Opera 55 ma nowy tryb nocny, który może przyciemnić każdą stronę

Najnowsza wersja mobilnej przeglądarki Opera 55 na Androida ewoluuje z nowym trybem nocnym i przyciemnianiem jasnych stron internetowych.

Opera 55 na Androida

Norweska Opera ma wkrótce zadebiutować z wersją 55 swojej przeglądarki internetowej na Androida z bardzo potrzebnym i bardzo pożądanym trybem nocnym. I podobnie jak Chrome, Opera będzie przyciemniać bjasne strony i regulować temperaturę barwy bez przechodzenia w pełną inwersję kolorów.

Pakiet trybu nocnego składa się z kilku elementów, w tym harmonogramu, trybu ciemnego dla samej przeglądarki, a także klawiatury użytkownika wywoływanej za pomocą eksperymentalnej nakładki. Witryny obsługujące CSS w trybie ciemnym będą oczywiście przyciemniane, ale Opera będzie również w stanie wprowadzić własne zmiany do CSS stron mobilnych, aby zmienić ich białe tło na ciemne. Użytkownicy mogą ustawić, jak ciemny i ciepły może być ich panel wyświetlacza.

Oprócz trybu ciemnego Opera wprowadzi kilka ulepszeń do osobistego kanału informacyjnego, a także kilka innych drobnych poprawek.

Może Cię zainteresować również:

Firefox Lite 2.0 na Androida jest już dostępny

Oto pełny wykaz nowych funkcji w przeglądarce Opera 55 na Androida

  • Nowy tryb nocny – w wersji przeglądarki Opera 55 ponownie zaimplementowano tę funkcję od zera, aby zapewnić najbardziej w pełni funkcjonalny i konfigurowalny tryb nocny, jaki można sobie wyobrazić. Nowy tryb nocny pomaga zmniejszyć zmęczenie oczu i sprawia, że ​​przeglądarka jest bardzo ciemna.
  • Dodatkowe przyciemnienie – większość współczesnych urządzeń ma automatyczne ustawienia jasności, które dostosowują się do aktualnych warunków oświetleniowych. Jednak zazwyczaj nie wystarczają, jeśli próbujesz nie przeszkadzać bliskiej Ci osobie w bardzo ciemnym pokoju. Dodatkowe ustawienie przyciemniania Opery daje możliwość przejścia w bardzo ciemny tryb, minimalizując podświetlenie.

  • Temperatura koloru – niebieskie światło jest znane z tego, że wpływa na zaburzenia snu.  Tłumiąc poziom melatoniny zaburza naturalny rytm dobowy organizmu. W rezultacie możesz nadal nieświadomie obudzić się po odłożeniu urządzenia w nocy. Dostosowując temperaturę barwową (tłumiąc elementy niebieskiego światła), możesz ograniczyć skutki późnego korzystania ze smartfona, ułatwiając sobie relaks i zasypianie. Użyj suwaka temperatury kolorów, aby znaleźć własną równowagę między idealną jakością obrazu a relaksacją.
Temperatura kolorów stron WWW w Operze 55
Temperatura kolorów stron WWW w Operze 55
  • Ciemny motyw i ciemne strony internetowe – w wersji 54 mogłeś już wybrać jasny lub ciemny motyw dla interfejsu użytkownika wraz z opcjami kolorów. Prostym sposobem zmniejszenia światła emitowanego przez urządzenie jest użycie ciemnego motywu, który automatycznie aktywuje tryb nocny . Opera idzie jednak o krok dalej, wprowadzając funkcję ciemnych stron internetowych. Oczywiście obsługuje CSS w trybie ciemnym dla stosunkowo niewielu stron internetowych, które go udostępniają. Jednak w przypadku ciemnych stron internetowych dołożono również znacznych starań, aby zastosować sprytne zmiany CSS do stron internetowych bez takiego wsparcia, aby Twoje nocne przeglądanie było jeszcze ciemniejsze. W połączeniu z ciemnym motywem i dodatkowym przyciemnieniem możesz teraz przeglądać strony WWW na smartfonie w nocy przy minimalnej emisji światła.
Tryb ciemny w Operze 55
Tryb nocny (ciemny)
  • Przyciemnieni klawiatury – podczas korzystania z trybu nocnego Opera zaleca używanie ciemnej wirtualnej klawiatury na urządzeniu. Jeśli jednak nie możesz lub wolisz tego nie robić, masz możliwość zmniejszenia efektów jasnej klawiatury poprzez przyciemnienie jej za pomocą specjalnej nakładki.
  • Planowaniewprowadzono obsługę automatycznego planowania włączania się trybu ciemnego, automatycznie dostosowując go do czasu zachodu lub wschodu słońca w Twoim regionie. 
  • Ulepszone wiadomości – jeśli chodzi o aktualności, wprowadzono wiele ulepszeń zarówno pod względem treści, jak i grafiki. Dodano obsługę nowych krajów i języków, a także obsługę RTL. Na tabletach wprowadzono teraz układu dwóch kolumn w trybie poziomym, aby lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.
  • Szybkie przełączanie kart – możliwość szybkiej zmiany kart bez wchodzenia do galerii kart, przesuwając dolny pasek.
  • Inne drobne poprawki – istnieją inne poprawki i ulepszenia dotyczące stabilności, w tym zapewniono pełne wsparcie dla Androida 10.

Sporo tych nowości, które możesz sprawdzić na własnym smartfonie z Androidem, pobierając mobilną przeglądarkę Opera z darmowym VPN-em:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: Opera Blogs