iOS 12 zainstalowany już na 46 proc. urządzeń mobilnych Apple’a

Nieco ponad dwa tygodnie od wydania publicznej wersji, system iOS 12 zainstalowany jest na 46% urządzeń mobilnych firmy Apple (wg danych z Mixpanel).

Udział systemu iOS 12 w 2 tygodnie od premiery (fot. Mixpanel)
Udział systemu iOS 12 w 2 tygodnie od premiery (fot. Mixpanel)

Udział instalacji mobilnego systemu operacyjnego iOS 12 nieznacznie wyprzedził już udział instalacji zeszłorocznego wydania iOS 11. Według danych serwisu Mixpanel obie wersje iOS 11 i iOS 12 stanowią obecnie nie ponad 46% każdy. W czasie pisania tego wpisu system iOS 12 był zainstalowany na 46,6% urządzeń, a system iOS 11 był zainstalowany na 46,4% urządzeń. 7,04% proc. urządzeń nadal działa na starszych wersjach systemu iOS.

Warto zauważyć, że Apple nie wydało jeszcze oficjalnych statystyk dotyczących udziału instalacji systemu iOS 12. Dane Mixpanelu historycznie zwykle przeszacowywały wskaźniki przyjęcia systemu iOS w porównaniu z oficjalnymi danymi Apple’a, ale dane zwykle są bardzo zbliżone.

Nawet jeśli istnieje rozbieżność między Mixpanelem a rzeczywistymi statystykami dotyczącymi instalacji obliczonymi przez Apple’a, dane z Mixpanelu wciąż dają nam na bieżąco wgląd w dane porównawcze z poprzednimi wersjami.

Współczynnik rozpowszechnienia systemu iOS 12 przekroczył wskaźnik przyjęcia systemu iOS 11 w tym samym czasie w zeszłym roku  – 4 października 2017 r., czyli dwa tygodnie po uruchomieniu systemu iOS 11, system operacyjny został zainstalowany na 39% urządzeń, według danych Mixpanelu – to prawie 8 p.p. mniej niż w przypadku 46% instalacji iOS-a 12 na urządzeniach w tym samym czasie!

Użytkownicy instalują system iOS 12 mniej więcej w tym samym tempie co iOS 10 w 2016 roku, który zainstalowany był na 48,16% urządzeń w dwa tygodnie po uruchomieniu.

Nic dziwnego, że użytkownicy decydują się na instalację systemu iOS 12 w szybszym tempie, biorąc pod uwagę znaczną poprawę szybkości starszych urządzeń działających pod tą aktualizacją. Na przykład aplikacje na telefonie iPhone 6 Plus są uruchamiane nawet o 40 proc. szybciej, a klawiatura może pojawić się nawet o 50 proc. szybciej. Otwarcie aparatu na ekranie blokady, aby zrobić zdjęcie, można zrobić o 70 proc. szybciej.

Także animacje stały się bardziej płynne i szybsze w całym systemie operacyjnym, więc dostęp do Control Center, przewijanie w aplikacjach lub przesuwanie w górę są  bardziej płynne. iOS 12 zawiera także optymalizacje, gdy system operacyjny jest obciążony. Aplikacje uruchamiają się dwa razy szybciej w przypadku dużego obciążenia.

iOS 12 ma kilka błędów, takich jak problem, który może spowodować, że niektóre urządzenia z systemem operacyjnym nie będą ładować się po podłączeniu kabla Lightning (tzw. ChargeGate), gdy wyświetlacz jest wyłączony, ale w większości przypadków nie występują te problemy.

Zobacz także: iOS 12 zainstalowano na 10% urządzeń w 48 godzin

źródło: MacRumors via Mixpanel Trends iOS 12 adoption