TOP 12 seriali dokumentalnych w serwisie Netflix (2018)

Netflix to potężna baza filmów i seriali, ale dopiero teraz odkrywam niesamowite produkcje dokumentalne, z których wybrałem 12 najlepszych według mnie tytułów wartych obejrzenia.

TOP 12 seriali dokumentalnych na Netfliksie (ranking)

Choć korzystam z Netfliksa już bardzo długo, dopiero teraz wpadłem w wir oglądania filmów i seriali dokumentalnych, które znajdują się na tej platformie. Domyślam się, że podobnie jak ja, większość użytkowników tej usługi nie miało pojęcia o istnieniu naprawdę dobrych produkcji, które są lepsze niż niejeden  promowany serial akcji od Marvela.

Choć na koncie mam dopiero kilka obejrzanych tytułów, w tym pojedynczych filmów a także tematycznych serii dokumentalnych, pozwoliłem sobie stworzyć swój pierwszy ranking seriali dokumentalnych dostępnych na Netfliksie. Zapewne wraz z poznawaniem kolejnych seriali dokumentalnych ta lista ulegnie znacznej zmianie, ale niech będzie to dobry początek dla tych, którzy jeszcze nie widzieli żadnego dokumentu na Netfliksie.

Zapewniam, że te seriale ogląda się z zapartym tchem, wciągają i mają skończoną (maksymalnie 6-8) liczbę odcinków. Oprócz tego, że jak na dokument przystało, wszystkie poruszane tematy są prawdziwe, nie zawsze poznajemy całą prawdę.  jednak najlepszą cechą tych seriali jest to, że zmuszają nas do głębszego zastanowienia się nad otaczającym nas światem czy nad złożonością ludzkiej natury.

W zależności od poruszanej tematyki, będziecie przerażeni, poczujecie głębokie współczucie i żal związany z opowiadanymi tragediami, a także poznacie otaczający nas świat i dowiecie się więcej na temat obecnych technologii i najważniejszych osiągnieć nauki i kultury.

Zobacz także inne rankingi seriali: 

Subiektywny ranking TOP 12 seriali dokumentalnych ? na Netfliksie (stan na czerwiec 2018), które warto obejrzeć!

Moja lista wartych obejrzenia oryginalnych seriali dokumentalnych Netfliksa obejmuje sprawy morderstw, dizajn i architekturę, jedzenie z całego świata, technologię i naukę. Choć tych o zbrodniach jest najwięcej i są najbardziej przerażające, to w kolejnym zestawieniu postaram się aby pozycje zdominowały tytuły związane z nauką i technologiami :)

Ranking TOP 12 seriali dokumentalnych (Netflix, czerwiec 2018)
Ranking TOP 12 seriali dokumentalnych (Netflix, czerwiec 2018)

Poniżej znajdziecie listę wszystkich 10 seriali wraz z krótkim opisem, zwiastunem i linkiem do serwisu – tak, żebyście mogli od razu zacząć oglądać :)

Pamiętajcie, że poniższe do poniższego zestawienia wziąłem pod uwagę tylko te tytuły dokumentów, które widziałem –  kolejne czekają na obejrzenie, a jest tego trochę. Potraktujcie tę listę jako rekomendacje, w kolejności od najlepszego!

1. Evil Genius: The True Story of America’s Most Diabolical Bank Heist (2018)

Napad na bank w Pensylwanii kończy się wybuchem bomby i śmiercią dostawcy pizzy, który mógł być tylko zakładnikiem zmuszonym do popełnienia przestępstwa. Przeczytaj więcej: „Evil Genius” to genialny dokument Netfliksa z dreszczykiem!

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

2. Bardzo dziki kraj (Wild Wild Country)

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

Rok 1981. Duchowy guru, Bhagwan Shree Rajneesh, przenosi swoją aśramę z Indii do USA. Nad wszystkim czuwa pani sekretarz, Ma Anand Sheela. Przeczytaj więcej: Twórcy serialu dokumentalnego „Bardzo dziki kraj” myślą o kontynuacji

3. Taśmy winy (The Confession Tapes)

Mężczyzna wjeżdża autem do rzeki. Czworo podróżujących z nim dzieci ginie. Ojciec początkowo przyznaje się do umyślnego działania, ale potem mówi, że był to wypadek. Przeczytaj więcej: Polecam Wam „Taśmy winy” – kolejny świetny serial dokumentalny Netfliksa

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

4. Making a Murderer

Kręcony przez 10 lat, trzymający w napięciu dokument śledzi losy oczyszczonego z zarzutów o gwałt Stevena Avery’ego, który staje się podejrzanym w kolejnej zbrodni.

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

5. Wyjaśniamy (Explained)

Nowa seria dokumentalna przygotowana przez serwis Netflix i Vox Entertainment zatytułowany „Wyjaśniamy” (z ang. „Explained”) to poradnik z odpowiedziami na nurtujące i najbardziej zakręcone pytania pojawiające się w obecnych czasach. Wraz z dokumentami rozwijającymi się w erze streamingu, współzałożycielka Vox Ezra Klein, znalazła się w idealną niszę, oferując krótkie filmy dokumentalne dla szerokiej publiczności serwisu streamingowego. Przeczytaj więcej: Seria „Wyjaśniamy” pozwoli lepiej zrozumieć chaotyczny świat

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

6. The Toys That Made Us

Osoby odpowiedzialne za stworzenie najsłynniejszych zabawek w historii opowiadają o wzlotach, a czasem też upadkach, swoich dzieł wartych miliardy dolarów.

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

7. Wormwood

W tej nietypowej historii Errol Morris bada sprawę tajemniczej śmierci amerykańskiego naukowca związanego z tajnym zimnowojennym programem znanym jako MK-Ultra.

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

8. The Keepers

Ten serial dokumentalny opisuje sprawę zamordowanej kilkadziesiąt lat temu siostry Catherine Cesnik i możliwego związku tej zbrodni z księdzem oskarżonym o molestowanie.

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

9. Rotten

Ten serial dokumentalny odkrywa nieprzyjemne sekrety branży gastronomicznej i ujawnia tajniki wpływania na to, co jemy.

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

10. Najbardziej niezwykłe domy świata

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

Wreszcie coś bardzo lekkiego i przyjemnego! Czteroodcinkowy serial o niezwykłej architekturze. Piers i Caroline rozpoczynają oglądanie niesamowitych górskich domów w Santa Monica, po czym wybierają się do Arizony, Nowej Zelandii i w Alpy Szwajcarskie. Poznajcie najbardziej niezwykłe domy wybudowane w górach, lesie, na wybrzeżu oraz pod ziemią.

11. Cybercrimes with Ben Hammersley

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

Internetowy dziennikarz Ben Hammersley zagłębia się w świat hakerstwa, analizując cyberwojny, oszustwa internetowe, kradzieże kart kredytowych i wiele innych kwestii.

12. Dziewczyny za kratami – nastolatki za murami więzienia (oryg. Girls Incarcerated)

W Zakładzie Poprawczym Madison w Indianie nastoletnie dziewczyny starają się wrócić na prostą, zmagając się przy tym z licznymi konfliktami i gorącymi uczuciami.

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

Koniecznie dajcie znać w komentarzach, które seriale dokumentalne przypadły Wam do gustu, podawajcie też te, których nie ma na liście a zrobiły na Was wrażenie! Chętnie obejrzę zarekomendowane przez Was tytuły!