Oglądaj na żywo 12. start rakiety Electron Rocket Lab „Don’t Stop Me Now”

Opóźniony start rakiety Electron od Rocket Lab w ramach 12. misji „Don’t Stop Me Now” odbędzie się 13 czerwca 2020 roku o godz. 6:43 rano czasu polskiego – sprawdź jak oglądać?

Plakietka Rocket Lab 12. „Don't Stop Me Now”

Juz w sobotę 13 czerwca o godzinie 6:43 czasu polskiego będziemy mogli oglądać 12. start rakiety od Rocket Lab z nowozelandzkiej bazy firmy w ramach misji Don’t Stop Me Now. Rakieta Electron będzie transportować ładunki na orbitę od NASA (National Reconnaissance Office and the University of New South Wales). Z powodu silnych wiatrów, planowy start z 11 czerwca musiał zostać przełożony na kolejny termin. To dobra wiadomość dla tych, którzy przegapili pierwszy termin misji. Tego typu misje są obarczone ryzykiem, dlatego start może się odbyć jeśli nie ma ku temu żadnych przeszkód. Podobnie było w przypadku misji Launch America, która odbyła się pod koniec maja br.

Misja Don’t Stop Me Now, została nazwana na cześć ulubionej piosenki Queen członka zarządu Scotta Smitha, który zmarł w lutym tego roku. Lot pierwotnie miał się odbyć jeszcze w marcu tego roku, ale został przesunięty z powodu pandemii koronawirusa. Teraz, gdy sytuacja jest w miarę opanowana, załoga mogła wykonać niezbędne przygotowania, aby bezpiecznie przygotować się do startu.

Okno do uruchomienia będzie rozciągało się na około 2 godziny przed startem, czyli ok. 4:30 w sobotę nad ranem naszego czasu. Jeśli pogoda i inne czynniki pozwalają, to start odbędzie się o planowej godzinie 6:43 czasu polskiego (CEST). Podobnie jak wszystkie starty firmy Rocket Lab, transmisja na żywo w internecie rozpocznie się około 15 minut przed T-0.

Rocket Lab 12. „Don't Stop Me Now” (13 czerwca 2020)

Co transportuje rakieta od Rocket Lab?

Ładunek rakiety Elctron zawiera różnorodne elementy publicznych i bardziej tajnych projektów:

  • Wkład NASA to Cubesat z Boston University o nazwie ANDESITE, który „wykorzysta bezprzewodową sieć lekkich minisatelitów do pomiaru siły i kierunku prądów elektrycznych wpływających i wypływających z pola magnetycznego Ziemi, których wpływ może wpływać na komunikację radiową i systemy elektryczne na ziemi.”
  • UNSW (University of New South Wales) ma satelitę o nazwie M2 Pathfinder, platformę badawczą dla niektórych kosmicznych technologii radiokomunikacyjnych.
  • NRO (National Reconnaissance Office), zgodnie z oczekiwaniami tajnej trzyliterowej agencji Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, nie podaje ona żadnych szczegółów na temat tego, co wysyła. Nawet nie pytaj. Agencja jest jednak bardzo podekscytowana tym, że może częściej wysyłać swoje tajne ładunki za pośrednictwem komercyjnych dostawców.

Start rakiety Electron w ramach misji Don’t Stop Me Now Rocket lab możesz oglądać na żywo w sobotę 13 czerwca 2020 r. o 6:43 CEST na oficjalnej stronie firmy.

A poniżej możesz obejrzeć zapis z przygotowań do startu z 11 czerwca, który został przełożony:

źródło: Rocket Lab