System operacyjny Windows nadal króluje na świecie (luty 2020)

Firma Microsoft kończy 45 lat 4 kwietnia 2020 roku, ale firma wciąż jest synonimem komputera osobistego a jej najpopularniejszy produkt – system Windows nieustannie dominuje na świecie pod względem udziału instalacji.

Udział systemów operacyjnych na świecie w lutym 2020 r.
Udział systemów operacyjnych na świecie w lutym 2020 r.

System operacyjny Windows, który został stworzony 10 lat po założeniu Microsoftu, a w lutym 2020 roku można go znaleźć na prawie trzech czwartych wszystkich komputerów stacjonarnych i laptopów na świecie. Aż 73 proc. wszystkich komputerów ma zainstalowaną jedną z wersji systemu operacyjnego Windows. Dla porównania, na drugim miejscu jest kolejny wiodący konkurent – macOS i wcześniejsze wersje systemu na komputery Mac od Apple’a – stanowi tylko 17 proc. całkowitego udziału w rynku globalnym.

Dwa kolejne popularne systemy operacyjne to produkty na urządzenia mobilne –  iOS i Android, które w sumie mają łączny 5-proc. udział.

Sprawdź również:

To co było małą firemką programistyczną założoną przez Billa Gatesa i Paula Allena, rozwinęła się w jedną z zaledwie czterech firm, które kiedykolwiek osiągnęły kapitalizację rynkowej o wartości 1 bln USD.

Długa historia sukcesu i atrakcyjności systemu Windows pozwoliła firmie na tworzenie innych popularnych produktów komputerowych. Należą do nich niezwykle popularne oprogramowanie biurowe Microsoft Office, a także własna konsola do gier (Xbox) oraz linia laptopów i tabletów (Surface).

Może Cię zainteresować również:

źródło: Statista – Microsoft’s Windows Still Synonymous with Computer