WhatsApp ogranicza przekazywanie wiadomości wirusowych

WhatsApp nakłada nowe ograniczenia dotyczące przekazywania popularnych wiadomości – teraz można taką wiadomość przesłać jednej osobie na raz.

Z powodu pandemii COVID-19 miliardy osób na całym świecie nie mogą osobiście zobaczyć się z przyjaciółmi i rodziną. Narzędziem do komunikacji, po które sięgają częściej niż kiedykolwiek dotąd, jest WhatsApp. W dobie kryzysu użytkownicy kontaktują się za pomocą WhatsApp z lekarzami, nauczycielami i najbliższymi pozostającymi w izolacji. Z tego względu wszystkie Twoje wiadomości i połączenia w WhatsApp są zabezpieczone pełnym szyfrowaniem, a Ty możesz komunikować się z innymi bez obaw o bezpieczeństwo i prywatność.

Rok temu WhatsApp przedstawił użytkownikom koncepcję wielokrotnie przekazywanych wiadomości. Wiadomości te są oznaczone ikoną podwójnej strzałki, która informuje, że otrzymana wiadomość nie została napisana przez bliski kontakt. Wiadomości tego typu mają mniej osobisty charakter w porównaniu ze standardowymi wiadomościami wysyłanymi w WhatsApp. Dlatego postanowiono wprowadzić ograniczenie — od tej pory wiadomość będzie można jednocześnie przekazać tylko do jednego czatu.

Ponieważ WhatsApp oferuje usługę prywatnej komunikacji, od lat dokłada wszelkich starań, aby zapewnić konwersacjom najwyższy poziom dyskrecji. Już wcześniej wprowadzono zmiany w przekazywaniu wiadomości, aby ograniczyć masowe rozprzestrzenianie się treści, co zaowocowało 25% spadkiem liczby przekazywanych wiadomości na całym świecie.

Czy przekazywanie wiadomości to coś złego?

Oczywiście nie w każdym przypadku. Wielu użytkowników przekazuje pomocne informacje, a także śmieszne filmiki, memy, przemyślenia lub modlitwy, które mają dla nich znaczenie. W ostatnich tygodniach aplikacja WhatsApp umożliwiła zorganizowanie publicznych podziękowań skierowanych do niestrudzonych pracowników służby zdrowia. Zauważono jednak znaczny wzrost liczby przekazywanych wiadomości zgłaszanych przez użytkowników jako niepokojące lub mogące przyczynić się do rozprzestrzeniania fałszywych informacji.

Ograniczenie rozprzestrzeniania się tego typu wiadomości jest niezbędnym krokiem, który WhatsApp podjął w trosce o prywatność komunikacji użytkowników.

Oprócz wprowadzenia tej zmiany, w celu zapewnienia rzetelnych i dokładnych informacji podjęto bezpośrednią współpracę z rządami i organizacjami pozarządowymi, do których należą m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz 20 krajowych ministerstw zdrowia. Te zaufane źródła wysyłają miliony wiadomości do osób, które bezpośrednio proszą o informacje i zalecenia.

Dowiedz się więcej na temat wtych działań, a także na temat zgłaszania potencjalnych mitów, oszukańczych treści i plotek organizacjom ds. sprawdzania faktów w WhatsApp w Centrum informacji na temat koronawirusa

[źródło: WhatsApp]