Operatorzy będą wysyłać alerty SMS o zagrożeniach

Rząd podpisał porozumienie z polskimi operatorami komórkowymi, dotyczące wysyłania nieodpłatnych powiadomień SMS z ostrzeżeniami do osób znajdujących się w zasięgu zagrożenia.

Pilotaż systemu ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami

Już wkrótce wystartuje pilotaż systemu ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami. Dzięki podpisanemu porozumieniu między MC, MSWiA, RCB oraz przedstawicielami operatorów sieci Orange, Play, Plus i T-Mobile, informacje o zagrożeniach już teraz będą wysyłane do wszystkich mieszkańców zagrożonego województwa lub regionu.

System ostrzegania SMS ma wystartować w grudniu, dzięki nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, które nakłada na operatorów obowiązek niezwłocznego, nieodpłatnego wysłania, na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez niego obszarze.

Zobacz również: Jak działa funkcja „Alarmowe SOS” pod systemem iOS 11?

Obowiązek ten będzie musiał być spełniony od 12 grudnia 2018 roku (wtedy nowelizacja wchodzi w życie), ale już dziś operatorzy zgodzili się na uruchomienie pilotażu. Chodzi o to, aby w szczególności w okresie wakacyjnym wypoczywający mogli dostawać ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach (np. o nagłych zjawiskach pogodowych takich jak intensywne burze czy gwałtowne nawałnice). Dzięki temu informacja o zagrożeniu dotrze do abonentów sieci znajdujących się na obszarze zagrożonego województwa.

Obywatele będą mogli zgłaszać swoje uwagi do systemu m.in. na adres e-mailowy: alert.pilotaz@rcb.gov.pl.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), które pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego, przez 24 godziny na dobę monitoruje sytuację w kraju pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń. Ministrowie, kierownicy urzędów i instytucji centralnych oraz wojewodowie będą przekazywali informacje o zagrożeniu do RCB, które z kolei przekaże je operatorom telekomunikacyjnym do niezwłocznego i nieodpłatnego wysłania w postaci alertu SMS.

Przeczytaj także: Nadchodzi era RCS – SerwerSMS i Google testują usługę w Polsce

Operatorzy już pracują nad technicznym wdrożeniem rozwiązania, które umożliwi docelowo wysyłanie takich powiadomień na obszarze mniejszym niż województwo.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji (1)