skierowany jest do klientów Play korzystających z urządzeń wspierających tę technologię. Obecnie usługa dostępna jest dla wybranych modeli telefonów z systemem Android od wersji 10.0 – Samsung Galaxy S10, Samsung Galaxy S10+ oraz Samsung Galaxy S10e. Usługa działa także na telefonach kupionych poza Play, a w najbliższej przyszłości będzie także udostępniana na coraz większą liczbę urządzeń.

Włączenie usługi Czat RCS odbywa się przy pierwszym uruchomieniu aplikacji obsługującej wiadomości, a sprawdzić status można z poziomu jej ustawień. Za usługę nie jest pobierana żadna opłata aktywacyjna czy miesięczna. Korzystanie z Czatu RCS odbywa się przez dane komórkowe (co pomniejsza posiadany pakiet) lub przez Wi-Fi. Przeciętna wiadomość zajmuje 2 kB, ale trzeba pamiętać o dodatkowym rozmiarze w przypadku dodania do niej multimediów.

Bardziej szczegółowe informacje na temat usługi Czat RCS znajdują się na stronie internetowej nowej usługi.