Dzięki tym drzwiczkom kot nie sprowadzi do domu żadnego truchła!

Inżynier Amazona zrobił klapę dla kota sterowaną za pomocą sztucznej inteligencji, aby powstrzymać swojego kota przed znoszeniem do domu martwych zwierząt.

Inteligentne drzwiczki dla kota

Kiedy zobaczyłem tego newsa, od razu pomyślałem o mojej koleżance Ewelinie, która od jakiegoś czasu boryka się z martwymi myszami albo szczurami znoszonymi przez jej milusińskiego kota. Otóż mam dla niej i pewnie wielu innych właścicieli puszystych pupili dobrą wiadomość, powstały już pierwsze inteligentne drzwiczki, które powstrzymają kota przed znoszeniem martwych i na wpół martwych mysz.

Uczenie maszynowe może być niesamowicie przydatne w bardzo różnych aspektach naszego życia, czasem może przydać się w wyeliminowaniu nawet małych życiowych problemów, z którymi żaden komercyjny gadżet nie może sobie poradzić. Dla inżyniera Amazona Bena Hamma problem polegał na tym, zby powstrzymać jego „słodkiego, morderczego kota” Metrica od sprowadzenia do domu martwych lub żywych ofiar w środku nocy i budzenia właściciela.

Hamm przedstawił zabawną prezentację na ten temat w Ignite Seattle, którą możesz obejrzeć poniżej. Krótko mówiąc, aby powstrzymać Metrica przed podążaniem za jego instynktem, Hamm podłączył drzwiczki dla kota do kamery z obsługą AI (z DeepLens Amazona) i systemu blokującego zasilanego Arduino.

Przeczytaj także: Ta sieć neuronowa wykrywa, czy portrety obrobiono w Photoshopie

Kamera była zaprogramowana różnymi algorytmami i obrazami dostarczonymi przez samego Hamma – tak aby urządzenie mogło odróżnić, czy kot Metric przychodzi lub wychodzi i czy ma ofiarę w zębach. Gdyby odpowiedź brzmiała „tak”, klapa dla kota zablokowałaby się na 15 minut, a Hamm otrzymałby powiadomienie.

Liczba zdjęć z różnymi sytuacjami z kotem Metriciem załadowane do AI
Liczba zdjęć z różnymi sytuacjami z kotem Metriciem załadowane do AI

Obejrzyj wideo pt. „Cats, Rats, A.I., Oh My!”:

To bardzo krótka prezentacja, ale doskonale ilustruje codzienną użyteczność sztucznej inteligencji. Jak pokazuje Hamm, trochę inteligencji wystarczy, aby przechytrzyć nawet kota.

źródło: Amazon via The Verge