Sony patentuje składany smartfon z przezroczystym ekranem

Firma Sony opatentowała projekt smartfona z dwustronnym, przezroczystym wyświetlaczem, który można składać na pół – ciekawy pomysł.

Koncept: smartfon Sony z transparentnym wyświetlaczem
Koncept: smartfon Sony z transparentnym wyświetlaczem

Sony od lat tworzy smartfony, na początku pod marką Sony Ericsson, po tym jak Ericsson został kupiony na początku 2012 roku. Od tego czasu urządzenia Xperia były wydawane pod nazwą Sony Mobile. Japońska firma często dodaje do swoich telefonów komórkowych ciekawe i niespotykane nigdzie indziej funkcje, takie jak np. Super Slow Motion, którą obecnie można już znaleźć na wielu modelach smartfonów innych producentów.

Sony było także pierwszym producentem smartfonów, który wypuścił telefon z ekranem 4K – Xperia Z5 Premium została wprowadzona na rynek w 2015 roku. Czy japoński producent smartfonów Sony będzie także pierwszym producentem, który wprowadzi na rynek smartfon z przezroczystym wyświetlaczem?

W maju tego roku Sony Corporation złożyło patent na WIPO (World Intellectual Property Office) na „Urządzenie wyświetlające i aparaturę elektroniczną”. Patent został opublikowany 22 listopada 2018 r. i opiera się na dwóch projektach, które zostały już zgłoszone i zatwierdzone na wcześniejszym etapie w Japonii i Ameryce.

Przeczytaj także: Rozpoczęto pierwsze transmisje telewizyjne 8K w Japonii

Przezroczysty i składany smartfon od Sony?

Patent opisuje smartfona z podwójnym wyświetlaczem, jeden z przodu a drugi z tyłu. Pierwszy wyświetlacz jest wyposażony w elementy emitujące światło. Drugi wyświetlacz ma elementy sterujące światłem, wykorzystujące odbijanie światła. Dzięki temu powstaje przezroczysty wyświetlacz smartfona.

Wyświetlacz ma samoświecące piksele, które są rozmieszczone dwuwymiarowo w układzie macierzy. Każdy piksel zawiera indywidualny element kontroli światła, który steruje transmisją i odbiciem światła. Element emitujący światło świeci nim po obu stronach powierzchni wyświetlacza (z przodu i z tyłu). Ze względu na ilość emitowanego światła i ilość zmian światła, przezroczystość optyczna każdego piksela zmienia się, dając w wyniku przezroczysty wyświetlacz.

Koncepcja dwustronnego smartfona Sony
Koncepcja dwustronnego smartfona Sony z przezroczystym ekranem

Opatentowany przezroczysty smartfon firmy Sony ma czujnik światła i czujnik położenia siły grawitacji, taki jak czujnik przyspieszenia  lub czujnik żyroskopowy. Ten czujnik określa, czy wyświetlacz jest używany z przodu, czy z tyłu. Przód jest wyposażony w kilka elementów sterujących, mogą to być fizyczne przyciski umieszczone na dolnej krawędzi ekranu, ale mogą to być również przyciski dotykowe.

Opis patentowy i ilustracje przedstawiają sześć różnych trybów wyświetlania: trzy dla przedniego i trzy dla tylnego. Od przezroczystego, przez półprzezroczysty do nieprzezroczystego. Użytkownik może sam wybrać żądany tryb i przełączać się między nimi. Czynniki takie jak oświetlenie otoczenia i oszczędność energii mogą mieć wpływ na dany tryb.l

Opatentowana technologia ma również zastosowanie w przypadku składanego smartfona

Składany smartfon Sony jest wyposażony w sumie w cztery ekrany. W dokumencie patentowym opisano również o możliwości zintegrowania kamery na właściwym wyświetlaczu. Patent dopuszcza również możliwość produkcji składanego smartfona z trzema lub więcej składanymi częściami wyświetlającymi (łącznie 6 ekranów).

Koncepcja przezroczystego smartfona od Sony

Patent został zgłoszony w różnych krajach i od tego czasu został włączony do światowej bazy danych WIPO. Z pewnością nie jest niemożliwe, aby Sony poważnie dostrzegło szansę na stworzenie takiego przejrzystego smartfona. Z pewnością taki ekran ma wysokie zużycie energii, więc jego pojawienie uwarunkowane jest także od wymyślenia superwydajnych akumulatorów. Niemniej jest to oczywiście szalona i futurystyczna technologia!

Chociaż od jakiegoś czasu eksperymentowano z technologią przezroczystego wyświetlacza, wciąż niewiele jest produktów konsumenckich z tego typu wyświetlaczem. Czołowi producenci wyświetlaczy, tacy jak Samsung i LG, są od pewnego czasu aktywni w tej dziedzinie. Na przykład w zeszłym miesiącu pojawiły się pierwsze informacje na temat przezroczystego telewizora firmy Samsung, który może być wystawiony na targach CES 2019. W połowie ubiegłego roku firma LG zaprezentowała również 77-calowy półprzezroczysty, elastyczny wyświetlacz OLED.

źródło: Let’s go digital – Sony smartphone met dubbelzijdig transparant display