Fragmentacja urządzeń z Androidem wzrosła o 28 proc.

Według najnowszych danych fragmentacja urządzeń mobilnych działających pod systemem Android wzrosła od zeszłego roku o 28%.

Fragmentacja Androida wg modeli urządzeń (sierpień 2015)

Wśród społeczności programistów mobilnych, system Android znany jest ze swojej ogromnej fragmentacji. Napisanie aplikacji mobilnej na platformę Google’a oznacza sporo pracy dla testerów i programistów optymalizujących appki pod rozmaite technologie, rozdzielczości i wersje systemu.

Urządzenia z Androidem to ogromny ekosystem tysięcy smartfonów i tabletów o różnych rozmiarach, rozdzielczościach i parametrach technicznych. Dzięki najnowszym danym z raportu firmy Open Signal z sierpnia 2015 r., możemy ocenić jak wygląda obecnie stan fragmentacji Androida.

Dane dostarczają zarówno dobrych jak i złych wieści. Obecnie, co nie jest zaskakujące, jest więcej urządzeń niż kiedykolwiek wcześniej, ale mniej użytkowników, którzy rozłożeni są na różne wersje systemu operacyjnego Android.

Należy pamiętać, że Google ciężko pracowało nad swoimi wytycznymi i dokumentacjami dla języka projektowania Material Design, aby projektowanie aplikacji mobilnych na wiele różnych ekranów było zdecydowanie łatwiejsze.

Rzućmy okiem i zobaczmy jak wiele zmieniło się pod względem fragmentacji sprzętu. Obecnie jest  24 093 różnych urządzenia w porównaniu z 18 796 rok temu. W ciągu zaledwie dwóch lat, liczba rodzajów urządzeń z Androidem podwoiła się z 11 866 różnych urządzeń w 2013 roku.

Fragmentacja systemu Android wg producentów urządzeń (sierpień 2015)

Samsung posiada najwięcej różnych modeli urządzeń z Androidem. Smartfony i tablety Samsunga  działające pod Androidem miały 47,5-proc. udział na rynku w 2012 roku. Dzisiaj o 10 punktów procentowych mniej – 37,8 proc. Rynek producentów urządzeń z Androidem cały czas rośnie, szczególnie na rynkach rozwijających się. Pojawiają się takie firmy jak ZTE, OPPO, Blu, i kilka innych, o których wcześniej nikt nawet nie słyszał.

Dobrą wiadomością dla deweloperów jest obraz wersji fragmentacji systemu mobilnego Google’a. Aktywne urządzenia działają pod wieloma wersjami, ale w większości są to nowsze systemy, takie jak KitKat (zobacz także: Udział wersji systemów iOS i Android (sierpień 2015))

Fragmentacja Androida wg wersji systemu (zmiana od 2011 do 2015)

Ważnym elementem jest także zróżnicowanie wielkości wyświetlacza (ekranu urządzenia mobilnego). Zobacz wszystkie rozmiary ekranu urządzeń z systemem Android. Po lewej z zainstalowaną aplikacją Open Signal a po prawej wszystkie możliwe rozmiary ekranów urządzeń z systemem Android.

Wielkości ekranów urządzeń mobilnych z Androidem (sierpień 2015)

Widać, że cały czas rośnie popularność urządzeń z większymi ekranami.

Zobacz jak wyglądała fragmentacja Androida równo w zeszłym roku: Fragmentacja Androida jest coraz większa

źródło: Open Signal – Android Fragmentation Visualized (August 2015) via 9TO5Google – Report: Android device fragmentation has increased 28% over last year