iOS 13.5 i iPadOS 13.5 dostępne do pobrania dla wszystkich

Apple wydało dzisiaj uaktualnienia mobilnych systemów iOS 13.5 i iPadOS 13.5 z interfejsem API Exposure Notification dla aplikacji do śledzenia kontaktów.

Uaktualnienie iOS 13.5 w trybie OTA dla iPhone'a

Firma Apple wydała dzisiaj aktualizację swoich mobilnych systemów operacyjnych iOS 13.5 dla wszystkich zgodnych iPhone’ów i iPadOS 13.5 dla iPadów. Wydanie nie wprowadza żadnych nowych funkcji, choć poprawia niektóre z już istniejących, aby działały lepiej w świecie po COVID-19. Główną atrakcją aktualizacji jest to, że wprowadza ona oficjalny interfejs API powiadomień o narażeniu na kontakt z zakażonym kontaktem. Z rozwiązania mogą korzystać organy rządowe na całym świecie do walki z pandemią w swoich aplikacjach do śledzenia kontaktów.

Apple i Google pracowały razem nad nowym interfejsem API, aby był kompatybilny pomiędzy Androidem i iPhone’ami. Interfejs API śledzenia kontaktów nie będzie dostępny dla programistów zewnętrznych i może być używany tylko przez agencje zdrowia autoryzowane przez dany kraj. Apple szczegółowo opisało interfejs API i podkreślił, że nie będzie stanowić żadnego ryzyka dla prywatności. Dokonuje tego przy użyciu losowo generowanych kluczy API.

Firma wbudowała również szereg funkcji bezpieczeństwa w API, aby poprawić jego dokładność. System iOS i iPadOS 13.5 wprowadzają tylko interfejs API do śledzenia kontaktów. Teraz do organów rządowych na całym świecie należy zaimplementowanie go do aplikacji korzystających z tego interfejsu. Powinno to zacząć się od następnego tygodnia.

Inne zmiany w systemach iOS 13.5 i iPadOS 13.5 obejmują działanie Face ID po wykryciu maseczki na twarzy. Twój iPhone automatycznie przejdzie do ekranu z hasłem zamiast korzystać z Face ID próbującego rozpoznawać Twoją twarz. Kolejną zmianą w uaktualnieniu jest sposób działania Medical ID, ponieważ teraz automatycznie udostępnia Twoje informacje podczas połączenia alarmowego, pod warunkiem, że mieszkasz w obsługiwanym przez te funkcję obszarze.

Aktualizacja systemu iOS i iPadOS 13.5 to kolejne, finalne uaktualnienie systemów po wydaniu na początku kwietnia wersji opatrzonej numerem 13.4.1. Powinieneś zobaczyć monit o aktualizacji iPhone’a lub iPada do najnowszej wersji oprogramowania już za kilka godzin. Możesz także sprawdzić dostępność aktualizacji ręcznie, wybierając Ustawienia Ogólne Uaktualnienia.

Pełna lista zmian w systemach iOS 13.5 oraz iPadOS 13.5

Uaktualnienie iOS 13.5 przyspiesza przechodzenie do pola kodu na urządzeniach z Face ID, gdy masz na twarzy maskę, oraz dodaje interfejs Exposure Notification API, który obsługuje tworzone przez organy zdrowia publicznego aplikacje śledzące kontakty z osobami chorymi na COVID-19. Uaktualnienie dodaje także możliwość kontrolowania funkcji automatycznego wyróżniania kafelków w trakcie połączeń FaceTime w grupie, zawiera poprawki błędów i inne udoskonalenia.

Face ID i kod

 • Uproszczony proces odblokowywania urządzeń z Face ID, gdy użytkownik ma na twarzy maskę.
 • Automatyczne wyświetlanie pola kodu po przesunięciu palcem od dolnej krawędzi ekranu (gdy użytkownik ma na twarzy maskę).
 • Możliwość korzystania z nowego procesu podczas uwierzytelniania w App Store, Apple Books, Apple Pay, iTunes Store i innych usługach obsługujących Face ID.

Powiadomienia o narażeniu na COVID‑19

 • Interfejs programowania aplikacji Exposure Notification API, obsługujący tworzone przez organy zdrowia publicznego aplikacje śledzące kontakty z osobami chorymi na COVID-19.
Ustawienia powiadomień COVID-19 pod systemem iOS-19

FaceTime

 • Opcja pozwalająca wyłączyć automatyczne powiększanie kafelka osoby mówiącej w trakcie połączenia FaceTime w grupie.

Uaktualnienie zawiera także poprawki błędów i inne udoskonalenia:

 • Rozwiązuje problem, w wyniku którego próba strumieniowania wideo z określonych witryn powodowała wyświetlenie czarnego ekranu.
 • Usuwa problem, który mógł uniemożliwiać wczytywanie sugestii i czynności arkusza udostępniania.

Uaktualnienie iPadOS 13.5 przyspiesza przechodzenie do pola kodu na urządzeniach z Face ID, gdy masz na twarzy maskę, oraz dodaje możliwość kontrolowania funkcji automatycznego wyróżniania kafelków w trakcie połączeń FaceTime w grupie. Uaktualnienie zawiera także poprawki błędów i inne udoskonalenia.

Uaktualnienie iPadOS 13.5 dla iPada

Face ID i kod

 • Uproszczony proces odblokowywania urządzeń z Face ID, gdy użytkownik ma na twarzy maskę
 • Automatyczne wyświetlanie pola kodu po przesunięciu palcem od dolnej krawędzi ekranu (gdy użytkownik ma na twarzy maskę)
 • Możliwość korzystania z nowego procesu podczas uwierzytelniania w App Store, Apple Books, Apple Pay, iTunes Store i innych usługach obsługujących Face ID.

FaceTime

 • Opcja pozwalająca wyłączyć automatyczne powiększanie kafelka osoby mówiącej w trakcie połączenia FaceTime w grupie.

Uaktualnienie zawiera także poprawki błędów i inne udoskonalenia.

 • Rozwiązuje problem, w wyniku którego próba strumieniowania wideo z określonych witryn powodowała wyświetlenie czarnego ekranu.
 • Usuwa problem, który mógł uniemożliwiać wczytywanie sugestii i czynności arkusza udostępniania.