„150 kłopotliwych śmieci” dodatkiem do Gazety Wyborczej

W czwartek 23 stycznia 2020 roku, w Gazecie Wyborczej opublikowany zostanie dodatek „150 kłopotliwych śmieci” zawierający alfabetyczną listę przedmiotów, których segregacja często bywa nieoczywista.

„150 kłopotliwych śmieci” - dodatek specjalny do Gazety Wyborczej

Agrafka, stare ubrania, koperta z foliowym okienkiem, zepsute mięso, płyty winylowe…jak poprawnie segregować śmieci, które często lądują w jednym kuble? Czy da się je wykorzystać czy jedynym rozwiązaniem jest kosz z naklejką „Inne”? Jeśli nie, w jakim powinny się znaleźć?

Statystyczny Polak w roku 2018 wyrzucił 315 kilogramów śmieci – małych i dużych, mokrych i suchych, wielowarstwowych i prostych do obróbki, brudnych, czystych, toksycznych i neutralnych.

Powszechnie wiadomo, że nie wypada używać plastikowych słomek w restauracjach, a zwierzęta duszą się w jednorazowych reklamówkach spływających wraz z rzekami do mórz i oceanów, ale wiedza o odpadach wciąż wydaje się elementem towarzyskiego savoir-vivre’u, a nie powszechnej świadomości.

Europejscy liderzy osiągnęli poziom recyklingu około 67 proc. odpadów komunalnych. W Polsce wskaźnik ten wynosi jedynie 33 proc. Co możemy zrobić, aby poprawić ten wynik? Jeśli nie potrafimy produkować mniejszej ilości odpadów, pozostaje rozwijanie systemów zbiórki i coraz bardziej precyzyjne oddzielenie śmieci, które nadają się do recyklingu od tych, z którymi nie da się zrobić już nic poza wysłaniem do spalarni lub na wysypisko.

Może Cię zainteresować:

Polscy naukowcy stworzyli sztućce z mąki ziemniaczanej i kukurydzy

„150 problematycznych śmieci” ♻️ to alfabetyczny przewodnik, wyróżniający problematyczne odpady, który ma za zadanie ułatwić praktykę poprawnej segregacji odpadów i pomóc rozstrzygnąć, co zrobić ze śmieciami, które bardzo często niesłusznie lądują w jednym kuble na śmieci.

Specjalny dodatek „150 kłopotliwych śmieci” ukaże się 23 stycznia br. wraz z Gazetą Wyborczą w cenie 5,49 zł.

Wyborcza na zielono – „150 kłopotliwych śmieci”
Wyborcza na zielono – „150 kłopotliwych śmieci”

Gazetę Wyborczą wraz z dodatkiem wspiera kampania promocyjna prowadzona w radiu i telewizji oraz na nośnikach reklamy zewnętrznej, autopromocja w papierowym wydaniu dziennika i jego dodatkach, serwisie Wyborcza.pl i w mediach społecznościowych. Działania przygotował i zaplanował dział marketingu Gazety Wyborczej.

Dodatek jest też dostępny wraz z mobilną lub elektroniczną prenumeratą Gazety Wyborczej.

Bonus: Nowe zasady segregacji odpadów w Warszawie

Masz wątpliwości jak segregować śmieci i do których pojemników je wyrzucać?
Możesz skorzystać z intuicyjnej wyszukiwarki Urządu Miasta Stołecznego Warszawy – Segreguj na 5.

Segreguj na 5. - zrzut ekranu - gdzie wyrzucić uszkodzony smartfon?
Segreguj na 5. – gdzie wyrzucić uszkodzony smartfon?

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce odpady, które wzbudzają Twoje wątpliwości, a dowiesz się gdzie należy je wyrzucić.

źródło: informacja prasowa