Serial „Czarnobyl” na 1. miejscu w rankingu na IMDb

Wygląda na to, że mamy nowego lidera w rankingu najlepszych seriali iMDb ocenianych przez widzów – „Czarnobyl” na 1. miejscu z 9,7/10 pkt.

Ocena serialu „Czarnobyl” w rankingu IMDb (maj 2019)

Fabularyzowany miniserial dokumentalny „Czarnobyl” miał swoją premierę na początku maja 2019 roku i od pierwszego odcinka zdobył uznanie widzów i krytyków. Pomimo, że wyemitowano dopiero 3 odcinki z 5, to serial już zdetronizował w rankingach popularności IMDb takie hity jak Gra o tron i Breaking Bad.

Czarnobyl (tytuł oryg. Chernobyl) zdobył w dziesięciopunktowej skali już 9,7 pkt. i został oceniony przez ponad 50 tysięcy internautów. Pozostali liderzy z czołówki wciąż trzymają się dobrze jednak dystans do najnowszej produkcji HBO coraz bardziej się zwiększa. Po bardzo słabym ostatnim sezonie Gra o tron ma notę 9,4 pkt. i  została oceniona przez ponad 1,5 mln internautów. Z kolei Breaking Bad odnotowuje obecnie 9,5 pkt. na podstawie 1,2 mln głosów.

W TOP 10 najlepiej ocenianych seriali w serwisie IMDb znajdują się także Rick and Morty, Prawo ulicy, Rodzina Soprano, Sherlock, Detektyw, Fargo oraz Czarne lustro.

Sprawdź również: TOP 12 seriali dokumentalnych w serwisie Netflix (2018)

W naszym rodzimym serwisie Filmweb, Czarnobyl także pnie się do góry i jest już na drugim miejscu z oceną 8,79 pkt. (12 711 ocen) wyprzedzając Breaking Bad 8,78 pkt. (227 287 ocen) ale wciąż przed Grą o tron 8,86 pkt (332 948 ocen).

O czym jest serial „Czarnobyl” (2019)?

Składający z pięciu odcinków miniserial opowiada o największej w historii awarii reaktora atomowego RBMK, która miała miejsce 28 kwietnia 1986 roku na terenie należącej wówczas do Związku Radzieckiego Ukrainie.

Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej.

Miniserial nie jest serialem dokumentalnym, a fabularyzowaną historią opartą na faktach, która śledzi losy kilku postaci. Obraz jest tak mocny, że z pewnością poruszy każdego, kto go obejrzy.  To także przestroga dla nas wszystkich i dla rządzących, aby w obliczu konsekwencji tragedii postępować humanitarnie i godnie.

W głównych rolach występują Jared Harris, Stellan Skarsgard, Emily Watson, Paul Ritter, Jessie Buckley, Adrian Rawlins oraz Con O’Neill. Scenariusz serialu napisał Craig Mazin, a wyreżyserował go Johan Renck (Breaking Bad).

Serial można oglądać na HBO GO:

Oglądaj na HBO GO

Zobacz także:

TOP 10 seriali 2018 roku, które musisz obejrzeć

źródła: IMDb – Top 250 TV Shows, FilmWeb – TOP 100 seriali, HBO