Apple promuje ProteGO Safe w polskim App Storze

Rządowa aplikacja mobilna ProteGO Safe, pomagająca spowolnić epidemię COVID-19, pojawiła się w specjalnym ogłoszeniu publicznym polskiego sklepu App Store.

Ogłoszenie publiczne w polskim sklepie App Store – aplikacja ProteGO Safe

Na pierwszym miejscu w sekcji „Dziś” polskiej wersji sklepu App Store pojawiło się specjalne ogłoszenie publiczne, w którym firma Apple promuje rządową aplikację mobilną ProteGO Safe, która informuje użytkowników o kontakcie z osobami zarażonymi koronawirusem (COVID-19). Aplikacja wykorzystuje nową technologię (przygotowaną wspólnie przez Apple’a i Google’a), która wspiera walkę z wirusem umożliwiając w bezpieczny i efektywny sposób powiadamianie użytkowników o narażeniu na kontakt z osobami zarażonymi (ang. Exposure Notification).

Wszyscy w Apple wierzymy, że obecna sytuacja wymaga absolutnej współpracy — tylko razem możemy zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 na świecie. Nie od dziś wiadomo, że obserwacja potencjalnie zarażonych osób to jedna z najskuteczniejszych metod kontroli i spowalniania epidemii, jednak przed rozwojem współczesnej technologii był to bardzo żmudny proces.

W dzisiejszych czasach organy zdrowia publicznego mogą liczyć na pomoc telefonów komórkowych i aplikacji, które optymalizują procesy monitorowania zakażeń. Poniższa aplikacja korzysta z omawianej technologii.

Obejrzyj wideo promujące ProteGO pt. „Wszytsko w twoich rękach”:

Jak to działa?

Po pobraniu aplikacji i włączeniu powiadomień, iPhone będzie regularnie emitować losowe identyfikatory w postaci kombinacji cyfr przez Bluetooth. Identyfikatory te często się zmieniają i nie są w żaden sposób powiązane z danymi użytkownika. iPhone będzie też odbierał i bezpiecznie przechowywał losowe identyfikatory nadawane przez inne telefony (również te z systemem Android!), których właściciele zainstalowali aplikację.

Co najmniej raz dziennie system pobierze klucze dla tych identyfikatorów, których źródło według organów zdrowia publicznego należy do osoby zarażonej wirusem COVID-19.

Jeśli identyfikatory przechowywane na Twoim iPhonie pokryją się z tymi pobranymi przez system, służba zdrowia sprawdzi, czy w Twoim przypadku doszło do ryzyka zakażenia, a jeśli tak — udzieli Ci również instrukcji postępowania.

Widok karty „Dziś” w sklepie App Store (iPadOS/iOS) z ogłoszeniem publicznym o aplikacji ProteGO Safe
Widok karty „Dziś” w sklepie App Store (iPadOS/iOS) z ogłoszeniem publicznym o aplikacji ProteGO Safe

Czy dane użytkowników są bezpieczne?

Tylko rządowe organy zdrowia publicznego mają dostęp do technologii typu Exposure Notification, a korzystające z niej aplikacje muszą spełniać określone kryteria dotyczące prywatności oraz bezpieczeństwa.

Aby chronić Twoje dane i zapobiegać śledzeniu, losowe identyfikatory nadawane przez Twój telefon zmieniają się co 10-20 minut. Technologia stworzona przez Apple’a i Google’a została zaprojektowana tak, żeby ani firma Apple, ani Google nie miały dostępu do informacji o konkretnej osobie.

Mój test na koronawirusa jest pozytywny, co teraz?

Jeśli doszło do potwierdzonego zakażenia, możesz ujawnić tę informację w aplikacji. Za Twoim pozwoleniem aplikacja dostarczy organom zdrowia publicznego zestawy Twoich losowych identyfikatorów, aby można było powiadomić użytkowników, którzy mieli z Tobą kontakt w ciągu ostatnich 14 dni, o ryzyku zarażenia.

Czy możesz wyłączyć aplikację?

Oczywiście. Możesz wyłączyć aplikację w dowolnym momencie poprzez odinstalowanie albo zablokowanie jej w Ustawieniach.

Aby to zrobić na iPhonie otwórz:

  • Ustawienia PrywatnośćZdrowieRejestrowanie narażenia na COVID-19
    lub
  • UstawieniaPrywatnośćBluetooth ➔ Rejestrowanie narażenia na COVID-19, i wyłącz Rejestrowanie narażenia.
ProteGO Safe (iOS)

Apple zachęca użytkowników przebywających w Polsce do pobrania aplikacji ProteGO Safe. (Wymagana jest najnowsza wersja systemu iOS lub system Android 5 lub nowszy).

Pobierz aplikację w sklepie App Store
Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Oficjalny opis aplikacji ze sklepu App Store i Google Play:

Oficjalna, polska aplikacja służąca do śledzenia kontaktu z koronawirusem, wydana przez Ministerstwo Cyfryzacji przy współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Aplikacja przewidziana do użytku na terenie Polski. ProteGO Safe to realna pomoc dla nas wszystkich. Dzięki niej bezpiecznie wrócimy do w pełni normalnego życia. To także realna pomoc w sytuacji zakażenia koronawirusem. Ważne, aby korzystało z niej możliwie najwięcej osób. Zachęć znajomych do pobrania, zainstalowania i korzystania z aplikacji. 

Pokonajmy razem koronawirusa!  
Aplikacja ProteGO Safe pomaga w bezpiecznym wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Informuje o potencjalnym zagrożeniu zakażenia koronawirusem. 

Powiadomienia o możliwym kontakcie z koronawirusem
Ta wersja aplikacji korzysta z narzędzi systemowych urządzenia do powiadamiania o możliwym kontakcie z koronawirusem. Pozwól, by aplikacja anonimowo rejestrowała spotkania z innymi urządzeniami. Dzięki temu, gdy użytkownik któregoś z nich zachoruje, otrzymasz odpowiednie powiadomienie.

Wykonuj test oceny ryzyka
Test oceny ryzyka to prosta ankieta stworzona przez lekarzy. Po uzupełnieniu testu, system sprawdza (na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego) do jakiej grupy ryzyka kwalifikują się Twoje odpowiedzi. Otrzymasz też rekomendację zachowań. Dzięki temu dowiesz się, co robić dalej i gdzie – w razie potrzeby – szukać pomocy.

Ważne! Wypełniaj test regularnie i zgodnie z prawdą. To dla Twojego dobra i zdrowia. 

Regularnie uzupełniaj dziennik zdrowia
ProteGO Safe umożliwia także prowadzenie dziennika zdrowia, czyli regularnego zapisywania informacji o tym, jak się czujesz i w jakiej jesteś kondycji. Dzięki temu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, możesz zareagować. Dziennik zdrowia to także – jeśli zajdzie taka potrzeba – narzędzie pomocne dla lekarzy. Ułatwia przekazanie personelowi medycznemu informacji o rozwoju objawów, współistniejących schorzeniach, czy przyjmowanych lekach. Dzięki temu zyskasz szansę na szybszą diagnozę oraz wybór odpowiedniego schematu leczenia. 
Prowadzenie dziennika zdrowia jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu.  Zacznij od dziś – zadbaj o siebie i swoich bliskich. 

Ważne informacje o koronawirusie w jednym miejscu
W ProteGO Safe znajdziesz wiarygodne, oficjalne i aktualne informacje na temat aktualnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Dowiesz się, jak zachować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich. 

Publikowane informacje to komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny. To także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). 

Więcej informacji o aplikacji znajdziesz na oficjalnej stronie: gov.pl/protegosafe.

źródło: App Store Polska | Ministerstwo Cyfryzacji