Nie żyje twórca minifigurek LEGO Jens Nygaard Knudsen

Człowiek, który stworzył ludziki LEGO – Jens Nygaard Knudsen, zmarł w wieku 78 lat – na jego wynalazku wychowały się całe pokolenia, w tym i ja – dziękuję!

Jens Nygaard Knudsen - twórca figurek LEGO
Jens Nygaard Knudsen – twórca figurek LEGO

Figurki LEGO zostały wynalezione w latach 70. XX wieku w 1978 r. przez Jensa Nygaarda Knudsena – zaprojektował kultową minifigurkę Lego z wymiennymi nogami i torsami. W sobotę jego przyjaciel Niels Milan Pedersen poinformował, że Nygaard Knudsen zmarł w minioną środę po tygodniowym pobycie w hospicjum z powodu stwardnienia zanikowego bocznego (ALS).

Milan Pedersen powiedział: „Jego wyobraźnia była fantastyczna. Gdy mieliśmy burzę mózgów, był jak huragan mózgowy, ponieważ miał tak wiele pomysłów”.

Nygaard Knudsen, który zmarł w hospicjum Anker Fjord niedaleko małego miasteczka Hvide Sande na zachodnim wybrzeżu Danii, był projektantem w fabryce LEGO w latach 1968–2000. Opracował legendarną minifigurkę z ruchomymi rękami i nogami w latach 70. XX wieku, zanim została wypuszczona na rynek w 1978 r.

Grałbym w taką planszówkę HeroQuest od LEGO Ideas

Lego wprowadziło minifigurki do sprzedaży, ponieważ stworzona postać, ​​oprócz żółtej twarzy z neutralnym, szczęśliwym wyrazem, nie miała płci ani rasy i były one „zdeterminowane jedynie wyobraźnią i zabawą dziecka”. Stroje figurek zmieniały się na przestrzeni lat i stały się bardziej skomplikowane.

Rysunek patentowy minifigurki LEGO z 1979 roku
Rysunek patentowy minifigurki LEGO z 1979 roku

Wdowa Marianne Nygaard Knudsen powiedziała: „Był człowiekiem pomysłów. Stworzył figurki, aby w domach było życie. W tym czasie domki z klocków LEGO były puste, dopóki Jens nie narysował tego człowieczka.

Oprócz figurek LEGO Nygaard Knudsen był także odpowiedzialny za opracowanie niektórych klasycznych motywów LEGO, takich jak Kosmos i Piraci.

źródło: Metro.co.uk