Masło orzechowe Jif ruszyło z kampanią – jak wymawiać GIF

Twórcy masła orzechowego Jif we współpracy z Giphy, wystartowało z ciekawą kampanią reklamowo-edukacyjną – aby raz na zawsze rozstrzygnąć debatę na temat wymowy formatu graficznego GIF oraz masła orzechowego Jif.

GIF vs Jif - Jak wymawiać?

W kolejnym zwrocie długiej debaty o tym, jak wymówić po angielsku „GIF”, masło orzechowe Jif chce udowodnić, że posiada miękką wymowę „g”, podczas gdy GIF należy wymawiać twardym „g”.

Firma J.M. Smucker Company, która produkuje masło Jif, połączyła siły z Giphy, aby wydać specjalny słoik masła orzechowego Jif z etykietą „Gif”. Wygląda na to, że słoik z edycji specjalnej powinien znaleźć się obok zwykłego słoika Jif, tak jak na zdjęciu na górze, aby udowodnić, że istnieje wyraźna różnica w sposobie wypowiadania każdego z tych słów.

Wymowa słów Jif i Gif była długą i głupią debatą w internecie. Facebook powstrzymał tę dyskusję w 2017 r. sondażem na temat poprawnej wymowy, a nawet Hillary Clinton  podczas wyborów prezydenckich w 2016 roku wypoowiedziała GIF z twardym „g” podczas mówienia w zbiórce pieniędzy.

Wielka debata o tym, jak wymówić GIF, trwa od lat, nawet po twórcy, Steve Wilhite powiedział, że wymawia się go miękkim G zamiast twardego G (JIF). Wszystko dlatego, ponieważ wiele osób naturalnie mówi GIF z twardym „G”, takim jak „gift”, „guff”, „gaffe”, „gimp” lub „graphic”, co oznacza G w formacie GIF (Graphics Interchange Format). Istnieje nawet cała strona internetowa poświęcona wyjaśnieniu logiki wymawiania akronimu GIF za pomocą twardego G, tak jak Giphy i Jif, którzy opowiadają się wbrew preferencjom założyciela.

GIF Maker by Memento do tworzenia GIF-ów z filtrami w sekundę!

Więcej o kampani przeczytasz na oficjalnej stronie producenta www.jif.com/JIFvsGIF.

Osobiście zgadzam się, że GIF należy wymawiać twardym „g”. GIF oznacza Graphics Interchange Format, a „grafika” ma twardy dźwięk „g”, więc powinno to zostać wymawiane tak samo w akronimie GIF.

Słoik masła orzechowego Jif ze specjalnej edycji z plakietką Gif.
Słoik masła orzechowego Jif ze specjalnej edycji z plakietką Gif.

Na nakrętce możemy przeczytać: Jeśli kiedykolwiek wymawiałeś GIF jak „JIF”, wybaczamy Ci.

Niezależnie od tego, co ja, J.M. Smucker Company, Giphy lub Hillary Clinton myślą, technicznie wszyscy jesteśmy w błędzie w oczach twórcy GIF-a – Steve’a Wilhite’a. W 2013 roku zadeklarował bowiem, że akronim „GIF” należy wymawiać „Jif”. Zobaczcie sami wideo z rozdania The 17th Annual Webby Award.

Ale jeśli jesteś za twardym „g” lub po prostu chcesz zjeść masło orzechowe ze specjalną etykietą, możesz kupić jeden z tych specjalnych słoików Jifa na Amazonie. Swoją drogą – świetny pomysł na marketing!

GIF vs. Jif

Obie firmy stworzyły z tej okazji zabawne pliki GIF, zachęcają do używania hashtagu #JifvsGif!

Peanut Butter Spinning Sticker by Jif for iOS & Android | GIPHY

źródło: The Verge