10 trendów w webdesignie na 2020 rok

Każdego roku rynek webdesignu kształtowany jest przez różne nurty – kiedyś dominowały serwisy flashowe, później statyczne, a po nich przyszła pora na chatboty i mobilną responsywność.

10 trendów w webdesignie 2020

W 2020 na topie będą m.in. wyszukiwanie głosowe, dynamiczne interfejsy i powiadomienia push. Brandwise (AdWise Group) przeanalizował rozwiązania, które zyskają na popularności w najbliższych miesiącach.

1. Modułowe serwisy internetowe

Dziś rynek webdesignu możemy śmiało podzielić na kilka segmentów. Po pierwsze generatory stron WWW. Tanie w użyciu, ograniczone w swych możliwościach, dające wąskie możliwości integracji z innym oprogramowaniem. Po drugie agencje interaktywne, które szyją rozwiązania na miarę, co ma jednak swoją cenę. Po środku znajdziemy gotowe szablony do wykorzystania będące niejako kompromisem dla tych, którzy oczekują czegoś więcej niż serwis z generatora, ale budżet nie pozwala im na zlecenie przygotowania go profesjonalnej agencji lub fachowcowi. Sądzę, że w 2020 możemy spodziewać się powstania nowej kategorii tzw. konstrukcji modułowych. – Łukasz Świrgał, CEO Brandwise (AdWise Group).

Serwisy internetowe projektowane na zlecenie będą powstawać z uprzednio przygotowanych modułów, które będą wymagały już tylko ostylowania – jak generator z concierge, który doradzi i poprowadzi projekt. Dzięki temu możliwe będzie zaoszczędzenie czasu na przygotowanie strony oraz obniżenie, budżetu potrzebnego do postawienia strony.

2. Wracają chatboty

Kilka lat temu chatboty zalały internet. Jednak przez to, że technologia była niedoskonała to częściej były ciekawostką technologiczną lub zabawką aniżeli faktycznym rozwiązaniem problemu. Dziś w dobie rozwijającej się sztucznej inteligencji ma się to zmienić. Według badania zrealizowanego przez firmę Gartner ponad 85% interakcji z Klientami zostanie zautomatyzowane.

3. Szybsze i bardziej mobilne www dzięki AMP

AMP to skrót od Accelerated Mobile Pages, stworzonego przez Google w październiku 2015 r. zbioru zasad dotyczących kodu html strony WWW. Dane Google wskazują, że stosowanie AMP ma przyspieszać wczytywanie się stron nawet o 85%. Dziś jest to szczególnie istotne z uwagi na gigantyczną konsumpcję internetu na urządzeniach mobilnych oraz przez fakt, że czas ładowania się strony znacząco wpływa na jej wartość SEO.

4. Wyszukiwanie głosowe

Jest to szybko rosnący trend popularyzowany przez takie rozwiązania jak Siri, Google Assistant czy Alexe od Amazona. Do niedawna była to natywna funkcjonalność konkretnej aplikacji, dziś jednak wyszukiwanie głosowe stanowczo wkracza do wyszukiwania online. Internauci stają się coraz bardziej wygodni. Google twierdzi, że w 2019 roku aż 20% wyszukań mobilnych to właśnie te głosowe. Jak wynika natomiast z badania przeprowadzonego przez wix.com w 2016 r. – to właśnie do końca 2020 roku szacuje się, że co drugie wyszukiwanie będzie odbywać się głosowo.

5. Dynamiczne interfejsy (motion UI)

Podstawowym wyzwaniem z jakim zmaga się webdesigner to przykucie i utrzymanie uwagi odwiedzających. Im serwis WWW ciekawszy tym łatwiej będzie nam zaangażować internautów.

Na interesujący pomysł, jak odpowiedzieć na to wyzwanie, wpadli twórcy serwisu The Atlantic. Eksperci wskazują, że tak dynamiczna konstrukcja strony ma powodować, że będzie ona ciekawsza dla przeciętnego zjadacza chleba. Osobiście mam bardzo mieszane uczucia. W mojej ocenie rozwiązanie jest skuteczne i przykuwa uwagę. Przy dłuższym użytkowaniu może wydać się jednak irytujące. Twórcy mają więc nad czym pracować – ocenia Świrgał.

„Brutalizm” to nowa awangarda projektowania stron rodem z lat 90.

6. Progresywne aplikacje internetowe (PWA)

Samo PWA nie jest niczym nowym. Warto jednak poświęcić tej aplikacji uwagę z powodu jej rosnącej popularności. Czym jest? To rozwiązanie pozwalające na zastąpienie kosztownych aplikacji mobilnych, które zazwyczaj pisane są na kilku popularnych platformach, aplikacją webową. Dzięki PWA użytkownik wykorzystuje funkcjonalność przeglądarki mobilnej, ale ma wrażenie, że korzysta z aplikacji natywnej. Przy założeniu, że w 2019 roku, aż 65% zakupów będzie odbywało się online (dane serwisu statista.com) PWA może stać się czołowym narzędziem dla biznesów ecommerce, platform informacyjnych i wszystkich rozważających wprowadzenie aplikacji mobilnej do swojej oferty, którym budżet na to nie pozwala.

7. SPA, czyli Single Page Application

Rosnąca popularność SPA wynika bezpośrednio z wysokiej efektywności aplikacji webowych jaką oferuje to rozwiązanie. Najpopularniejsze SPA to dobrze nam znane serwisy: Facebook, Gmail, Google Drive czy Google Maps.

8. Technologia Blockchain

Dlaczego jest ona tak popularna? Po pierwsze jest to stosunkowo bezpieczny system walutowy, odporny na cyberataki czy błędy techniczne. Po drugie jest bardzo szybka. Jednak to co ją najbardziej wyróżnia to anonimowość i brak objęcia niektórymi regulacji prawnymi. Powoduje to, że kryptowaluty wychodzą poza płaszczyznę inwestowania stając się równoprawnym środkiem płatniczym. W Polsce kryptowalutami zapłacimy m.in. za jedzenie zamawiane za pośrednictwem platformy pyszne.pl. Administratorzy i projektanci serwisów ecommerce powinni poważnie rozważyć uwzględnienie tej technologii w swoich obszarach zainteresowań.

Wskaźniki Open PageRank stron internetowych (luty 2020)

9. Powiadomienia PUSH

Dziś nie są już one tylko domeną aplikacji mobilnych, używa ich już Gmail, Facebook i wielu, wielu innych. Obecnie są one świetnym narzędziem do przykuwania uwagi użytkownika i docierania do niego z konkretnym komunikatem. Długość tego trendu będzie bezpośrednią pochodną intensyfikacji tych działań. Podobnie jak w 20 lat temu popularnością cieszyły się formaty bannerowe, które im bardziej były intruzywne tym krócej „żyły”.

10. Dark mode

Po erze hałasu w internecie, gdy to strony www serwowały nam migające, grające treści, niedające się zamknąć z powodu „uciekających krzyżyków” przyszedł czas na zmianę.

Dziś automatyczne uruchamianie muzyki przy ładowaniu się strony nie jest dobrze widziane. Idziemy jednak o krok dalej. Wersja DARK MODE na stronach internetowych ma powodować, że nasze oczy będą się mniej męczyły, gdy przeglądamy stronę w ciemnym pokoju.
Łukasz Świrgał.

źródło: informacja AdWise Group