Apple wydało iOS i iPadOS 13.5.1 z poprawkami bezpieczeństwa

Firma Apple wydała dziś aktualizacje systemów iOS i iPadOS w wersji 13.5.1 oraz watchOS 6.2.6, które zawierają ważne poprawki zabezpieczeń systemu.

Aktualizacja systemu iOS 13.5.1

Najnowsze aktualizacje mobilnych systemów iOS 13.5.1, iPadOS 13.5.1 oraz watchOS 6.2.6 zostały udostępnione nieco ponad tydzień od wydania systemów iOS i iPadOS 13.5. Uaktualnienie wprowadziło głównie nowy interfejs API Exposure Notification API do śledzenia kontaktów, zmiany w aplikacji FaceTime, aktualizacje dotyczące odblokowania iPhone’a za pomocą Face ID gdy mamy na twarzy maseczkę i wiele więcej. Dzisiejsze poprawki są związane głównie z załataniem błędów bezpieczeństwa w systemach.

Dzisiejsze aktualizacje są zalecane dla wszystkich właścicieli iPhone’ów, iPadów i zegarków Apple Watch, bowiem zawierają ważne poprawki zabezpieczeń. Uaktualnienia sa dość małe, więc sam proces instalacji w trybie OTA nie powinien zająć dłużej niż 15 minut.

Nowa wersja systemu operacyjnego najprawdopodobniej naprawi lukę zero-day w iPhone’ach, która pozwala na łatwe złamanie jailbreaka. Można go pobrać na wszystkie modele iPhone’a i iPada, które są kompatybilne odpowiednio z iOS 13 i iPadOS 13.

Zazwyczaj Apple wypuszcza wiele wersji beta dla programistów i publicznych wersji beta dla systemów iOS i iPadOS, zanim opublikuje ostateczną wersję dla ogółu społeczeństwa. Jednak w przypadku systemów iOS 13.5.1 i iPadOS 13.5.1 nie było wersji beta dla programistów ani publicznych wersji beta – co oznacza, że łatają jedynie wykryte błędy od czasu premiery większej wersji 13.5.

Aktualizacja systemu iPadOS 13.5.1:

Aktualizacja iPadOS 13.5.1 (OTA

Jak uaktualnić system na iPhonie lub iPadzie?

W przypadku wyświetlenia komunikatu o dostępności uaktualnienia, stuknij opcję Zainstaluj. Możesz także wykonać następujące czynności: 

 1. Podłącz urządzenie do zasilania i do sieci Wi-Fi.
 2. Wybierz kolejno opcje UstawieniaOgólne, a następnie stuknij opcję Uaktualnienia.
 3. Stuknij opcję Pobierz i zainstaluj. Jeśli pojawi się komunikat z prośbą o tymczasowe usunięcie aplikacji, ponieważ oprogramowanie potrzebuje więcej miejsca na uaktualnienie, stuknij opcję Dalej lub Anuluj. Po przeprowadzeniu uaktualnienia system iOS lub iPadOS zainstaluje usunięte aplikacje z powrotem.
 4. Aby przeprowadzić uaktualnienie, stuknij opcję Zainstaluj. Możesz też stuknąć opcję Później i wybrać ustawienie Zainstaluj dziś w nocy lub Przypomnij mi później. Jeśli stukniesz ustawienie Zainstaluj dziś w nocy, to przed snem nie zapomnij podłączyć urządzenia do zasilania. Uaktualnienie zostanie wtedy przeprowadzone automatycznie.
 5. W razie potrzeby wprowadź kod zabezpieczający dostęp do urządzenia.

Jak zaktualizowac watchOS na zegarku Apple Watch?

Zanim rozpoczniesz proces aktualizacji, wykonaj następujące czynności:

 1. Uaktualnij iPhone’a do najnowszej wersji systemu iOS.
 2. Upewnij się, że zegarek Apple Watch jest naładowany przynajmniej w 50%.
 3. Połącz iPhone’a z siecią Wi-Fi.
 4. Połóż telefon iPhone obok zegarka Apple Watch, aby urządzenia były w swoim zasięgu. 

Uaktualnienie może potrwać od kilku minut do godziny. Możesz wybrać uaktualnianie nocą lub poczekać na dogodny moment. 

watchOS 6.2.6 w trybie OTA

Uaktualnianie zegarka Apple Watch przy użyciu iPhone’a

Kiedy będzie dostępne nowe uaktualnienie, zegarek Apple Watch powiadomi Cię o nim. W powiadomieniu stuknij opcję Uaktualnij dziś w nocy, przejdź do telefonu iPhone i potwierdź chęć uaktualnienia w godzinach nocnych. Pod koniec dnia podłącz zegarek Apple Watch i telefon iPhone do ładowania i pozostaw na noc do zakończenia uaktualniania. 

Aby ręcznie wyszukać uaktualnienia, wykonaj poniższe czynności: 

 1. W trakcie uaktualniania nie zdejmuj zegarka Apple Watch z ładowarki.
 2. Na iPhonie otwórz aplikację Apple Watch, a następnie stuknij kartę Mój zegarek
 3. Stuknij kolejno opcje OgólneUaktualnienia.
 4. Pobierz uaktualnienie. Jeśli zostanie wyświetlony monit o kod telefonu iPhone lub zegarka Apple Watch, wprowadź ten kod. 
 5. Poczekaj, aż na zegarku Apple Watch pojawi się kółko postępu. Uaktualnienie może potrwać od kilku minut do godziny. 

W trakcie uaktualnienia nie zdejmuj zegarka Apple Watch z ładowarki. Nie uruchamiaj ponownie telefonu iPhone ani zegarka Apple Watch oraz nie zamykaj aplikacji Apple Watch. Po zakończeniu uaktualniania zegarek Apple Watch automatycznie uruchomi się ponownie.

Aktualizacja 2 czerwca 2020 r.:

Apple wydało także uaktualnienie uzupełniające dla macOS Catalina 10.15.5: Uaktualnienie uzupełniające macOS Catalina 10.15.5 zawiera ważne poprawki zabezpieczeń i jest zalecane dla wszystkich użytkowników.

Uaktualnienie uzupełniające macOS Catalina 10.15.5 zawiera ważne poprawki zabezpieczeń i jest zalecane dla wszystkich użytkowników.

źródło: Apple