Zobacz ranking najpopularniejszych produkcji serialowych (polskich i zagranicznych) w serwisach streamingowych, które najchętniej oglądali polscy widzowie w 2018 roku!
Serwis ScreenLovers przygotował zestawienie najpopularniejszych produkcji serialowych w Polsce, które najchętniej były oglądane w serwisach streamingowych (sVOD – płatne subskrypcje) oraz w telewizji. Z raportu wiemy także ilu w Polsce jest płatnych subskrybentów poszczególnych serwisów streamingowych oraz ile było premier polskich seriali w minionym roku.
Raport z segmentu abonamentowego VOD seriwsu ScreenLovers powstał dzięki informacjom od Ampere Analysis, Parrot Analytics, Nielsena oraz panelu Ariadna.
Termin VOD czyli wideo na życzenie (skrót od angielskiego VoD lub VOD – Video on Demand – wideo na żądanie), może dotyczyć wszystkich audycji nadawanych publicznie (bezpłatnie). W niektórych serwisach streamingowych istnieje możliwość zamówienia pojedynczej pozycji z katalogu filmów i seriali za pojedynczą opłatą (nVOD) lub uzyskać nieograniczony dostęp do określonej zawartości wideo całej kolekcji w ramach subskrypcji (sVOD) – najczęściej po wykupieniu miesięcznego abonamentu.
Przeczytaj również: Liczba użytkowników serwisów VOD w Polsce (styczeń 2019)
W 2018 roku mieliśmy prawdziwy wysyp dobrych polskich produkcji w usługach sVOD, które zyskały dużą popularność i tym samym napędziły użytkowników serwisom streamingowym w Polsce. W minionym roku mieliśmy aż 30 polskich premier serialowych, wśród których znalazły się prawdziwe perełki, takie jak „Ślepnąc od świateł”, „Kruk” czy „Chyłka – Zaginiecie”.
Liczba premier seriali w Polsce i USA w latach 2015-2018:
2015 | 2016 | 2017 | 2018 | |
---|---|---|---|---|
Polska | 12 | 16 | 20 | 30 |
USA | 422 | 455 | 487 | 495 |
Zobacz także: Najlepsze polskie seriale 2018 roku, które trzeba zobaczyć!
Liczba subskrybentów płatnych usług VOD w Polsce w 2018 r.
Jak wynika z danych Ampere Analysis, z blisko 800 tys. płatnych abonentów w Polsce Netflix bije Playera i całą pozostałą konkurencję – jedynie ipla ma więcej bo aż 1,17 mln subskrybentów. Niestety Ampere nie uwzględniło w badaniu serwisu HBO GO, więc ciężko powiedzieć gdzie serwis uplasowałby się w tym zestawieniu?

- ipla: 1,17 mln
- Netflix: 775 tys.
- player: 519 tys.
- Amazon Prime Video: 159 tys.
- CDA Premium: 143 tys.
- Showmax: 100 tys. (serwis zakończył działalność w Polsce 31 stycznia 2019 r.)
Jeśli chodzi o próbę oszacowania liczby użytkowników usług sVOD należy być bardzo ostrożnym i tak jak w większości pojawiających się nieoficjalnych raportów należy te dane traktować jedynie poglądowo. Jednak wydaje się, że są one bardzo zbliżone do rzeczywistych danych.
Według szacunków Ampere liczba polskich gospodarstw domowych korzystających z usług sVOD wynosi 1,96 mln – jest to wynik po deduplikacji, czyli osoby płacące za 2 serwisy streamingowe nie są liczone podwójnie.
TOP 20 najpopularniejszych seriali sVOD oraz sVOD+TV w Polsce w 2018 r.
Według analizy mediów cyfrowych wykonanej przez Parrot Analytics – w oparciu o autorski wskaźnik Demand Expressions, a więc zagregowaną miarę uwzględniającą m.in. oglądanie, kupowanie, komentowanie czy wyszukiwania danego tytułu – każda ze zmiennych ma przypisaną odpowiednią wagę, te „aktywne”, jak kupowanie czy ściąganie, wyższą niż „pasywne”, jak np. lajki.
Parrot przygotował dwa rankingi: TOP 20 produkcji serialowych serwisów sVOD oraz TOP 20 wszystkich produkcji serialowych (sVOD i telewizyjnych).
Na poniższym wykresie uwzględnione zostały tylko te seriale, które miały premierę swojej pierwszej serii w 2018 roku. Widać, że po raz pierwszy silną konkurencją serialową na polskim rynku były usługi sVOD.

- Wikingowie (tytuł oryg. Vikings)
- Riverdale
- Gra o Tron (tytuł oryg. Game of Thrones)
- The Walking Dead
- Stranger Things
- The 100
- Lucifer
- Chilling Adventure of Sabrina
- Ślepnąc od świateł
- Teoria wielkiego podrywu (tytuł oryg. The Big Bang Theory)
- Przyjaciele (tytuł oryg. Friends)
- Czarne lustro (tytuł oryg. Black Mirror)
- Supernatural
- American Horror Story
- Rick and Morty
- Grey’s Anatomy
- Narcos
- Orange Is The New Black
- Westworld
- The Flash
W rankingu seriali (sVOD+TV) tylko 5 spośród 20 najpopularniejszych seriali w Polsce stanowią oryginalne produkcje internetowe, a tylko jeden z dwudziestu jest lokalną polską produkcją , chodzi oczywiście o „Ślepnąc od świateł” HBO z 1,82 mln wskaźnika demand expressions.
W kolejnym zestawieniu tylko seriali serwisów streamingowych dominują produkcje Netfliksa, a tylko 5 nie pochodzi z portfolio tego serwisu. Na poniższym wykresie nie ma kilku głośnych polskich premier – w monitoringu Ampere „Rojst” znalazł się na 21 miejscu produkcji SVOD, „Botoks” – na 22., a „1983” na odległej 37. pozycji.

- Stranger Things
- Chilling Adventures of Sabrina
- Czarne lustro (tytuł oryg. Black Mirror)
- Narcos
- Orange Is The New Black
- The Grand Tour
- 13 Powodów (tytuł oryg. 13 Reason Why)
- House of Cards
- Titans
- BoJack Horseman
- Star Trek: Discovery
- Kobiety Mafii
- Marvel’s Daredevil
- The Haunting of Hill House
- Marvel’s Jesica Jones
- Opowieść podręcznej (tytuł oryg. The Handsmaid’s Tale)
- Modyfikowany węgiel (tytuł oryg. Altered Carbon)
- The Crown
- Diablero
- Marvel’s The Punisher
Na poniższym wykresie znalazły się wszystkie tytuły, które ujęto w badaniu, ale należy pamiętać o ich różnych „potencjałach”. „Pułapka” i „Pod powierzchnią” miały zapewnioną popularność przez ogólnopolską stację (TVN). „Rojst”, czy „1983” dystrybuowane były wyłącznie w sieci. „Kobiety mafii” i „Botoks”, poza tym, że w wersji serialowej, budowały popularność także jako filmy i część respondentów kojarzyć je może z wersji kinowej.
Mimo, że pytano o seriale, a dodatkowo dopytywano czy respondenci widzieli wszystkie odcinki danej produkcji (i te właśnie dane tu pokazano), należy mieć wspomniane kwestie na uwadze. Dane przedstawione są dla grupy wiekowej 18+, odsetki przeliczono na liczbę widzów-internautów.

Najpopularniejsze polskie seriale w 2018 roku:
- Kobiety mafii
- Botoks
- Pod powierzchnią
- Pułapka
- Ślepnąc od świateł
- Kruk
- Znaki
- Chyłka – Zaginięcie
- 1983
- Rojst
- Nielegalni
Wyniki polskich produkcji z anten płatnych kanałów i serwisów SVOD – oscylujące wokół 1-1,5 mln widzów.
Na pewno zainteresuje Cie także:
źródło: wykresy i opracowanie via ScreenLovers – O polskich subskrypcjach z serialami w tle: raport z frontu SVOD