5 powodów, dla których internauci używają sieci VPN?

Sprawdź, dlaczego internauci używają sieci VPN do przeglądania zasobów internetowych? – 5 najważniejszych powodów.

Co internauci robią przez sieci VPN?

Użytkownicy internetu coraz częściej dbają o swoją prywatność w sieci i korzystają z dostępnych narzędzi oraz usług ochrony informacji w internecie. Serwis BestVPNRating przeprowadził badanie wsród internautów (korzystających z wirtualnych sieci prywatnych, z ang. Virtual Private Network), dotyczące korzystania z VPN-a.

Sprawdź, dlaczego korzystamy z sieci VPN, w jakich krajach tego typu usługi są najpopularniejsze oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę dbając o bezpieczeństwo podczas korzystania z tego typu usług.

5 powodów, dla których warto i dlaczego korzystamy z sieci VPN?

 • 30% respondentów korzystało z sieci VPN za pośrednictwem bezpiecznych połączeń Wi-Fi, co stanowi krok naprzód w kierunku korzystania z hotspotów i zmniejszenia wycieków poufnych danych oraz kradzieży tożsamości.
 • 26% zwolenników korzysta z sieci VPN do oglądania filmów i seriali w serwisie Netflix – ze względu na restrykcyjną politykę udostępniania terytorialnego strumieniowanych zasobów. Dzięki obszernej liście filmów i seriali telewizyjnych kanał przyciągnął dużą liczbę odbiorców, ale dzięki usługom VPN zwiększyło liczbę klientów na całym świecie.
 • 19% korzysta z VPN-a w celu bezpiecznego ściągania torrentów, ponieważ udostępnianie pewnych materiałów przy użyciu bezpiecznego pobierania plików zmniejsza zagrożenie przed otwarciem bramy do systemu.
 • 13,5% korzysta z sieci VPN do gier, ponieważ jest to przydatne do odblokowywania gier z ograniczeniami wiekowymi, wersji beta lub produktów związanych z ograniczeniami terytorialnymi.
 • 11,5% uruchamia VPN-a w podróży, głównie aby mieć pewność bezpiecznego dostępu do sieci i uzyskiwania dostępu do domowych sieci podczas pobytu za granicą.

5 krajów, w których VPN jest najpopularniejszy

Według zebranych danych wynika, że Amerykanie najchętniej korzystają z sieci VPN. Rozmaite afery i wycieki danych z e-maili rządowych oraz perypetie z Yahoo sprawiły, że prywatność wśród tego narodu gra dużą rolę. Wielka Brytania zajęła drugie miejsce, a Australia 3.

Kolejnym państwem na liście jest Kanada, gdzie jednym z powodów jest dominująca liczba kanadyjskich zwolenników korzysta z sieci VPN w celu odblokowania kanału CBC podczas pobytu za granicą lub do korzystania z Hulu i innych zagranicznych źródeł internetowych.

Nie powinno też dziwić, że Turcja zamyka pierwszą piątkę wiodących krajów w zakresie korzystania z sieci VPN. Po tym, jak popularne sieci społecznościowe zostały zablokowane  w Turcji, w tym witryna Wikileaks, Wikipedia oraz inne witryny technologiczne i konta na Twitterze, wielu tureckich internautów korzysta z VPN-a.

Sprawdź także: Dlaczego należy unikać darmowych sieci VPN?

5 powodów używania VPN-a (infografika)

5 dziwnych odpowiedzi, w ankiecie o korzystanie z wirtualnych sieci prywatnych

Oto 5 najbardziej odpowiedzi, których nie spodziewało się otrzymywać od użytkowników:

 1. Matka czwórki dzieci z Kalifornii twierdzi, że korzysta z sieci VPN w celu ochrony swojej sieci internetowej, a tym samym prawdziwego życia. I niech ktoś powie, że amerykańskie mamuśki nie są zaawansowane technologicznie.
 2. Użytkownik z Quebecu w Kanadzie korzysta z VPN-a dlatego, że jego nowy sąsiad wiedział o nim wszystko i zdawał się przewidywać przyszłość. Kiedy biedak sprawdził swoje połączenie Wi-Fi, okazało się, że została zhackowana…
 3. Jeden obywatel Indii powiedział, że zaczął korzystać z VPN-a po tym,jak w jego kraju wprowadzono zaostrzone prawo i grzywny dla wchodzących na strony dla dorosłych.
 4. Emerytowany pilot z Vermont w USA stwierdził, że przelewy bankowe i e-waluta wymagają dodatkowej ochrony. To wydaje się całkiem rozsądne.
 5. Afrykańscy użytkownicy nie mogą zostać zignorowani. Chodzi o to, że duża liczba osób, zwłaszcza Afrykańczycy, szuka darmowych usług.

Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych VPN

Sprawdzono także, występowanie złośliwego oprogramowania w 203 bezpłatnych aplikacjach VPN na Androida, które może naruszać prywatność klienta. Oto najważniejsze wyniki badań:

 

 • 73% aplikacji wyświetla reklamy na podstawie odwiedzanych witryn (aplikacja wie, które produkty są przeglądane, oraz jakie treści czytasz),
 • 41% aplikacji zawiera wirusy i złośliwe oprogramowanie,
 • 21% aplikacji zawiera lukę w zabezpieczeniach portów, która naraża na ujawnienie autentycznych adresów IP klientów,
 • 21% aplikacji uruchamia szyfrowanie bez szyfrowania!
 • 19% aplikacji nie korzysta z oprogramowania anty-malware, antywirusowego czy bramy do ochrony uchu sieciowego.

Nie musisz być specjalistą od bezpieczeństwa internetowego, aby zauważyć, ze bezpłatne aplikacje VPN na Androida nie są bezpieczne. Po zainstalowaniu bezpłatnej usługi VPN na urządzeniu mobilnym z systemem Android możesz narazić się na jeszcze większe ryzyko ataku. Tak więc, martwić się o swoje bezpieczeństwo danych, należy zastanowić się dwa razy co instalujesz. Czasem warto zapłacić za tego typu usługę i korzystać ze sprawdzonych i zaufanych rozwiązań!

źródło: BestVPNRating – What do internet users hide by VPNs?