Czy bawełniane torby są lepsze dla środowiska niż plastikowe?

Odpowiedź na pytanie, czy używanie bawełnianych lub papierowych toreb jest bardziej ekologiczne niż korzystanie z plastikowych nie jest łatwa – to zależy od tego o co chcemy się troszczyć.

które torby na zakupy są bardziej ekologiczne?
które torby na zakupy są bardziej ekologiczne?

Trend korzystania z ekologicznych produktów jest coraz bardziej powszechny. Sporo osób decyduje się na używanie wytrzymałych bawełnianych toreb wielokrotnego użytku, używania własnej butelki na wodę z filtrem i rezygnację z kupowania produktów gdzie wydawałoby się, że plastik jest nadużywany.

Takie zachowanie z pewnością jest proekologiczne i daje poczucie, że mamy choć niewielki wkład w danie o Ziemię. Jednak raport Life Cycle Assessment of grocery carrier bags opublikowany w lutym tego roku przez Ministerstwo Środowiska i Żywności w Danii wskazuje na to, że plastikowe torby są lepsze dla środowiska niż torby z ekologicznej bawełny. W rzeczywistości, ze wszystkich toreb na zakupy, których dotyczyło badanie – od papieru do przetworzonego plastiku – najgorsze były torby z bawełny!

Żeby zachować ekologiczne przeznaczenie bawełnianych toreb, trzeba użyć ich ponownie tysiące razy, aby mieć jakikolwiek ekologiczny wkład, jak w przypadku lekkich jednorazowych toreb plastikowych. Co ciekawe, badanie Life cycle assessment of supermarket carrierbags: a review of the bags available in 2006 opublikowane w 2011 r. przez brytyjską agencję ochrony środowiska zawiera podobne wnioski.

Czy decyzja o przestaniu używania plastikowych reklamówek jest szkodliwa dla środowiska? ♻

Odpowiedź nie jest taka prosta. Przede wszystkim wyżej wspomniane badania oceniają cykl życia toreb i trzeba na nie spojrzeć trochę z dystansem. Badacze przyglądają się różnym rodzajom toreb na zakupy przez pryzmat ich cyklu produkcji i używania: od wydobycia surowca potrzebnego do wytworzenia torby po sposób, w jaki używane są torby, a następnie wyrzucane. Następnie określa się, w jaki sposób każda „przyjazna dla środowiska” torba ma wpływ na różne czynniki, takie jak zmiana klimatu, toksyczność czy też zużycie wody do jej produkcji.

W zasadzie nie ma jednego rodzaju toreb na zakupy, które miały przewagę nad pozostałymi. Profesor David Tyler z Wydziału Chemii i Biochemii na Uniwersytecie w Oregonie mówi, że jeśli decydujemy się na jakiś rodzaj opakowań, to w zasadzie dbamy o jeden ze sposobów łagodzenia ich wpływu na środowisko.

Rodzaje analizowanych toreb

Możemy zrezygnować z plastiku, chcąc coś zrobić z plagą plastikowego zanieczyszczenia w naszych oceanach. Naukowcy szacują, że każdego roku do oceanów trafia 8 milionów ton plastikowych śmieci. Ten plastik nie ulega degradacji i stanowi zagrożenie dla dzikiej przyrody, w tym koralowców. Żółwie morskie, które jedzą plastikowe torby myśląc, że są jedzeniem, mogą się udławić. Zaledwie w ubiegłym miesiącu stwierdzono, że martwy wieloryb w Hiszpanii miał 60 funtów plastikowych odpadów w żołądku, w tym torby na zakupy. Kilka miast w Stanach Zjednoczonych, takich jak Austin, Los Angeles i Seattle, zakazało stosowania plastikowych toreb jednorazowych w celu rozwiązania problemu śmieci. W ubiegłym miesiącu nowojorski gubernator Andrew Cuomo zaproponował z kolei opłatę za noszenie plastikowych toreb w stanie Nowy Jork z tego samego powodu.

Także w Polsce nie dostaniemy już darmowej „zrywki” w spożywczaku czy każdym innym sklepie ze względu na podjętą uchwałę, która też ma walczyć z plagą niepotrzebnych reklamówek.

Przeczytaj także: Trampki Gumshoe zrobiono z odzyskanej gumy do żucia…

Badania naukowe, a życie…

Duńskie badania nie uwzględniały odpadów morskich jako czynnika wpływu. Naukowcy zastosowali się do wytycznych Unii Europejskiej dotyczących kategorii, które należy uwzględnić, takich jak zmiana klimatu i zubożenie warstwy ozonowej. Wszystkie te oceny cyklu życia są wykonywane także w różny sposób i oceniają torby, które można znaleźć w jednym konkretnym kraju, ale nie w innych. Badania muszą również przyjąć wiele założeń na temat tego, jak ludzie używają tych toreb. Wykładasz kosz na śmieci za pomocą plastikowej torby na zakupy?

Wpływ cyklu życia toreb na klimat

„Musimy być ostrożni w wyciąganiu wniosków” 

Dlaczego we wszystkich tych badaniach oceniających cykl życia, torby plastikowe wydają się być „bardziej ekologiczne” niż torby z grubej bawełny? To dlatego, że bawełna wymaga uprawy, ziemi, wody i nawozów, a następnie musi zostać zebrana, przetworzona na torby i wprowadzona na rynek. Jedno z badań przeprowadzonych przez rząd Australii w 2007 r. wykazało, że plastikowe torby mają również mniejszy ślad węglowy niż torby papierowe. Robiąc papier z drzew, wysyła się na wysypisko dużo odpadów. Dla porównania ropa naftowa jest ogólnie uważana za tak cenną, że marnuje się jej bardzo mało. Ponadto, przewożąc 1000 papierowych toreb na terenie całego kraju, ciężarówka zużywała o wiele więcej paliwa niż przewożąc 1000 cienkich plastikowych toreb. Biorąc pod uwagę rozmaite czynniki bardzo trudno jest porównywać, która torba jest bardziej ekologiczna? Bawełniana, plastikowa czy papierowa?

Zobacz również: Co się dzieje z iPhone’em po oddaniu do recyklingu?

Wszystko zależy od tego, na czym najbardziej nam zależy. Jeśli śmieci morskie są największym zmartwieniem, torby papierowe są lepsze, ponieważ papier szybko się rozkłada i nie zalega przez lata. W Nowym Jorku Departament Sanitarny wydaje ponad 12 mln dolarów rocznie na zbycie ponad 10 miliardów jednorazowych plastikowych toreb, dlatego też miasto (bezskutecznie) próbowało nałożyć na nie 5-procentową opłatę. W Afryce problemem jest to, że wyrzucone plastikowe torby gromadzą wodę, która pozwala rozmnażać się komarom wywołującym choroby.

Wpływ toreb na globalne ocieplenie w zależności od ich użycia

Co więc należy zrobić, aby ograniczyć wpływ na środowisko? Wielu ekspertów mówi, że używanie plastikowych toreb wielokrotnego użytku – wykonanych z przetworzonego plastiku, nylonu lub tkanego polipropylenu – jest najlepszym rozwiązaniem. Można ich używać setki razy, choć po kilku latach mogą nosić pewne ślady zużycia. Ale można je w końcu używać wielokrotnie i są recyklingowane… Worki te są trwałe i można je łatwo wyczyścić, gdy na przykład zalejemy je sokami ze świeżego mięsa, albo czereśniami (sic!).

Bez względu na to, jakich toreb używasz, staraj się korzystać z niej tyle razy ile jest to możliwe – nawet jeśli jest to jednorazowa plastikowa torba. Możesz wykorzystać ją jako worek na śmiecim albo schować do małej kieszonki w plecaku, aby mieć zawsze torbę na zakupy.  Wszystkie rodzaj toreb są opłacalne i dobre dla środowiska, jeśli używa się ich wiele razy!

Jeśli chodzi o mnie, to mam w kuchennej szafce jedną półkę na wszelkiego rodzaju torby – są w nich bawełniane i plastikowe – mam ponad 20 i każda może byc z powodzeniem użyta wiele razy. Jeśli chcesz być ekologiczny staraj się zagospodarować jednorazówkami i tymi bawełnianymi w taki sposób , aby służyły do różnych celów – nie wyrzucaj ich po wypakowaniu zakupów!

źródło: The Verge – Are cotton totes better for the Earth than plastic bags? It depends on what you care about