Kiedy Apple udostępni iOS 13.5?

W tym tygodniu Apple wydało iOS 13.5 beta 3 dla programistów i testerów – aktualizacja obejmuje trzy ważne zmiany, ale kiedy zostanie wydana finalna wersja systemu?

iOS 13.5 z interfejsem API (COVID-19)

Firma Apple wydała już dwie wersje beta systemu iOS 13.4.5, ale w tym tygodniu przeskoczyła do numeracji systemu iOS 13.5, która jest trzecią wersją beta. Wynika to z faktu, że wydano także nową wersję zestawu SDK dla systemu iOS, który zawiera interfejs API powiadomień o kontaktach narażonych na zakażenie koronawirusem (COVID-19). Każda wersja systemu iOS, która używa nowego zestawu SDK, musi mieć zmieniony mniejszy numer wersji, stąd przejście z iOS 13.4.5 na iOS 13.5.

Co nowego w iOS 13.5?

iOS 13.5 zawiera trzy podstawowe zmiany, z których wszystkie zostały wprowadzone w odpowiedzi na trwającą pandemię koronawirusa.

Najważniejszą zmianą jest opracowane przez Apple’a i Google’a rozwiązanie dla interfejsu API powiadomień o zagrożeniach oraz do śledzenia kontaktów w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19. Nowa opcja w aplikacji Ustawienia wyjaśnia, jak działa ta funkcja.

iPhone używa technologii Bluetooth do bezpiecznego udostępniania losowych identyfikatorów pobliskim urządzeniom i zbierania ich identyfikatorów. Dzięki temu aplikacja powiadomi Cię, jeśli możesz być narażony na kontakt z osobą chorą na COVID-19. Losowe identyfikatory są usuwane po 14 dniach. Autoryzowane aplikacje mogą powiadamiać Cię, jeśli byłeś narażony na kontakt z COVID-19. Można także anonimowo udostępnić własną diagnozę COVID-19.

Jak włączać i wyłączać śledzenie kontaktów COVID-19 w iPhonie z systemem iOS 13.5?

Sam iOS 13.5 nie śledzi kontaktów. Zamiast tego posiada rozwiązanie dla programistów publicznych służb zdrowia, aby mogli tworzyć własne aplikacje, które mogą zarządzać powiadomieniami o kontakcie z chorymi. Firma Apple opublikowała już wcześniej wersję beta interfejsu API powiadamiania o narażeniu deweloperom organów ds. zdrowia publicznego w celu zebrania od nich opinii.

Drugą ważną zmiana jest to, że iOS 13.5 znacznie ułatwia odblokowanie iPhone’a, jeśli nosimy maskę. Dzięki tej zmianie Face ID może wykryć, czy nosisz maskę, i jeśli tak, przejdzie od razu do ekranu, na którym należy podać kod dostępu. Ta zmiana znacznie usprawnia proces i jest wyraźnie reakcją na potrzeby osób noszących maski lub nakrycia twarzy w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie z powodu pandemii koronawirusa.

Wreszcie iOS 13.5 wprowadza także zmianę w grupowych rozmowach na FaceTimie. Jedną z „funkcji” FaceTime’a grupowego jest to, że aplikacja automatycznie powiększa okno wideo bieżącej osoby, która właśnie mówi. Może to stać się przytłaczające i trudne do podczas rozmów z dużą liczbą rozmówców. Nowa opcja w systemie iOS 13.5 pozwala wyłączyć funkcję wyróżniania osób w grupowych wideokonferencjach.

Gdzie znaleść nowe ustawienie FaceTime’a pod iOS-em 13.5?

  • Otwórz Ustawienia.
  • Przewiń w dół i przejdź do ustawień FaceTime.
  • Przewiń w dół i znajdź sekcję Automatyczne wyróżnienie.
  • Wyłącz opcję Mówienie przesuwając przełącznik po prawej stronie.
Jak wyłączyć automatyczne powiększanie rozmówców w grupowych rozmowach FaceTime (iOS 13.5)?

Kiedy zostanie wydany system iOS 13.5?

Oprócz interfejsu API powiadomień o COVID-19 przygotowanego dla organów zdrowia publicznego, iOS 13.5 jest także ważną wersją dla właścicieli iPhone’ów. Apple zapowiedziało, że ma nadzieję wydać interfejs API powiadamiania o ekspozycji w połowie maja 2020 roku.

Apple może wydać co najmniej jeszcze jedną wersję beta systemu iOS 13.5 przed wydaniem publicznej wersji dla wszystkich. Spodziewamy się, że iOS 13.5 zostanie wydany wraz z interfejsem API powiadomień o ekspozycji w połowie maja, jeśli testy beta przebiegną zgodnie z planem.

Dzięki API śledzenia kontaktów, zmianom w grupowych rozmowach FaceTime i ulepszeniom funkcji Face ID uaktualnienie iOS 13.5 będzie prawdopodobnie bardzo przydatną aktualizacją dla wszystkich.

źródło: 9TO5Mac