Które seriale (sVOD) były najchętniej oglądane przez Polaków w 2018 roku?

Zobacz ranking najpopularniejszych produkcji serialowych (polskich i zagranicznych) w serwisach streamingowych, które najchętniej oglądali polscy widzowie w 2018 roku!

Serwis ScreenLovers przygotował zestawienie najpopularniejszych produkcji serialowych w Polsce, które najchętniej były oglądane w serwisach streamingowych (sVOD – płatne subskrypcje) oraz w telewizji. Z raportu wiemy także ilu w Polsce jest płatnych subskrybentów poszczególnych serwisów streamingowych oraz ile było premier polskich seriali w minionym roku.

Raport z segmentu abonamentowego VOD seriwsu ScreenLovers powstał dzięki informacjom od Ampere Analysis, Parrot Analytics, Nielsena oraz panelu Ariadna.

Termin VOD czyli wideo na życzenie (skrót od angielskiego VoD lub VOD – Video on Demand – wideo na żądanie), może dotyczyć wszystkich audycji nadawanych publicznie (bezpłatnie). W niektórych serwisach streamingowych istnieje możliwość zamówienia pojedynczej pozycji z katalogu filmów i seriali za pojedynczą opłatą (nVOD) lub uzyskać nieograniczony dostęp do określonej zawartości wideo całej kolekcji w ramach subskrypcji (sVOD) – najczęściej po wykupieniu miesięcznego abonamentu.

Przeczytaj również: Liczba użytkowników serwisów VOD w Polsce (styczeń 2019)

W 2018 roku mieliśmy prawdziwy wysyp dobrych polskich produkcji w usługach sVOD, które zyskały dużą popularność i tym samym napędziły użytkowników serwisom streamingowym w Polsce. W minionym roku mieliśmy aż 30 polskich premier serialowych, wśród których znalazły się prawdziwe perełki, takie jak „Ślepnąc od świateł”, „Kruk” czy „Chyłka – Zaginiecie”.

Liczba premier seriali w Polsce i USA w latach 2015-2018:

2015201620172018
Polska12162030
USA422455487495

Zobacz także: Najlepsze polskie seriale 2018 roku, które trzeba zobaczyć!

Liczba subskrybentów płatnych usług VOD w Polsce w 2018 r.

Jak wynika z danych Ampere Analysis, z blisko 800 tys. płatnych abonentów w Polsce Netflix bije Playera i całą pozostałą konkurencję – jedynie ipla ma więcej bo aż 1,17 mln subskrybentów. Niestety Ampere nie uwzględniło w badaniu serwisu HBO GO, więc ciężko powiedzieć gdzie serwis uplasowałby się w tym zestawieniu?

Liczba płatnych subskrybentów serwisów sVOD w Polsce (statystyki za 2018 r.)
Liczba płatnych subskrybentów serwisów sVOD w Polsce (statystyki za 2018 r.)
 1. ipla: 1,17 mln
 2. Netflix: 775 tys.
 3. player: 519 tys.
 4. Amazon Prime Video: 159 tys.
 5. CDA Premium: 143 tys.
 6. Showmax: 100 tys. (serwis zakończył działalność w Polsce 31 stycznia 2019 r.)

Jeśli chodzi o próbę oszacowania liczby użytkowników usług sVOD należy być bardzo ostrożnym i tak jak w większości pojawiających się nieoficjalnych raportów należy te dane traktować jedynie poglądowo. Jednak wydaje się, że są one bardzo zbliżone do rzeczywistych danych.

Według szacunków Ampere liczba polskich gospodarstw domowych korzystających z usług sVOD wynosi 1,96 mln – jest to wynik po deduplikacji, czyli osoby płacące za 2 serwisy streamingowe nie są liczone podwójnie.

TOP 20 najpopularniejszych seriali sVOD oraz sVOD+TV w Polsce w 2018 r.

Według analizy mediów cyfrowych wykonanej przez Parrot Analytics – w oparciu o autorski wskaźnik Demand Expressions, a więc zagregowaną miarę uwzględniającą m.in. oglądanie, kupowanie, komentowanie czy wyszukiwania danego tytułu – każda ze zmiennych ma przypisaną odpowiednią wagę, te „aktywne”, jak kupowanie czy ściąganie, wyższą niż „pasywne”, jak np. lajki.

Parrot przygotował dwa rankingi: TOP 20 produkcji serialowych serwisów sVOD oraz TOP 20 wszystkich produkcji serialowych (sVOD i telewizyjnych).

Na poniższym wykresie uwzględnione zostały tylko te seriale, które miały premierę swojej pierwszej serii w 2018 roku. Widać, że po raz pierwszy silną konkurencją serialową na polskim rynku były usługi sVOD.

Najpopularniejsze seriale sVOD i TV w Polsce w 2018 r.
 1. Wikingowie (tytuł oryg. Vikings)
 2. Riverdale
 3. Gra o Tron (tytuł oryg. Game of Thrones)
 4. The Walking Dead
 5. Stranger Things
 6. The 100
 7. Lucifer
 8. Chilling Adventure of Sabrina
 9. Ślepnąc od świateł
 10. Teoria wielkiego podrywu (tytuł oryg. The Big Bang Theory)
 11. Przyjaciele (tytuł oryg. Friends)
 12. Czarne lustro (tytuł oryg. Black Mirror)
 13. Supernatural
 14. American Horror Story
 15. Rick and Morty
 16. Grey’s Anatomy
 17. Narcos
 18. Orange Is The New Black
 19. Westworld
 20. The Flash

W rankingu seriali (sVOD+TV) tylko 5 spośród 20 najpopularniejszych seriali w Polsce stanowią oryginalne produkcje internetowe, a tylko jeden z dwudziestu jest lokalną polską produkcją , chodzi oczywiście o „Ślepnąc od świateł” HBO z 1,82 mln wskaźnika demand expressions.

W kolejnym zestawieniu tylko seriali serwisów streamingowych dominują produkcje Netfliksa, a tylko 5  nie pochodzi z portfolio tego serwisu. Na poniższym wykresie nie ma kilku głośnych polskich premier – w monitoringu Ampere „Rojst” znalazł się na 21 miejscu produkcji SVOD, „Botoks” – na 22., a „1983” na odległej 37. pozycji.

Najpopularniejsze seriale sVOD w Polsce w 2018 r.
 1. Stranger Things
 2. Chilling Adventures of Sabrina
 3. Czarne lustro (tytuł oryg. Black Mirror)
 4. Narcos
 5. Orange Is The New Black
 6. The Grand Tour
 7. 13 Powodów (tytuł oryg. 13 Reason Why)
 8. House of Cards
 9. Titans
 10. BoJack Horseman
 11. Star Trek: Discovery
 12. Kobiety Mafii
 13. Marvel’s Daredevil
 14. The Haunting of Hill House
 15. Marvel’s Jesica Jones
 16. Opowieść podręcznej (tytuł oryg. The Handsmaid’s Tale)
 17. Modyfikowany węgiel (tytuł oryg. Altered Carbon)
 18. The Crown
 19. Diablero
 20. Marvel’s The Punisher

Na poniższym wykresie znalazły się wszystkie tytuły, które ujęto w badaniu, ale należy pamiętać o ich różnych „potencjałach”. „Pułapka” i „Pod powierzchnią” miały zapewnioną popularność przez ogólnopolską stację (TVN). „Rojst”, czy „1983” dystrybuowane były wyłącznie w sieci. „Kobiety mafii” i „Botoks”, poza tym, że w wersji serialowej, budowały popularność także jako filmy i część respondentów kojarzyć je może z wersji kinowej.

Mimo, że pytano o seriale, a dodatkowo dopytywano czy respondenci widzieli wszystkie odcinki danej produkcji (i te właśnie dane tu pokazano), należy mieć wspomniane kwestie na uwadze. Dane przedstawione są dla grupy wiekowej 18+, odsetki przeliczono na liczbę widzów-internautów.

Najpopularniejsze Polskie seriale w 2018 r.

Najpopularniejsze polskie seriale w 2018 roku:

 1. Kobiety mafii
 2. Botoks
 3. Pod powierzchnią
 4. Pułapka
 5. Ślepnąc od świateł
 6. Kruk
 7. Znaki
 8. Chyłka – Zaginięcie
 9. 1983
 10. Rojst
 11. Nielegalni

Wyniki polskich produkcji z anten płatnych kanałów i serwisów SVOD – oscylujące wokół 1-1,5 mln widzów.

Na pewno zainteresuje Cie także:

źródło: wykresy i opracowanie via ScreenLovers – O polskich subskrypcjach z serialami w tle: raport z frontu SVOD