Serial katastroficzny „Czarnobyl” koniecznie dodaj „do obejrzenia”!

Na HBO GO można już obejrzeć pierwszy odcinek miniserialu „Czarnobyl”, który oparty jest na prawdziwych wydarzeniach katastrofy atomowej z 1986 roku.

Miniserial „Czarnobyl” (2019) HBO

Miniserial Czarnobyl (tytuł oryg. Chernobyl) oparty jest na prawdziwych wydarzeniach związanych z katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Historia skupia się wokół radzieckiego naukowca nuklearnego Valerego Legasova (w tej roli Jared Harris), wicepremierze Związku Radzieckiego Borisa Shcherbina (granym przez Stellana Skarsgårda) i sowieckiej fizyk jądrowej Ulany Khomyuk (Emily Watson), którzy badają, dlaczego wybuchł reaktor czwarty i mieli duży wpływ na to jak zareagowano na katastrofę i jak o niej mówiono.

Legasow i Shcherbina są postaciami historycznymi; Khomyuk jest postacią fikcyjną, która reprezentuje dziesiątki naukowców, którzy pomogli zbadać kryzys w miarę jego postępu. Takie podejście twórców serialu było celowe, aby móc w 5 odcinkach opowiedzieć całą tragedię.

Pierwszy odcinek z pewnością zrobi na każdym wrażenie, kto go obejrzy. Wszystko zostało przedstawione bardzo realistycznie – na tyle, aby oddać ten przeokropny horror, który miał miejsce naprawdę 26 kwietnia 1986 roku.

Serial z żaden sposób nie żeruje na tej tragedii, jest bardzo subtelny i skupia się na osobistym dramacie bohatera ale także całej społeczności, kłamstwie politycznym i bezmyślności ludzi, którzy podejmowali kluczowe wówczas decyzje. Jest to także historia o ludzkiej pysze, która nie jest w stanie powstrzymać mocy atomu. Cała historia nie jest skierowana przeciwko energii jądrowej, ale obnaża prawdziwy czarny charakter Czarnobyla, dekady strachu i buntowniczych ambicji, które wypaczały umysły ludzi pod aroganckimi i bezdusznymi rządami sowieckimi.

Przeczytaj również: TOP 10 filmów i seriali na HBO GO w 2018 roku

To nie jest serial dla ludzi o słabych nerwach!

Tajemnica utrzymywana przez sowieckich urzędników i niechęć ludzi z niższych szczebli do powiedzenia przełożonym, że wydarzyło się coś potwornego, spowodowało, że wielu niewinnych ludzi posłano do grobu, a serial nie przebiera w środkach, żeby tę tragedię pokazać – tak straszną, jaką była naprawdę.

W tej produkcji poznamy także radziecką mozaikę dezinformacji związaną z katastrofą. Poznamy dramaty niewinnych ludzi, strażaków, pracowników szpitali i dzieci narażonych na zatrucie promieniowaniem. Na szczęście twórcy nadmiernie nie fabularyzowali całej historii i nie grali samym dramatem. Ci, którzy znają katastrofę w Czarnobylu, wiedzą, że trzech pracowników Czarnobyla wysłano pod reaktor w dniu po wybuchu – przedzierali się przez niezwykle radioaktywne zalane korytarze, aby ręcznie otworzyć śluzę, która odprowadziłaby wodę, aby odsłonięte paliwo reaktora nie się nie stopiło i nie spowodowało drugiej, bardziej masywnej eksplozji.

Ze względu na całą swoją wartość jako dramat polityczny serial nie ogranicza się do wyjaśniania fizycznych przyczyn wybuchu reaktora. Jednak ostatni odcinek jest najbardziej techniczny, a zarazem najbardziej dramatyczny, ponieważ Legasov musi wybrać między oficjalną wersją wydarzeń, które doprowadziły do ​​wybuchu, a „ polityczną” wersją tych wydarzeń, która przekazano światu.

Oparty na prawdziwych wydarzeniach serial o katastrofie spowodowanej fatalną wadą reaktora RBMK w Czarnobylu to pozycja obowiązkowa, dla tych, którzy chcieliby poznać bliżej ówczesne wydarzenia. To także przestroga dla przyszłych pokoleń, o tym jak bezduszna potrafi być władza dla społeczeństwa w obliczu konsekwencji spowodowanych opieszałością i pychą.

Serial dostępny jest na platformie HBO GO:

Oglądaj na HBO GO

Oficjalny opis serialu:

Miniserial przedstawiający fabularyzowaną historię awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu.
28 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej. Miniserial śledzi losy kilku postaci. Jared Harris wciela się w Walerija Legasowa, wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Stellan Skarsgård gra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson zobaczymy w roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora. Składający z pięciu odcinków miniserial opowiadający o największej w historii awarii reaktora atomowego, która miała miejsce 1986 roku na terenie należącej wówczas do Związku Radzieckiego Ukrainie.

W głównych rolach występują nominowany do nagrody Emmy Jared Harris (serial Mad Men), zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie Stellan Skarsgard (Prostoduszny morderca) oraz dwukrotnie nominowana do Oscara Emily Watson (Przełamując fale). Obok nich pojawiają się również Paul Ritter (Harry Potter i Książę Półkrwi), nominowana do BAFTY Jessie Buckley (Pod ciemnymi gwiazdami), Adrian Rawlins (Harry Potter i więzień Azkabanu) oraz Con O’Neill (System sprawiedliwości). Twórcą scenariusza był Craig Mazin (Kac Vegas w Bangkoku), a za reżyserię odpowiadał Johan Renck (serial Breaking Bad). Producentem obrazu jest HBO.

Może Cię zainteresować także:

TOP 12 seriali dokumentalnych w serwisie Netflix (2018)

źródło: HBO Polska