Google buduje własny kabel podmorski „Dunant” od USA do Francji

Google, podobnie jak wszystkie duże firmy internetowe, często uczestniczy w budowie nowych kabli podmorskich, ponieważ chce posiadać łączność między swoimi centrami danych na całym świecie.

Schemat budowy międzykontynentalnego kabla „Dunant” od Google'a
Schemat budowy międzykontynentalnego kabla „Dunant” od Google’a

Kable podmorskie są zwykle budowane i stanowią własność konsorcjów firm (czasami współdzielone przez konkurentów). Teraz jednak Google buduje swój własny kabel, który będzie rozciągać się od Virginii Beach w USA do atlantyckiego wybrzeża Francji.

Będzie to czwarty prywatny kabel Google’a. Pierwsze dwa obejmowały znacznie krótsze odległości. Kabel „Curie” łączy Los Angeles i Chile. W ciągu ostatnich kilku lat Google poczyniło znaczne inwestycje w kable zarządzane przez konsorcjum, które obejmują Atlantyk i Pacyfik, a kilka z nich będzie „transportowało” Internet w 2019 roku.

Nowy kabel tzw. „Dunant” (nazwany od nazwiska pierwszego laureata Pokojowej Nagrody Nobla i założyciela Czerwonego Krzyża) najprawdopodobniej wejdzie w tryb online w 2020 roku. A kiedy wyląduje we Francji, w rzeczywistości włączy region Google North Virginia bezpośrednio do regionu w Belgii.

Przeczytaj także: Telegeografia – jak okablowaliśmy Ziemię internetem?

Infrastruktura podmorskich kabli internetowych firmy Gogle
Infrastruktura podmorskich kabli internetowych firmy Gogle

Wykonawcą projektu jest firma TE SubCom, która będzie miała do wykonania prawie 4000 milowy system łączności kablowej.

Jak zauważa Google, posiadanie kabla oznacza, że ​​może go umieścić dokładnie tam, gdzie jest potrzebny, aby połączyć swoje centra danych – bez konieczności uwzględnienia potrzeb innych partnerów konsorcjum. Posiadanie własnego kabla oznacza także, że Google będzie posiadać całą przepustowość przez cały okres użytkowania kabla (zwykle od 15 do 25 lat).

źródło: TechCrunch, Google Global Cloud Locations Google Blog – Expanding our global infrastructure with new regions and subsea cables