Interaktywna mapa zachorowań na koronowirusa (COVID-19)

Sprawdź na interaktywnej mapie Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa stan zachorowań i zgonów na koronawirusa na świecie w czasie rzeczywistym.

Interaktywna Mapa COVID-19
fot. Johns Hopkins

W chwili pisania tego tekstu odnotowano 111 363 potwierdzonych przypadków COVID-19, z których 62 392 wyzdrowiało, a 3892 zmarło. Ale zapewne te dane są już nieaktualne – możesz śledzić aktualny stan zarażeń koronawirusem na świecie w czasie rzeczywistym, dzięki interaktywnej mapie obsługiwanej przez Johns Hopkins University’s Center for Systems Science and Engineering.

Gdzie znajdziesz interaktywną Mapę COVID-19? Od 22 stycznia na stronie uniwersytetu można sprawdzić lokalizacje i liczbę potwierdzonych przypadków, w miarę ich zgłaszania, a także ofiar i wyleczonych osób.

Mapa opracowana została w celu „zapewnienia naukowcom, organom zdrowia publicznego i ogółowi społeczeństwa przyjaznego dla użytkownika narzędzia do śledzenia wybuchu epidemii w miarę jej rozwoju”, czytamy w oświadczeniem uniwersytetu.

Sprawdź też mapę w czasie rzeczywistym poniżej:

Z powodu paniki na całym świecie można zaobserwować dziwną ulgę, widząc dane w kolorze czarno-białym (czerwonym i zielonym). Każde nowe wyzdrowienie jest momentem do świętowania; stosunkowo niska liczba codziennych nowych przypadków może pomóc nieco poradzić sobie z lękiem. Mapa jest intuicyjna w obsłudze i pięknie zaprojektowana.

Dokument „Pandemia” o tym jak zapobiegać epidemii

Dane wyświetlane na pulpicie pobierane są z różnych źródeł, w tym ze Światowej Organizacji Zdrowia, Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób, Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia, Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz danych władz lokalnych. Możesz także udać się na strony WHO i CDC, aby dowiedzieć się więcej na temat wirusa i jak zachować bezpieczeństwo:

Interaktywna mapa  COVID-19 dla Polski:

Na ekranie, oprócz interaktywnej mapy prezentującej wszystkie odnotowane przypadki zrażeń i szpitali zakaźnych (wraz z linkami i danymi kontaktowymi), widoczne są sekcje ze szczegółowymi statystykami. Wśród nich znajdują się informacje na temat liczby zakażonych i przypadków śmiertelnych.

Podobne mapy dostępne sa dla wszystkich krajów na świecie – znajdziesz je tutaj.

Zobacz także dynamiczną mapę przygotowaną przez Ministerstwo Zdrowia:

Tak, można umyć iPhone’a mydłem i wodą

źródło: Tracking COVID-19 Mapping 2019-nCoV