AlkyRecovery to aplikacja dla uzależnionych od alkoholu i ich rodzin

Polski startup Addictions.ai stawia na sztuczną inteligencję i zapowiada rewolucję w sposobie walki z uzależnieniem od alkoholu, wydając aplikację mobilną AlkyRecovery.

Aplikacja mobilna AlkyRecovery

Aplikacja AlkyRecovery, wspierająca walkę z nałogiem osób uzależnionych od alkoholu oraz ich bliskich, będzie wykorzystywała algorytmy sztucznej inteligencji i techniki uczenia maszynowego. Tym samym będzie to pierwsza na świecie aplikacja, która zyska możliwość dokonania oceny prawdopodobieństwa złamania abstynencji oraz samodzielnego proponowania najbardziej optymalnych rozwiązań terapeutycznych. Dane, za zgodą użytkowników, będą przetwarzane m.in. na podstawie ich emocji i zachowań (NLP), treści audio, wideo, opasek telemedycznych oraz Facebooka, Twittera i Spotify.

Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w 2017 roku problem alkoholizmu dotknął już ok. 600 – 800 tysięcy Polaków, a z każdym rokiem liczba ta rośnie o kolejne 350 tys. osób. Z kolei problem nadmiernego, szkodliwego picia dotyczy 3 mln mieszkańców.

Problem alkoholizmu w Polsce jest bardzo rozległy i często dotyka osób, których nigdy nie podejrzewalibyśmy o skłonności do nadużywania, czyli z grupy tzw. alkoholików wysoko funkcjonujących. Problem stanowią również obawy przed przyznaniem się do uzależnienia, a w konsekwencji również udziałem w terapiach. Stworzyliśmy aplikację mobilną, która nie tylko jest w stanie określić skalę problemu u konkretnej osoby, ale również – dzięki zaawansowanym algorytmom i zaangażowanej społeczności – zmienić nawyki – mówi Marcin Brysiak, pomysłodawca aplikacji AlkyRecovery.

Aplikacja zostałastworzona z myślą o osobach uzależnionych od alkoholu i ich rodzin. Narzędzie, w oparciu o zaawansowane dane z systemu addictions.ai, analizuje zachowania użytkowników oraz motywuje ich do utrzymania dalszej abstynencji. Docelowo w ciągu najbliższych trzech lat twórcy planują stworzyć – dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji i technik uczenia maszynowego – system, który będzie w stanie dokonywać oceny prawdopodobieństwa złamania abstynencji w leczeniu uzależnienia od alkoholu.

Przeczytaj także: 5 aplikacji mobilnych pomagających rzucić palenie

Jak działa aplikacja AlkyRecovery?

Aplikację AlkyRecovery wydano w 2016 roku i dziś zajmuje 9. miejsce wśród najlepszych aplikacji z kategorii medycyna w Google Play. Aplikację zainstalowało już blisko 5 tys. użytkowników, którzy każdego dnia otrzymują wsparcie w utrzymaniu abstynencji. Aplikacja wyposażona jest w szereg skomplikowanych algorytmów, które automatycznie motywują, doradzają i kontrolują stan samopoczucia użytkownika.

Aplikacja mobilna AlkyRecovery

System zawiera m.in. takie funkcjonalności, jak: dzienniczek uczuć i głodu, określających stan użytkownika, publiczny czat czy bazę wiedzy z zagadnieniami dotyczącymi uzależnienia od alkoholu. Od kwietnia br. dostępne są również bezpłatne konsultacje online z terapeutami, którzy dwa razy w tygodniu służą indywidualną pomocą i wsparciem. W tym roku mają pojawić się również prywatne spotkania w formie audio i wideo.

Rewolucja w sposobie leczenia uzależnień

Marcin Brysiak, pomysłodawca platformy addictions.ai i aplikacji AlkyRecovery, zapowiada, że w ciągu trzech najbliższych lat system będzie wykorzystywał algorytmy sztucznej inteligencji i techniki uczenia maszynowego. W konsekwencji, jako pierwszy na świecie, zyska możliwość dokonania oceny prawdopodobieństwa złamania abstynencji w leczeniu uzależnienia od alkoholu.

Aplikacja AlkyRecovery (screen) Aplikacja AlkyRecovery (screen)

– Chcę stworzyć inteligentny system, który samodzielnie będzie analizował i dokonywał oceny prawdopodobieństwa nawrotu na podstawie wypowiedzi użytkownika w internecie, nagrań audio, wideo czy zdjęć.  Istotne będą również dane somatyczne pochodzące z dedykowanej opaski, takie jak: tętno, temperatura, lokalizacja, aktywność fizyczna oraz potliwość. System ma również analizować zachowania użytkowników na takich serwisach, jak Facebook, Twitter czy Spotify. Dane przetwarzane będą przede wszystkim w kontekście detekcji stanów emocjonalnych pacjenta oraz zmian schematów zachowań. Celem dodatkowym jest stworzenie chatbota, który będzie wspierał terapię poprzez przeprowadzanie dodatkowych wywiadów z pacjentem oraz proponowanie najbardziej optymalnych rozwiązań terapeutycznych.

Aplikacja dostępna jest na urządzenia z systemem Android i w ciągu najbliższych miesięcy pojawi się również na iOS-a. Twórcy są otwarci na współpracę z potencjalnymi inwestorami, którzy chcieliby przyczynić się do rozwoju innowacji w zakresie skuteczności terapii online.

Pobierz aplikację w sklepie Google Play

 

źródło: informacja prasowa