Już 15 mln Polaków ogląda seriale w serwisach VOD

Według najnowszego raportu Wavemakera, 15 mln polskich internautów najbardziej lubi seriale amerykańskie z lektorem, które oglądają na HBO GO i w serwisie Netflix.

Sprawdź, jakie seriale najchętniej oglądali polscy internauci, zarówno jeśli chodzi o produkcję jak i tytuły. Które platformy VOD dostarczają według Polaków najlepszych seriali? Jak długi powinien być jeden odcinek serialu i czy lubimy oglądać z lektorem, dubbingiem czy napisami?

Wszystkie te informacje dostarcza cykliczny raport VideoTrack z badania firmy Wavemaker, w którym przyjrzano się użytkownikom i rynkowi seriali na żądanie w Polsce. Badanie przeprowadzono w kwietniu 2019 roku wśród 1,5 tys.  internautów w wieku co najmniej 16 lat.

Najważniejszą liczbą z raportu jest 15 mln widzów VoD w Polsce, czyli aż 64 proc. polskich internautów, z czego najliczniejszą grupą są osoby w wieku 16-34 lata.

Może Cię zainteresować także:

Liczba użytkowników serwisów VOD w Polsce (styczeń 2019)

Najpopularniejsze w Polsce są amerykańskie seriale, które ogląda 68% badanych. Na drugim miejscu znalazły się seriale polskiej produkcji (43%), a na trzecim brytyjskie z 29-proc. udziałem.

Pochodzenie najlepszych seriali (kraj)
Pochodzenie najlepszych seriali (kraj)

Powyższe wyniki są bardzo dobre dla rodzimy produkcji, zwłaszcza, że według badanych najlepsze treści dostarcza Netflix oraz HBO, wyprzedzając polskie stacje TVN, Polsat i TVP. Produkcje HBO GO, Netflix i Player zyskują, z kolei VoD.pl, CDA Premium i WP Pilot wyszły ze spadkami (w TOP10 serwisów VoD). Równo po 47% respondentów jako producentów najlepszych seriali wskazało HBO i Netflixa. TVN otrzymał 32% wskazań, Polsat 27%, a TVP 21%.

producenci najlepszych seriali zdaniem e-widzów
producenci najlepszych seriali zdaniem e-widzów

Według badania seriale internetowe nieco częściej oglądają kobiety niż mężczyźni, a przeważają osoby w wieku od 16 do 34 lat. Aż 45% widzów VOD deklaruje, że za jednym razem ogląda 3 lub więcej odcinków, a aż dwie trzecie w grupie wiekowej 16-24 lata robi tak regularnie.

Pożądana długość odcinków seriali
Pożądana długość odcinków seriali

Które seriale VOD Polacy oglądali najchętniej?

W oparciu o dane szacunkowe zbadano popularność seriali z listy 20 produkcji wskazywanych przez międzynarodową firmę badawczą Parrot Analytics jako najpopularniejsze w polskim internecie w ub.r. Serial „Gra o tron” to zdecydowany lider, z łącznym wynikiem 8,7 mln widzów, tuż za nim znalazły się „Kobietami mafii” Patryka Vegi z 6,9 mln widzów w internecie.

TOP5 najpopularniejszych seriali wśród widzów internetowych
TOP5 najpopularniejszych seriali wśród widzów internetowych

Zobacz również: Które seriale (sVOD) były najchętniej oglądane przez Polaków w 2018 roku?

Ponad dwie trzecie internetowych widzów lubi oglądać seriale z lektorem, jedna czwarta preferuje wersję z polskimi napisami, a jedynie 4% z angielskimi.

Ulubiony sposób oglądania seriali zagranicznych
Ulubiony sposób oglądania seriali zagranicznych

Aż 40 proc. internautów preferuje długość odcinków serialu od  31 do 45 minut.

źródło: WaveMaker