Jelly Bean to ostatnia wersja Androida z ponad 50% udziałem

Mobilny system operacyjny Android od zawsze miał problem z ogromną fragmentacją i z każdym rokiem coraz trudniej mu sobie z tym poradzić – ostatnią wersją systemu, która zagościła na ponad 50% urządzeń był Jelly Bean w 2014 roku.

Udziały wersji systemu Android w latach 2010-2018 (wykres)
Udziały wersji systemu Android w latach 2010-2018 (wykres)

Czy wiesz, że pierwszą wersją systemu operacyjnego Android był Petit Four (1.1)? Był to mały słodki przedsmak i inspiracja dla przyszłych słodkich wersji mobilnego systemu operacyjnego firmy Google.

Pierwszą publicznie dostępną wersją był Android 1.5 Cupcake, który działał na smartfonie T-Mobile G1. Następnie w połowie 2010 roku pojawił się Eclair (wersje od 2.0 do 2.1) stając się wówczas najbardziej popularną wersją przez około pół roku po wprowadzenia Androida 2.2 Froyo, którego udział błyskawicznie podskoczył od końca 2010 roku. W tym czasie Google wprowadzało co roku dwie główne wersje Androida.

Potem przyszedł Gingerbread (2.3) i okazał się takim Windowsem XP wśród wersji Androida. Cieszył się popularnością przez lata, zmuszając programistów do obsługi bardzo przestarzałego API. Gingerbread objęło prowadzenie na początku 2012 r. i utrzymało do sierpnia 2013 r. W tym czasie pojawił się także mało popularny Honeycomb (3.x), który na początku miał być przeznaczony tylko na tablety i miał zupełnie nowy interfejs użytkownika. Przyniosło to jednak więcej problemów z kompatybilnością niż korzyści w interfejsie użytkownika.

Interfejs Honeycomb był inspiracją dla Holo, głównego wyglądu i stylu przeprojektowanego Androida 4.0 Ice Cream Sandwich. Ta wersja nigdy nie przebiła swojego poprzednika i jej największa popularność w szczytowym okresie wynosiła niecałe 30% rynku.

Jelly Bean jest ostatnią wersją Androida do tej pory, która osiągnęła próg 50% udziału w rynku

Potem Google ograniczyło się do wydawania jednej głównej wersji systemu w roku. Pierwszą wersją z nowego rozdania był Jelly Bean, który obejmował wersje od 4.1 do 4.3. Ta wersja była najpopularniejsza w 2014 roku i zdetronowała Gingerbreada, ale 2.3 miała wciąż 8% udziału na początku 2015 roku.

Android: współczynnik przyjęcia (adoption rate) w okresie 3 lat
Android: współczynnik przyjęcia (adoption rate) w okresie 3 lat

Kolejnym Androidem był KitKat 4.4, który miała się nazywać Key Lime Pie, ale w ostatniej chwili zmieniono koncepcję dzięki umowie z Nestle. KitKat nigdy nie osiągnął 50-proc. udziału w rynku, zresztą jak żadna kolejna wersja wprowadzona po nim. Do dziś Jelly Bean jest ostatnim Androidem, który osiągnął ten próg.

Wprowadzenie tak wielu wersji Androida doprowadziło do ogromnego rozdrobnienia, pomimo starań Google o wyrównanie szans dzięki przeniesieniu podstawowej funkcjonalności do Usług Google Play.

Lollipop 5.0 wprowadził duże zmiany, zrezygnowano z Holo i wprowadził Material Design. Dalvik również przeszedł na emeryturę, na korzyść systemu Android Runtime (ART). Potem przyszedł 5.1 Lollipop (który wprowadził obsługę wielu kart SIM… w 2015) i Marshmallow 6.0.

To doprowadza nas do Androida Nougat 7.0-7.1, który zabrał pierwsze miejsce Marshmallowowi w lutym 2018 r. Jak widać na powyższym wykresie, od czasu Jelly Bean każda nowa wersja Androida osiągała coraz niższy maksymalny poziom przyjęcia.

Historia dystrybucji Androida (2010-2018, wg API)
Historia dystrybucji Androida (2010-2018, wg API)

Google ma nowy plan walki z fragmentacją (poza wymuszaniem aktualizowania aplikacji). Wprowadzono Project Treble, który odciąża sprzęt i dyski niskiego poziomu, dzięki czemu wyższe poziomy systemu operacyjnego mogą być łatwiejsze do zaktualizowania. Zostało to wprowadzone wraz z Oreo 8.0, drugą współpracą Google’a z marką związaną ze słodyczami. Nowa runda flagowych smartfonów z MWC powinna pomóc zwiększyć udział Oreo w rynku, który obecnie wynosi około 1%.

źródło: GSMArena via Bidouille.org