Mało kto korzysta w USA ze smartfonów Huawei

W których krajach jest największy udział w rynku smartfonów firmy Huawei? W Stanach Zjednoczonych jest to zaledwie 1 proc. podczas, gdy w krajach europejskich odsetek sięga nawet 24%.

Udział korzystających ze smartfonów Huawei w wybranych krajach (2019)
Udział korzystających ze smartfonów Huawei w wybranych krajach (2019)

Amerykański Departament Handlu dodał Huawei do czarnej listy handlowej, uniemożliwiając amerykańskim firmom kupowanie części i komponentów od Huawei bez wyraźnej zgody rządu. DOC udzielił spółce tymczasowej licencji eksportowej na 90 dni, co pozwoliło Huawei kontynuować krytyczne wsparcie dla amerykańskich firm w okresie przejściowym.

Podczas, gdy prezydent Trump rozszerza swoją wojnę handlową z Chinami, wiele firm wpada w krzyżowy ogień. Kłopoty zaczęły się pojawiać, gdy Trump oskarżył Huawei o rzekomą możliwość potencjalnego szpiegowania Amerykanów poprzez rozwój technologii 5G. Dyrektor finansowy Huawei, córka dyrektora generalnego firmy przebywa w Kanadzie w areszcie domowym na podstawie nakazu USA – trwa to od grudnia za rzekome naruszenie sankcji handlowych USA wobec Iranu.

Prezydent Trump wezwał sojuszników do zakazu współpracy z  Huawei w rządowych umowach telekomunikacyjnych. Teraz administracja poszła o krok dalej dzięki akcji DOC. Firmy, takie jak Google i Microsoft, nie mogą już zapewniać dostępu do oprogramowania i aplikacji dla produktów Huawei. Dla Google’a obejmuje to niezbędne aplikacje, takie jak Gmail, Mapy Google i YouTube.

Według badania Global Consumer Survey od Statista, Europejczycy używają smartfonów Huawei znacznie częściej niż Amerykanie. Prawie nikt w Stanach Zjednoczonych nie ma smartfona Huawei, podczas gdy prawie co piąta osoba w Hiszpanii i jedna czwarta we Włoszech używa smartfona tego chińskiego producenta. Firma podobno opracowuje własny system operacyjny, aby walczyć z zakazem, co jest trudnym przedsięwzięciem w branży zdominowanej przez iOS-a i Androida…

Może Cię zainteresować także:

Jak w ciągu ostatnich 10 lat rosła potęga firmy Huawei? (stan na 2018 r.)

źródło: Statista – Almost Nobody in the U.S. Has a Huawei Smartphone