Dokument „Pandemia” o tym jak zapobiegać epidemii

W serialu dokumentalnym „Pandemia” ekspert ds. gotowości na choroby zakaźne opisuje, w jaki sposób przygotowuje pracowników opieki zdrowotnej w przypadku groźnych epidemii.

„Pandemia” – Netflix

  • Dr Syra Madad, która pojawiła się w nowej serii dokumentalnej Netflixa pt. „Pandemia”, powiedziała, że ​​wybuch koronawirusa „przyspieszył” jej dzień pracy w zakresie gotowości na choroby zakaźne.
  • Madad powiedziała dla Business Insider, że musi przeprowadzać „szkolenia na czas” dla pracowników służby zdrowia w nowojorskich szpitalach zgodnie z informacjami i wskazówkami klinicznymi z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, które stale się rozwija.
  • Pomimo znaczenia swojej branży, Madad mówi, że ​​jej wybór kariery powoduje także „strach, piętno i niepokój” z powodu niedokładnych plotek i dezinformacji, które nieuchronnie pociągają za sobą wybuchy chorób zakaźnych.

Pierwsza scena w nowym serialu dokumentalnym Netfliksa pod tytułem Pandemia (tyt. oryginalny Pandemic: How to Prevent an Outbreak) jest wstrząsająca: lekarze próbują zapanować nad dotkniętymi groźnym wirusem pacjentów z nieznaną dolegliwością, powodującą problemy z oddychaniem.

To na szczęście symulacja przeprowadzona przez dr Syrę Madad, która pracuje nad przygotowaniem pracowników służby zdrowia na zachowanie w obliczu groźnych chorób zakaźnych. Szkoli szpitale i lekarzy w Nowym Jorku, co robić w przypadku wybuchu nowej epidemii na przykład koronawirusa (COVID-19).

W piątek liczba ofiar śmiertelnych z powodu koronawirusa przekroczyła 3500, z ponad 100 000 potwierdzonych przypadków na całym świecie. USA ma ponad 300 przypadków i 17 zgonów, a w Polsce do tej pory potwierdzono 6 zarażonych.

Zespół Madad przeprowadza wiele szybkich szkoleń z pracownikami medycznymi w Nowym Jorku, stale ucząc i aktualizując wiedzę na temat odpowiednich praktyk opieki nad pacjentami z koronawirusem, ponieważ dowiadujemy się znacznie więcej z Centrów Kontroli i Przygotowania Chorób (CDC).

Stosujemy wiele środków ostrożności w zakresie kontroli infekcji, które są w zasadzie podstawowe, które stale stosujemy każdego dnia, ale powtarzamy znaczenie podstawowej kontroli infekcji. Wskazówki kliniczne za pośrednictwem CDC i zdrowia publicznego wciąż się zmieniają, ponieważ epidemia ewoluuje, a nowe informacje są zdobywane prawie co godzinę, każdego dnia. Chcemy mieć pewność, że nasz personel pierwszej linii ma najbardziej aktualne wytyczne kliniczne z zakresu zdrowia publicznego. — powiedziała Madad

Pierwszy odcinek dokumentu Pandemia w serwisie Netflix prowadzi widzów przez symulację epidemii. Madad powiedziała, że nawet w tych symulacjach, w których pracownicy opieki zdrowotnej dbają o model zachowań i ćwiczą zabiegi w gwarnym otoczeniu o wysokim ryzyku, pracownicy medyczni muszą pamiętać o maskach i rękawiczkach podczas opieki nad pacjentami.

Serial dokumentalny „Pandemia” (Netflix)

Przeczytaj również: Film „Contagion – Epidemia strachu” z 2011 r. nagle stał się popularny…

Podczas gdy niektórzy pracownicy opieki zdrowotnej mogą nadać mieć za priorytet pomoc innym, muszą brać pod uwagę, że nie będą mogli nikomu pomagać, jeśli zostaną zainfekowani z powodu nieprzestrzegania protokołów.

Dlatego też częścią pracy Madad jest współpraca z łańcuchem dostaw, aby zapewnić zasoby potrzebne specjalistom medycznym.

Pomimo wielkiego znaczenia swojej branży, Madad powiedziała, że ​​jej wybór ścieżki zawodowej powoduje także „strach, piętno i niepokój” wśród innych, z powodu niedokładnych plotek i dezinformacji.

Pamiętam, jak mój dentysta zadzwonił do mnie, odwołując moje rutynowe wizyty, ponieważ bał się, że ze względu na wykonywaną przeze mnie pracę, należę do zespołu Eboli w Teksasie – powiedziała. Jest to coś, co często widzimy w przypadku wystąpienia różnych epidemii chorób zakaźnych. Musimy oczywiście nadal wykonywać swoją pracę w zakresie edukowania społeczeństwa na temat rzeczywistego poziomu zagrożenia.

Serial dokumentalny „Pandemia”, liczący 6 odcinków, obejrzysz już teraz w serwisie Netflix:

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

Zobacz także:

TOP 12 seriali dokumentalnych w serwisie Netflix (2018)

źródło: Business Insider