„Single-use” słowem 2018 roku wg Collins Dictionary

Słowem 2018 roku według słownika The Collins Dictionary została fraza „single-use”, czyli w polskim tłumaczeniu „jednorazowego użytku”.

„Single-use” THE COLLINS WORD OF THE YEAR 2018

Termin sigle-use (z ang. jednorazowego użytku) opisujący przedmioty, których niekontrolowane rozprzestrzenianie się zostało uznane za szkodliwe dla środowiska i wpływa na łańcuch pokarmowy, został nazwany Słowem Roku 2018 (The Collins Word of the Year 2018) według Collins Dictionary.

Jednorazowego użytku (single-use) odnosi się do produktów – często plastikowych — które są „wyprodukowane do jednorazowego użycia”. Obrazy plastikowych przedmiotów dryfujących w najodleglejszych oceanach, takich jak słomki, butelki i torby, doprowadziły do ​​globalnej kampanii na rzecz ograniczenia ich użycia.

Od 2013 r. słowo to wzrosło czterokrotnie, dzięki wiadomościom i zdjęciom, takim jak te z Blue Planet II BBC, które gwałtownie podnoszą świadomość społeczną na ten temat.

Przeczytaj również: Znamy „Słowo Roku 2017”: rezydent, smog i puszcza

Dlaczego „single-use” zostało słowem 2018 roku?

Collins Dictionary ogłosiło listę słów-kandydatów do tytułu słowa roku (Word of the Year 2018). Leksykografowie Collinsa monitorują 4,5 miliarda słów w korpusie słownika i tworzą roczną listę nowych i godnych uwagi słów, które odzwierciedlają stale rozwijającą się kulturę i popularność wśród użytkowników.

W tym roku kwestie ochrony środowiska stają na równi ze słowem jednorazowego użytku (single-use i plogging), którym towarzyszą ruchy polityczne, trendy i technologia. Badane jest pochodzenie słów, które sprawdzane są pod kątem tego jak w ciągu ostatniego roku zyskały na znaczeniu w wiadomościach, polityce, biznesie i społeczeństwie.

Wybrane jako #CollinsWOTY 2018 słowo single use obejmuje globalny ruch, który ma oduczyć nas od uzależnienia się od jednorazowych produktów. Od plastikowych toreb, butelek i słomek po pieluchy – jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak nasze nawyki i zachowania mogą wpływać na środowisko.

Etymologia słowa single-use

Single (singiel) pojawiło się po raz pierwszy w XIV wieku, głównie w celu opisania osoby niezamężnej, wywodzi się ze starofrancuskiego „sengle”, oznaczającego sam. To samo słowo pochodzi z bardziej łaskawej łaciny „singulus” –  jeden, indywidualny lub osobny. Zaczęło się pojawiać jako forma łączona pod koniec XIV wieku, stanowiąc część wielu słów w języku angielskim, takich jak jednoręki (single-handed), a później jednorazowy (single-use).

Użycie tego wyrażenia jest jednak nieco starsze – po raz pierwszy odnotowano je w 1200 roku. Naturalnie, single oraz use używane zostały razem w celu opisania przedmiotów jednorazowych, stworzonych do użytku jednorazowego i jednorazowego.

Dane słownika Collins wskazują na czterokrotny wzrost wykorzystania słowa „single-use” od 2013 r.

Lista słów do WOTY 2018 słownika Collins
Lista słów do WOTY 2018 słownika Collins

Na liście słów do tytułu słowa roku 20198 znalazły się także: BackstopFloss, GammonGaslight, MeTooPlogging, VARVegan oraz Whitewash.

źródła: The Collins Dictionary (1)(2)(3)