Jony Ive opowiada o sekretnej wystawie w rozmowie z Naomi Campbell

Wywiad z Jonym Ive’em opublikowany dziś rano przez Vogue’a rzuca trochę światła na proces projektowania w Apple, dziedzictwo Steve’a Jobsa oraz nową wystawę sponsorowaną przez Ive’a.

Jony Ive i Naomi Campbell (wywiad dla Vogue)
fot. Vogue

Moda spotyka się z technologią i najlepszym designem. Siedząc w Apple Park ze sławną modelką, aktorką i aktywistką Naomi Campbell Jony Ive był przesłuchiwany na różne tematy związane z jego osobistym związkiem z projektowaniem i procesem twórczym.

Mówiąc o swoich najwcześniejszych wspomnieniach dotyczących rysowania i pracy z przedmiotami, Ive cytuje swojego ojca jako kluczową postać:

– Mój ojciec był naprawdę dobrym rzemieślnikiem – był złotnikiem – więc dorastałem, poznając jego rzemiosło. To coś, co łatwo przyjąć za pewnik, ale wszystko co robił zostało przemyślane, zaprojektowane i myślę, że dorastanie ze zrozumieniem natury przedmiotów było dla mnie niezwykle ważne.

Przeczytaj także: Okładka pierwszego numeru Vogue Polska to majstersztyk!

Jonathan Ive o procesie twórczym i ochronie idei

Jonathan Ive podzielił się również szczegółami dotyczącymi strzeżonego charakteru jego pracy w Apple, wspominając, że „przebywał przez miesiące” w miejscach, w których Apple produkuje swoje produkty. Warto dodać, że potrafi doskonale utrzymywać w sekrecie projektowane przez siebie produkty:

– Naprawdę nie postrzegam swojej pracy jako wielkiej tajemnicy, ale jeśli coś robię i nie jest to skończone, nie chcę tego nikomu pokazywać! Jedną z rzeczy określających naturę idei jest to, jak bardzo jest delikatna: kiedy nie jesteś pewien, czy coś zadziała, pomysł jest podatny na zranienie. Częścią ochrony idei jest ostrożność tego, komu ją pokazujesz; przedwczesna krytyka może zakończyć coś, co być może zasługuje na szansę.

Campbell poruszyła także temat nowej wystawy, którą Ive będzie sponsorował w londyńskim Muzeum Designu, prezentując pracę Azzedine Alaïa – byłego, wielokrotnie nagradzanego tunezyjskiego projektanta mody. Ive wcześniej zaprojektował specjalnego iPada Pro i skórzane akcesoria dla muzeum, gdy przeniesiono je w 2016 roku. Nowa wystawa zostanie otwarta w maju tego roku i potrwa do października. Tak Ive mówi o swoim postrzeganiu prac Alaïi:

– Był wytrawnym rzemieślnikiem. Uwielbiałem jego fizyczne studio, w którym pracował, kochałem jego metody pracy i to jak pracował – jego proces twórczy. Byłem pełen podziwu dla niego i uwielbiałem to, że pozwolił mi patrzeć. Uważam, że to było bardzo hojne z jego strony. To było niesamowite patrzeć na to, jak rozumiał materiał i w jaki sposób był sfrustrowany materiałem, a więc tworzył coś nowego. I wtedy pojawiały się właśnie te piękne formy.

Cały wywiad w Vogue’u jest ciekawym spojrzeniem na życie Ive’a z jego własnej perspektywy, a nie technologicznej. W grudniu ubiegłego roku Ive powrócił do swojej kierowniczej roli w zespole projektowym Apple, po tym jak ukończono budowę Apple Parku.

źródło: 9TO5Mac via Vogue – Quiet By Design: Naomi Campbell Interviews Jony Ive