Opera i darmowy, wbudowany VPN

Przeglądarka internetowa Opera, jako pierwsza z dużych graczy na rynku, wprowadza zintegrowany i darmowy VPN, aby chronić prywatność.

Darmowy VPN w przeglądarce Opera

 

Opera udostępniła dzisiaj po raz pierwszy deweloperską wersję swojej przeglądarki internetowej na komputery ze zintegrowaną obsługą darmowej usługi VPN.

To pierwszy taki ruch wśród najpopularniejszych przeglądarek na rynku, aby z poziomu przeglądarki można było łączyć się z wirtualnymi prywatnymi sieciami wirtualnymi – bezpłatnie i bez ograniczeń. Od teraz użytkownicy przeglądarki Opera nie muszą pobierać dodatkowych rozszerzeń VPN i płacić za subskrypcje VPN, aby chronić swoją prywatność czy uzyskać dostęp do zablokowanych witryn.

Dlaczego Opera wbudowała darmowy VPN w przeglądarkę?

Ciągłe poprawianie prywatności w przeglądaniu internetu stanowi kolejny ważny krok w budowaniu nowoczesnych przeglądarek internetowych. W obecnych czasach łączymy się z internetem przez dowolne hotspoty, nowa funkcja pozwoli chronić nasze dane jeszcze lepiej i łatwiej.

Na początku tego roku Opera zrewidowała swoje plany produktowe i zdała sobie sprawę, że internauci potrzebują nowych funkcji do bezpiecznego i efektywnego przeglądania stron internetowych. Dla twórców przeglądarki stało się jasne, że ludzie są bardziej świadomi swojej prywatności w sieci i potrzebują nowych funkcji.

Oprócz adblocków, które czyszczą internet od reklam internetowych, nowoczesna przeglądarka musi być wyposażona w nieograniczonego i darmowego klienta VPN – bezpośrednio w przeglądarce!

Ulepszona prywatność w internecie z darmowym VPN-em od Opery

Według GlobalWebIndex, ponad pół miliarda ludzi (24% światowej populacji internetowej) próbowało lub korzysta obecnie z usług VPN.

Oto główne powody, dla których ludzie korzystają z usług VPN: 

  • uzyskanie dostępu do lepszych treści rozrywkowych (38%)
  • zachowanie anonimowość podczas przeglądania internetu (30%)
  • dostęp do sieci i usług internetowych, które są ograniczone w moim kraju (28%)
  • dostęp do witryn firmowych i poczty (dostępnych w sieciach korporacyjnych) (27%)
  • komunikowanie się z przyjaciółmi/rodziną za granicą (24%)
  • dostęp do zablokowanych stron informacyjnych w moim kraju (ograniczenia geolokalizacyjne) (22%)

Według badań, młodzi ludzie są liderami, jeśli chodzi o wykorzystanie sieci VPN, prawie jedna trzecia osób między 16-34 rokiem życia deklaruje, że korzysta z VPN-a.

Lepiej niż w przypadku tradycyjnych sieci VPN?

Do tej pory większość usług VPN i serwerów proxy było ograniczonych lub należało płacić dodatkowy abonament za korzystanie. Usługa VPN w przeglądarce Opera jest nieograniczona i bezpłatna – działa od razu po instalacji i nie wymaga dodatkowych subskrypcji Opera chce udostępniać darmową usługę VPN dla każdego!

Jak włączyć VPN w przeglądarce Opera?

Funkcja VPN Opery jest bardzo łatwy w konfiguracji. Użytkownicy komputerów Mac włączą VPN-a w Menu → Opera Developers → Preferencje, natomiast użytkownicy systemów Windowsa i Linuxa znajdą tę opcję w sekcji Ustawienia → Prywatność i bezpieczeństwo. Odpowiedni znacznik VPN pojawi się w polu adresu przeglądarki – użytkownik może zmienić także lokalizację.

Ustawienia usługi VPN w przeglądarce Opera
Ustawienia usługi VPN w przeglądarce Opera

Opcja jest darmowa, ale oferuje też kilka płatnych funkcji: 

  • ukrywanie swojego adresu IP – Opera zastąpi Twój adres IP wirtualnym adresu IP, co utrudnia witrynom na śledzenie lokalizacji i identyfikację komputera – oznacza to, że przeglądanie stron jest jeszcze bardziej prywatne,
  • odblokowanie zapory internetowej – w wielu krajach, w szkołach i miejscach pracy blokowane są strony z materiałami wideo, sieci społecznościowe i inne usługi – za pomocą sieci VPN można uzyskać dostęp do ulubionych treści, bez względu na to skąd się łączysz.

Dzięki nowej funkcji Opery możesz bezpiecznie łączyć się z internetem przez publiczne sieci Wi-Fi – podczas surfowania przez hotspoty lub bezprzewodowy dostęp do internetu w miejscach publicznych, intruzi moga łatwo śledzić Twoje dane – dzięki VPN-owi możesz dodatkowo zabezpieczyć swoje dane osobowe!

Nową, deweloperską (rozwojową) wersję przeglądarki Opera z funkcją VPN pobierzesz na stronie: Opera dla deweloperów (Opera developer jest aktualizowana kilka razy w tygodniu, by pokazać nadchodzące funkcje i eksperymenty, które mogą w przyszłości pojawić się finalnych aplikacjach i usługach).

Więcej na temat bezpieczeństwa przeglądania stron w Operze znajdziesz na stronach pomocy.

źródło: Opera Blog – Free VPN integrated in Opera for better online privacy