Dzięki Autopay pojedziesz bez korków na bramkach AmberOne A1

Na wszystkich placach poboru opłat AmberOne Autostrady A1 między Toruniem a Gdańskiem można skorzystać z automatycznej metody płatności AmberGO obsługiwanej przez aplikację Autopay.

Autopay od Bluemedia (logo)

Udostępnione zostaną także bramki wyłącznie dla użytkowników korzystających z AmberGO.
Automatyczne płatności pozwolą usprawnić obsługę pojazdów przy bramce. Liczba obsłużonych aut może zwiększyć się z około 200 do 600 w ciągu godziny, co może choć częściowo rozwiązać problem zakorkowanych dróg w okresie wakacyjnym.

Aplikacja Autopay obsługująca system AmberGO, opracowana przez spółkę Blue Media we współpracy z koncesjonariuszem AmberOne Autostrady A1 – firmą GTC, umożliwia skorzystanie z systemu AmberGO i automatycznej płatności za przejazd odcinkiem Rusocin – Nowa Wieś, czyli od Gdańska do Torunia w obu kierunkach. Pilotaż systemu AmberGO trwał od lipca ubiegłego roku.

Od 1 lipca 2019 r. system znacznie zwiększa swój zasięg – będzie działać na wszystkich bramkach na placach  poboru opłat zlokalizowanych na AmberOne Autostradzie A1 między Toruniem a Gdańskiem. Na 152-kilometrowym odcinku funkcjonuje dwanaście placów  poboru opłat: Rusocin, Stanisławie, Swarożyn, Pelplin, Kopytkowo, Warlubie, Nowe Marzy, Grudziądz, Lisewo, Turzno, Lubicz i Nowa Wieś. Z systemu będą mogli zatem skorzystać także kierowcy, którzy chcą pokonać krótszy odcinek autostrady.

Docelowo każdy z placów poboru opłat będzie wyposażony w bramkę dedykowaną wyłącznie aktywnym użytkownikom systemu AmberGO obsługiwanego przez aplikację Autopay. Będą one oznaczone symbolem AmberGO oraz przekreślonym symbolem inkasenta na bramkach zjazdowych, co oznacza, że nie będzie na nich możliwości zapłacenia za przejazd metodą tradycyjną, tj. gotówką lub kartą. Będą one udostępniane w zależności od natężenia ruchu na poszczególnych placach poboru opłat.

Może Cię zainteresować także:

Liczba użytkowników płatności mobilnych na świecie (2018-2020)

Jak działają automatyczne płatności na autostradzie?

Aby móc przejechać autostradą bez potrzeby zatrzymywania się przy bramkach, należy zainstalować na swoim telefonie aplikację Autopay, dostępną w sklepach Google Play i App Store. Po zalogowaniu się do aplikacji wystarczy dodać swój pojazd oraz kartę płatniczą, z której środki za przejazd będą pobierane automatycznie.

Wjeżdżając na AmberOne Autostradę A1 można kierować się do specjalnej bramki oznaczonej symbolem AmberGO, ale można również skorzystać z pozostałych bramek  (obsługiwanych przez inkasentów), bo wszystkie bramki zostały dostosowane do systemu AmberGO. Jest on oparty na automatycznym identyfikowaniu numerów rejestracyjnych za pomocą wideo, dzięki czemu sam zidentyfikuje pojazd zmieni światło na zielone i automatycznie podniesie szlaban. Po zakończonym przejeździe, opłata za przejazd zostanie pobrana z karty automatycznie. Opłata jest tej samej wysokości co płatność tradycyjnymi środkami płatności przy bramkach. W aplikacji Autopay można w każdej chwili zobaczyć historię przejazdów i zestawienie pobranych opłat.

Zrzut ekranu z aplikacji Autopay
Zrzut ekranu z aplikacji mobilnej Autopay

Dalszy rozwój Autopay

Aplikacja Autopay została stworzona przez sopocką spółkę Blue Media, czołowego polskiego dostawcy automatycznych rozwiązań płatniczych dla sektora bankowego, telekomunikacyjnego, masowych wystawców faktur, ecommerce i sektora publicznego.

Z rozwiązania automatycznych płatności jeszcze w lipcu będą mogli skorzystać także kierowcy poruszający się po autostradzie A4 na odcinku Katowice-Kraków.  BlueMedia rozmawia obecnie z kilkoma bankami w Polsce nad implementacją płatności automatycznych Autopay w bankowości mobilnej.

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla dzięki Autopay

Odpowiedzialność za środowisko naturalne leży u podstaw rozwoju marki Autopay. Celem twórców Autopay jest redukcja o 100 mln kg emisji dwutlenku węgla do atmosfery do 2025 roku, m.in. dzięki realnemu ograniczeniu korków i wspieraniu projektów ekologicznych.

Przykładowo, sześciominutowy postój w korku przed punktem poboru opłat to średnio 0,2l spalanego paliwa przez samochód osobowy, co przekłada się na emisję 0,5 kg dwutlenku węgla do atmosfery. Czyli 15 mln przejazdów bez stania w korku – dzięki płatnościom automatycznych Autopay – “oszczędza” 7,5 mln kg dwutlenku węgla atmosferze.

W ramach dbałości o środowisko, 1 grosz z każdej transakcji dokonanej za pośrednictwem Autopay jest przeznaczony na specjalny budżet ekologiczny, z którego ma zostać współfinansowana m.in. badawcza plantacja szybkorosnących drzew produkujących ogromne ilości tlenu. We współpracy z uczelniami wyższymi Blue Media chce posadzić 1 hektar takiego lasu. Budżet ekologiczny Autopay ma także finansować społeczne mikroprojekty ekologiczne, takie jak np. sadzenie drzew w miastach. Ponadto, twórcy Autopay przygotowali specjalną ofertę dla kierowców samochodów elektrycznych – pierwszy przejazd bezpłatnie. Po weryfikacji, kierowcy aut elektrycznych otrzymają zwrot pobranych środków za przejazd płatnym odcinkiem autostrady z aplikacji Autopay.

Aplikację Autopay pobierzesz na urządzenia z systemami iOS lub Android, klikając na poniższe przyciski:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: informacja prasowa