Nowy interfejs najnowszej Opery 54 na Androida wykracza poza ciemno-jasne motywy i przedstawia nowy design. Opera dodaje też wsparcie dla nowych blockchainów, w tym Bitcoina.
Przeglądarka mobilna Opera (w wersji 54) na Androida ma od dziś zupełnie nowy wygląd. Pierwsza wersja nowego designu przeglądarki, która powstała pod kryptonimem „Squircles” wykracza poza tryb jasny i ciemny: Nowa Opera ma całą paletę barw dostępną zarówno w obu trybach.
Przeglądarka otrzymała też płaski design i łagodniejsze kształty. Opera na Androida została też przeprojektowana tak, żeby każdy ruch użytkownika miał jak największe znaczenie, co w praktyce oznacza skrócenie animacji przejścia, dzięki czemu użytkownicy mogą szybciej osiągać swoje cele.
– Opera była jedną z pierwszych aplikacji, które wprowadziły ciemny motyw. Zrobiliśmy to przed iOSem czy Androidem. Teraz przygotowujemy naszą przeglądarkę na rok 2020 – powiedział Stefan Stjernelund, Product Manager Opery na Androida. – Nasza nowa filozofia interfejsu użytkownika skupia się na emocjach. Chcemy się skoncentrować na tym co użytkownicy czują podczas używania aplikacji. Zwykle nie mają bowiem czasu i muszą jak najszybciej dotrzeć do wybranych przez siebie witryn, funkcji czy informacji. Nasz nowy design ma na celu zaspokojenie tej potrzeby.
Przeczytaj także:
Nowa Opera 64 z ulepszoną blokadą reklam i skryptów śledzących
Piękny interfejs z naciskiem na skupienie
Nowy interfejs Opery skupia się na zmniejszaniu liczby rozpraszających elementów porzucając poprzednie ostre kształty i pozwalając na większe skupienie.
– Przejścia powinny być tak szybkie, jak to możliwe. W praktyce oznacza to, że użytkownik powinien mieć do czynienia z pięknym interfejsem, ale nie być przez niego spowalnianym. – dodaje Stjernelund.
Opera dalej oferuje też wszystkie flagowe funkcje takie jak nielimitowany VPN, wbudowane blokowanie reklam czy portfel kryptowalut. One również podążają za nową filozofią designu: użytkownicy zyskali do nich jeszcze szybszy i łatwiejszy dostęp. Przeglądarka jednocześnie oferuje wiele opcji, które pozwalają ją dostosować do własnego gustu i upodobań i czynią przeglądanie sieci jeszcze bardziej atrakcyjne z wizualnego punktu widzenia.
Animacja prezentująca możliwości nowej przeglądarki
W przerobionej sekcji „Wygląd” dodano kilka opcji kolorystycznych, umożliwiając użytkownikom dostosowanie przeglądarki do własnych upodobań i preferencji. Od teraz możliwa jest zmiana koloru interfejsu na niebieski, czerwony, szary, zielony lub fioletowy. Każda z barw dostępna jest w ciemnym i jasnym motywie. Motyw przeglądarki może też dostosować się do motywu systemu Android lub być ustawiony niezależnie. Oznacza to, że Opera daje użytkownikom pięć opcji kolorów, z których każda dostosuje się do jasnego lub ciemnego motywu.
– Czas wyjść poza ciemny lub jasny motyw i otworzyć się na więcej kolorów. – dodaje Stefan Stjernelund. – Chcemy, aby Opera wyznaczała nowe standardy wśród przeglądarek i osiągamy to, wprowadzając unikatowe funkcje. Tą wersją rozpoczynamy serię istotnych zmian w designie, które zaprezentujemy już niedługo.
Nowa Opera dalej posiada wbudowaną sekcję newsów, dzięki której użytkownicy mogą cieszyć się stałym dostępem do wybranych przez siebie wiadomości z wielu serwisów. Usługę można ustawić, wybierając interesujące nas tematy oraz język. Wiadomości są teraz wyświetlane w jeszcze bardziej przejrzysty sposób. A jeśli użytkownik zechce przeczytać je w nocy, pomoże mu tryb nocny, który sprawi, że taka sesja czytania nie będzie męcząca dla oczu.
Portfel kryptowalut z Bitcoinem i TRONem
Opera to pierwsza z liczących się przeglądarek, która wprowadziła portfel kryptowalut, umożliwiając tym samym bezproblemowy dostęp do sieci Web 3, zdecentralizowanego internetu przyszłości.
Opera dodała teraz również obsługę nowych blockchainów: Bitcoin i TRON. To oznacza, że po raz pierwszy możemy zapłacić tymi kryptowalutami w internecie bezpośrednio z przeglądarki, nie wykorzystując żadnych rozszerzeń. W tej wersji Opera umożliwia transfery środków w walutach Bitcoin, Ethereum oraz TRON bezpośrednio z przeglądarki. Przeglądarka współpracuje też z ekosystemem zdecentralizowanych aplikacji w sieci TRON.
Może Cię zainteresować także:
Przeglądarka Firefox 69 automatycznie blokuje szpiegów w sieci
źródło: informacja prasowa