Google wprowadza aktualizację „szybkości stron” do algorytmu

Nowa aktualizacja algorytmu wyszukiwania Google’a, biorąca pod uwagę szybkość stron internetowych, będzie działać stopniowo i będzie miała mały wpływ na pozycję w wyszukiwarce.

Test szybkości strony mobilnej (od Google'a)

Google zapowiedziało już w styczniu aktualizację algorytmu uwzględniającą szybkość stron internetowych. Zmiana ma zostać wprowadzona już w tym miesiącu (lipcu 2018 r.). Jednak tegoroczna zmiana algorytmu prędkości stron WWW różni się od tego z kwietnia 2010 r. Tym razem nie będzie on deprecjonował zbyt wolnych stron i tych które bardzo szybko się załadują. Tym razem Google z pewnością większą uwagę zwróci na szybkości stron mobilnych, niż tych na komputery.

Nowa aktualizacja będzie działać stopniowo i skupiać się będzie na małych i stopniowych usprawnieniach, a szybkość ładowania się stron może trochę poprawić pozycję w rankingu wyszukiwania organicznego.

Przeczytaj też:Czy warto używać adresów URL ze znakami diakrytycznymi?

John Mueller z google’a powiedział, że spodziewana aktualizacja prędkości jest „nieco inna” – nie będzie rozróżniać stron między szybkimi i wolnymi. Oczywiście im szybsze będą strony tym lepiej, choć teraz Google skupi się na stopniowych udoskonaleniach.

Oznacza to, że zwiększanie prędkości stron spowoduje niewielkie wzrosty rankingu po wypuszczeniu nowej aktualizacji prędkości. Ale jak on wpłynie na istniejące strony? Podobno „trochę”.

Oto zapis wideo z hangouta, który odbył się 29 czerwca 2018 roku:

Jak należy zatem sprawdzić i zmierzyć szybkość strony? Cóż, Google twierdzi, że używa wielu wskaźników, w tym narzędzia Google’a do pomiaru szybkości stron, Lighthouse, czy Twoja strona internetowa jest dostosowana dla urządzeń mobilnych, szybkości ładowania strony dla użytkowników i wielu innych danych, których oczywiście nie poznamy.

Sprawdź także nowe narzędzie Google’a do testowania szybkości stron mobilnych, które generuje raport oraz podpowiada co i o ile możesz przyśpieszyć na swoich stronach przeznaczonych na telefony.

W oparciu o nową aktualizację algorytmu mierzącego prędkość Google nie powie nam, czy nasze strony są szybkie, wolne, czy gdzieś pośrodku. Myślę więc, że czas pokaże, w jakim stopniu wpływ tej nowej aktualizacji (oryg. Speed Update) będzie miał wpływ na pozycję większości witryn w wyszukiwarce Google. Będziemy oczywiście uważnie się temu przyglądać.

źródło: Search Engine Roundtable – Google’s New Speed Update Works On Gradual Scale; Small Improvements Matter