e-dowody osobiste w Polsce od 4 marca 2019 r.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że nowe elektroniczne e-dowody osobiste będą wydawane polskim obywatelom od 4 marca 2019 r.

Awers e-dowodu osobistego
Awers e-dowodu osobistego

Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji (KRMC) przyjął informację Ministra Cyfryzacji o stanie przygotowania do wdrożenia e-dowodu w Polsce, który ma zostać wdrożony 4 marca 2019 r., zgodnie z ustawą o dowodach osobistych oraz zobowiązaniami wobec Komisji Europejskiej.

E-dowód jest  to wspólny projekt MSWiA oraz Ministerstwa Cyfryzacji. OD momentu wdrożenia będzie dokumentem wielofunkcyjnym z warstwą elektroniczną i będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywateli z administracją publiczną, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.

Nowy dowód będzie zewnętrznie podobny do obecnego, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne.

Przeczytaj także: Tak będzie wyglądał nowy e-dowód osobisty

Wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną będzie można składać od 4 marca 2019 r. Będzie to dotyczyło przede wszystkim osób, których dowody straciły ważność lub w przypadku zniszczenia czy utraty dokumentu. Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji