Wnioski o e-Dowód można będzie składać już od 4 marca br.

Polacy wreszcie doczekali się e-Dowodów osobistych, i już niespełna za tydzień, od 4 marca 2019 roku, pierwsi obywatele będą mogli składać wnioski o wydanie dowodów z warstwą elektroniczną.

Marek Zagórski (e-Dowody osobiste w Polsce od 4 marca 2019 r.)
Marek Zagórski (fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji, projekt e-Dowodów osobistych wchodzi już w ostatnią fazę realizacji. Wszystkie dowody osobiste, które zostaną wydane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca 2019 r. będą już miały warstwę elektroniczną.

Cały proces wdrożenia rozpocznie się już w najbliższy piątek. Warto pamiętać, że z powodu konieczności przeprowadzenia niezbędnych zmian serwisowych w weekend (2 i 3 marca 2019 r.) nie będzie można załatwiać spraw urzędowych, również drogą elektroniczną.

Od środy 27 lutego 2019 r., ze względu na prace techniczne, czasowo wyłączona zostanie możliwość elektronicznego złożenia wniosku o dowód. Wnioski online będzie można składać ponownie od poniedziałku 4 marca 2019 r. (te osoby dostaną już dowody z warstwą elektroniczną). Jeśli zamierzasz złożyć wniosek o dowód osobisty to poczekaj lepiej do przyszłego tygodnia! Jeśli chcesz lub musisz złożyć wniosek przed 4 marca zapoznaj się z tymi informacjami.

Zobacz również: e-dowody osobiste w Polsce od 4 marca 2019 r.

Ministerstwo przypomina, aby podczas składania wniosku przez internet nie popełniać najczęstszych błędów! Dotyczy to głównie fotografii – należy pamiętać, aby załączyć zdjęcie zgodne z wymaganiami – opis znajduje się na portalu obywatel.gov.plJeśli zdjęcie będzie nieprawidłowe, urząd wezwie do uzupełnienia wniosku (dostarczenia odpowiedniej fotografii). Obywatel dostanie wówczas wiadomość na swoją skrzynkę na ePUAP. Nie należy zwlekać z przesłaniem nowego zdjęcia. Należy to zrobić najpóźniej do piątku 1 marca do godz. 11.30.

Jeśli wniosek o dowód osobisty ktoś planuje składać osobiście (w urzędzie) – powinien to zrobić jak najszybciej lub poczekać do 4 marca.

Poniżej możesz obejrzeć briefing prasowy ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, dotyczący wydawania e-Dowodów w Polsce:

W piątek 1 marca 2019 r. od godz. 12.00 nastąpi przerwa techniczna. Oznacza to, że tego dnia wnioski o dowód będą przyjmowane w urzędach tylko do godz. 11.30. Od godz. 12.00 do zamknięcia urzędu nie będzie możliwości ani złożenia wniosku, ani załatwienia innych spraw dotyczących dowodu osobistego, np. nie będzie można odebrać gotowego już dokumentu.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji