Android cały czas boryka się z ogromną fragmentacją (2017-2019)

Mobilny system operacyjny od lat cierpi na ogromną fragmentację i chyba już nigdy nie uda się zapanować nad tym rozdrobnieniem wersji systemów…

Najnowsza wersja systemu Android 10 zadebiutowała w zeszłym tygodniu, a producenci telefonów powinni rozpocząć aktualizację systemów operacyjnych swoich najnowszych telefonów w ciągu najbliższych tygodniach. Mobilny system operacyjny Google’a jest obecnie tak rozdrobniony, że wymaga to od producentów przygotowywania bardzo wielu aktualizacji. Harmonogram uruchamiania nowej wersji an wielu popularnych modelach smartfonów wciąż nie jest znany.

Wraz z nową aktualizacją systemu pojawiła się także nowa nazwa i system nazewnictwa. Android porzuca jedną ze swoich najsłodszych cech – konwencję nazewnictwa. Znak towarowy systemu operacyjnego Android wykorzystywał alfabetycznie nazwy deserów, zaczynając od Cupcake 2.0 i przechodząc do Pie 9.0, jego najnowszej wersji.

Zobacz także dane sprzed 5 lat: Fragmentacja urządzeń z Androidem wzrosła o 28 proc.

Android porzucił nazwy deserów, aby stosować bardziej standardowe podejście do nazewnictwa: liczby. Najnowsza wersja została nazwana Android 10. Google przeniosło się z deserów na cyfry, aby złagodzić globalne nieporozumienia związane z kolejnością swoich systemów operacyjnych. Dla osób w miejscach, gdzie nie używa się alfabetu łacińskiego lub nie znają amerykańskich deserów, nazywanie w ten sposób nie było pomocne.

Jak pokazuje poniższy wykres, środowisko systemu operacyjnego Android wciąż jest zagęszczone i rozdrobnione. Do lipca 2019 r. – zaledwie na miesiąc przed wydaniem najnowszej wersji Androida 10 – około 38 proc. użytkowników (według danych zebranych przez StatCounter) korzystało z najnowszego systemu operacyjnego Pie 9.0.

Około jedna piąta  nadal używała Oreo 8.0 – ten system operacyjny został zaktualizowany już dwukrotnie. Chociaż Nougat 7.0 został wydany ponad trzy lata temu, ponad 10 procent użytkowników nadal  korzysta z tego oprogramowania.

Zobacz wykres:

Fragmentacja Androida od 2007 do 2019 r.
Fragmentacja Androida od 2007 do 2019 r.

Zobacz także:

Jelly Bean to ostatnia wersja Androida z ponad 50% udziałem

źródło: Statista – Android OS Still a Fragmented Market