Pożegnaj się z przeglądarką mobilną Opera VPN

Wiking Olaf, przyjazna maskotka przeglądarki Opera VPN jest smutny – firma zapowiedziała na 30 kwietnia 2018 roku koniec wsparcia bezpłatnej usługi Opera VPN na iOS-a i Androida.

Opera VPN będzie działać do 30 kwietnia 2018 r.

Z końcem tego miesiąca przestanie działać popularna, bezpłatna usługa Opera VPN na iOS-a i Androida. Firma nie podała żadnego konkretnego powodu zamknięcia usługi.

Wirtualna sieć prywatna (VPN) chroni użytkowników w sieci, ukrywając ich adresy IP, co znacznie utrudnia śledzenie. Wersja przeglądarki Opera VPN pozwalała nawet wybierać adresy IP z poszczególnych krajów (regionów).

Opera VPN iOS (wersja PL) - screen

Oprócz zalet związanych z prywatnością, VPN może być używany do oglądania programów telewizyjnych niedostępnych w aktualnym obszarze. Prawie wszystkie usługi przesyłania strumieniowego mają ograniczenia geograficzne, a VPN radzi sobie z nimi bez żadnych przeszkód. Opera VPN oferuje (oferowała) aż pięć różnych regionów na świecie.

Oficjalne oświadczenie o zlikwidowaniu usługi nie zawiera żadnych wyjaśnień (i nie musi). Opera Software powiedziała po prostu: Opera VPN na iOS-a i Androida zostanie zakończona 30 kwietnia 2018 roku.

Oświadczenie Opery VPN
Oświadczenie o zamknięciu bezpłatnej Opery VPN

Przeczytaj także: 5 powodów, dla których internauci używają sieci VPN?

Przyczyną mogą być oczywiście pieniądze i koszty utrzymania darmowej usługi VPN. Cały ruch internetowy każdego użytkownika musi przebiegać przez serwery firmy, które go obsługują. Opera prawdopodobnie uznała, że zbyt dużo kosztuje ją oferowanie bezpłatnej usługi VPN.

Opera VPN została uruchomiona w 2016 roku. Opcja Opera Gold zadebiutowała w 2017 roku z szybszymi prędkościami za 30 dolarów rocznie. Najwyraźniej nie było to wystarczające, aby utrzymać jakość usługi. Subskrybenci Opera Gold otrzymują darmową roczną subskrypcję usługi SurfEasy Ultra VPN. Ma to sens, ponieważ SurfEasy jest własnością Opera Software.

źródło: Opera VPN (1)