Zagłosuj na polski projekt Elektrowni Scheiblera na LEGO® IDEAS

Projekt miniaturowej Elektrowni Scheiblera z klocków LEGO®, stworzony przez Michała Dudę, z Łodzi, może trafić do ogólnoświatowej sprzedaży w ramach LEGO® IDEAS!

LEGO IDEAS – Projekt miniaturowej Elektrowni Scheiblera z klocków LEGO® (Michał Duda, Łódź, Polska)

Projekt miniaturowej Elektrowni Scheiblera z klocków LEGO®, stworzony przez Michała Dudę, łodzianina i pasjonata klocków, został właśnie zgłoszony do konkursu LEGO® IDEAS. Model łódzkiej Elektrowni po zebraniu 10 tysięcy głosów oraz pozytywnej ocenie ekspertów ma szansę trafić do sprzedaży na całym świecie. Elektrownia Scheiblera, która w tym roku obchodzi 110 urodziny, jest obecnie w trakcie rewitalizacji i już niedługo stanie się sercem wielofunkcyjnego projektu Fuzja, realizowanego przez Echo Investment.

Jeden z najważniejszych obiektów postindustrialnej Łodzi… z klocków!

W ramach rewitalizacji najważniejszej budowli postindustrialnej Łodzi, Echo Investment objęło mecenatem realizację z klocków LEGO® zminiaturyzowanej Elektrowni Scheiblera. Model został zgłoszony do konkursu LEGO® IDEAS i ma szansę trafić do ogólnoświatowej sprzedaży.

Wystarczy, że zdobędzie 10 tys. głosów oraz przejdzie pozytywną weryfikację ekspertów. Projekt z klocków stworzył Michał Duda – nie tylko wielki pasjonat LEGO®, ale też rodowity łodzianin, który ma na swoim koncie realizacje także innych ikon architektury tego miasta. W jego portfolio znajdziemy także pięć innych miniatur łódzkiej architektury. Z klocków powstały m.in. plac Wolności, nowy dworzec Łódź Fabryczna czy przystanek Piotrkowska Centrum.

W najnowszym projekcie zostały wykorzystane klocki pochodzące z najróżniejszych rejonów świata, w tym z Węgier, Austrii, Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. W zestawie znajduje się blisko 1910 elementów – ta symboliczna liczba, oznaczająca datę powstania Elektrowni, umożliwia zbudowanie obu wnętrz z salą turbin, sterownią i klatką schodową, a następnie elewacji i dachu.

Konstruowanie z klocków to dla mnie największa pasja, którą pielęgnuję już od dzieciństwa. Chciałbym, aby moje projekty przyczyniły się do rozsławienia polskiej postindustrialnej architektury. Mam nadzieję, że realizacja tego projektu mi to umożliwi, bo to świetna okazja na szczególną promocję nie tylko dla samej Łodzi, ale i Polski. Poświęciłem tej konstrukcji wiele czasu, energii i oczywiście serca. Nad miniaturową wersją Elektrowni pracowałem od września, a klocki, które wykorzystałem do stworzenia tej budowli pochodzą z całego świata – opowiada Michał Duda.

Elektrownia Scheiblera zyskała nowe życie

Miniaturowa Elektrownia Scheiblera z klocków jest symbolem spektakularnej rewitalizacji postindustrialnej części Łodzi. Mecenat nad projektem objęło Echo Investment – deweloper obecny w Łodzi od dwóch dekad. Jednym z najciekawszych projektów firmy jest Fuzja, czyli miejsce, które połączy zarówno różne funkcje, jak i różne generacje. To przestrzeń otwarta dla ludzi i na ludzi.

Komin Elektroni Scheiblera w Łodzi z klocków LEGO (LEGO IDEAS) Polska

Cały obiekt nabierze nowego wymiaru, a otwierając się ponownie dla społeczności, Elektrownia zachowa swój urok, a także wartość historyczną przestrzeni. Ten budynek jest swoistego rodzaju symbolem – rewitalizacji zabytkowych przestrzeni, w których historia łączy się z nowoczesnością.

Realizacja Fuzji to doskonała okazja do tego, aby wraz z budową nowej części miasta zadbać o jego historię. W ramach inwestycji powstanie nowe miejsce spotkań – zrewitalizowana Elektrownia Scheiblera, która będzie sercem Fuzji. Zostanie przystosowana do nowej funkcji i stanie się wizytówką tej części Łodzi. Mieszkańcy znajdą tam rozrywkę, kulturę, dobre jedzenie, zieleń, komunikację miejską i handel. To wszystko z myślą o ludziach, przyszłości i wspomaganiu integracji wśród społeczności mówi Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment

Tak TO SIĘ SKŁADA!

Model Elektrowni składa się z maszynowni i kotłowni oraz przylegającej do niej wieży. Duże płaszczyzny okien z wielkopowierzchniowymi przeszkleniami, sprawiają wrażenie, że secesyjna elewacja jest złożona ze szkła.  Słupy, gzyms attyki, baszta – to wszystko sprawia, że budynek wygląda jak pałac, który zaopatrywał w prąd imperium Scheiblera.

W środku pieczołowicie odwzorowanego wnętrza można znaleźć turbozespoły, kocioł, rury, zegary i pracowników doglądających działania elektrowni. We wnętrzach oddano także mozaikowatą posadzkę i gabinet, do którego prowadzi klatka schodowa w wieży. Do zestawu oprócz dymu z komina dołączony jest także alternatywny element – kwiat. To symbol przemiany charakteru miejsca z terenu fabrycznego na nowy, pełen energii punkt na mapie Łodzi. Niekonwencjonalna, budowana z rozmachem Elektrownia, teraz jako część inwestycji Fuzja znów otwiera się na ludzi i dla ludzi, odzyskuje dawny blask.

W pierwszym etapie potrzeba 10 tysięcy głosów, aby miniaturowa Elektrownia Scheiblera miała szansę stać się prawdziwym zestawem klocków LEGO® i trafić do sklepów. 

Zestaw składa się z budynku Elektrowni (wzorowanej na oryginalnym budynku z Łodzi w Polsce) w skali 1:200, oraz dodatkowej mini konstrukcji: zespołu zegarów i mierników w skali 1:30.

Weź udział w głosowani na oficjalnej stronie LEGO® IDEAS i wesprzyj Michała w realizacji marzenia:

źródło: informacja prasowa